Powiadomienia o zmianie strefy

Ten post tyczy się dwóch rzeczy, tj. propozycja nowych tematów oraz mojego problem.

Propozycja: Czy można byłoby zrobić coś takiego, jak uzupełnienie danej porady z filmiku, który robisz @artur, jak uzupełnienie - czyli coś komuś wpadło do głowy i np. dopisał jakąś funkcjonalność i chce się podzielić, albo ktoś miał jakiś problem i rozwiązanie jest właśnie w tym wątku, zamiast tworzyć kolejny. Zawsze można umieście, np. na YouTube w opisie odnośnik do linku na forum dotyczącego tej porady?
Na pewno takie coś by ułatwiło początkującym poszukiwania, lub rozbudowę o jakąś dodatkową funkcję, a dla wszystkich dodatkowe inspiracje. To tylko taka moja propozycja.

Problem:
Robiłem ostatnio z porady o powiadomieniach przy zmianie strefy (film Gdzie są kochanie dzisci cz. III).
W sumie zrobiłem zgodnie z instrukcją, natomiast powiadomienia o wejściu i wyjściu ze strefy dom są ok, to w innych strefach np. praca, powiadomienia się nie pojawiają. Czy źle wpisałem strefy w switch node? Czy przed nazwą strefy np. praca nie powinno być np. zone.praca?
I druga kwestia @artur wspominałeś o dodatkowej funkcjonalności o wyjściu i powiadomieniu z innej strefy niź dom, czy jesteś w stanie naprowadzić nas jak to ugryźć w kontekście powiadomienia, że np. ktoś opuścił strefę praca?

  1. @pawelwaz Do tej pory większość rozwiązań z moich filmów/artykułów lądowało w sekcji baza wiedzy. Tam jest wyłączone edytowanie/dopisywanie bo z założenia lądują tam rzeczy skończone i działające. Nie chce tego zmieniać. Jednak uważam, że Twój pomysł ma duży sens. Dlatego w najbliższym czasie (do końca tego tyg.) założę dedykowaną kategorię dla rzeczy z YT i bloga i tam będę podawał te rozwiązania i tam będzie można to mielić w nieskończoność.

  2. Załącz proces to popatrzę na niego i dam znać czy gdzieś jest błąd

  3. Jesli chodzi o naprowadzenie to większość obiektów msg z HA ma sekcję old_state znajdziesz tam informacje o poprzednim stanie encji. Więc jeśli ktoś był w strefie np szkoła i z niej wyszedł to w komunikacie o wyjściu w sekcji old_state znajdziesz “szkoła”.

W załączeniu proces. flows.json (688 bajtów)

old_state
Tylko nie wiem jak to przerobić w komunikat, już nawet zacząłem tworzyć not_strefa (więc nie zwracaj na to uwagi.

komunikat możesz budować np tak:

"tresc":"Informuję, żę "+msg.person+"  "+msg.czasownik+" strefę "+msg.data.old_state.state,

Super spróbuję, ale jeszcze nie działają te strefy, więc nie przetestuję.
Tak jeszcze zapytam, czy ktoś konfigurował powiadomienia na WhatsApp?

Zajrzę do Twojego procesu za jakąś godzinę
O Whatsapp widziałem gdzieś tu wątek na forum.

Super Artur dziękuję będę czekał.

Już znalazłem, ale narazie nie stabilne rozwiązanie, więc może sobie daruję.

@pawelwaz zrobiłeś export jednego noda. Potrzebuje cały proces :slight_smile:

Przepraszam, nie ten plik załączyłem: flows-2.json (5,9 KB)

@pawelwaz Tobie nie działa tylko not_home?

Nie działają mi inne strefy - not_home działa bo powiadomienia mi przychodzą.

@pawelwaz nie widzę, żadnych błędów w samym procesie (oczywiście te wszystkie not_strefa są do wywalenia). Czy strefy masz dobrze zdefiniowane? czy możesz zweryfikować w interfejsie HA w narzędziach deweloperskich->stany, że dana osoba faktycznie otrzymuje nazwę strefy w jakiej się znajduje?
Możesz też zrobić test:

  1. Usuń timer w procesie.
  2. Nadpisz status encji osoby.
    a) Kliknij na encji np. person.pawel (na tej liście z encjami)
    b) wróć na górę strony i w miejscu stan wpisz nazwę strefy np osiedle_piastow
    c) zobacz czy proces zadziała
  3. Ewentualnie daj mi wjazd na chwilę do HA (może być przez teamviewer lub jakiś user na chwilę) i sprawdzę co i jak.

Czy mogę napisać na messanger? Wyśle dane

Coś nie gra w kwesty person.pawel, bo nie ma w nim stanu.

@pawelwaz jasne pisz

@artur Jak się pozbyć wbudowanej strefy domowej? Jest za wielka. Odnalazłem porady z nadpisaniem przez podanie nowej o tej samej nazwie- ale to niestety nie działa ( są wtedy dwie) .

Musisz dodać strefę o nazwie home i wtedy nadpisze istniejącą

Nic to nie zmienia- mam wtedy małą oznaczoną na pomarańczowo wkomponowaną w tą dużą niebieską .
W stanach dochodzi dodatkowa encja mająca taką samą friendly_name.
Jeśli dopiszę po angielsku dochodzi jako dodatkowa : zone.home2

Musi dać. :grinning: Zrób mi zrzut wszystkich encji typu zone jakie masz.

Proszę :slight_smile:

Dwa domy i inny przykładowy adres/ inna strefa
Edit: jak wpiszę dom zamiast home to uzyskam zone.dom i dwa razy to samo w friendly_name