Powiadomienia, zasilanie listy

@artur pytanie w jaki sposób napisać powiadomienia dla czujnika napełnienia szamba - mam już czujnik, jako optyczny czujnik odległości, jeszcze go skaluję, ale w założeniu - szambo ma 2 m wysokości, czyli przy pustym zbiorniku odległość będzie 200, przy połowie 100, itd. Im bardziej pełne szambo tym mniejsza odległość. Ustaliłem że póki HA odpytuje czujnik co 3 godziny (10 800 sekund), pewnie domyślnie będzie co 6 lub 12 godzin. I teraz pytanie jak napisać, system powiadomień, jeżeli:

  • odległość wyniesie 100 - czyli 50% zbiornika
  • odległość wyniesie 50 - czyli 75% zbiornika
  • odległość wyniesie 25 - czyli 87% zbuornika
    Ponieważ czujnik jest odpytywany o wynik pomiaru przez HA co 3 godziny, to jak zrobić tak, żebym nie dostawał powiadomienia przez 3 dni, że jest 50% napełnienia… (po każdym odpytaniu) tylko, żeby to przyszło raz, potem raz o 75% i raz o 87%… no i fajnie żebym dostawał info jak zamówione szambo zostanie opróżnione czyli jak np. zmieni się z 25 na 200 - czyli szambo opróżnone, żebym dostał info, że opróżnione…

masz pomysł jak to napisać?

@AdamG - Czy te pytanie mamy rozumieć jako zasilenie “listy informacji”, czy myślisz o innej formie powiadomienia. Aby móc Ci pomóc musiał byś sprecyzować do jakiej encji zapisywana jest wartość z czujnika i czy są to wartości 200 dla 0%, 100 dla 50%, 50 dla 75% itd, czy inna forma. A tak przy okazji zapytam, czy przewidziałeś sytuacje “przelania się szamba” skoro stosujesz optyczny czujnik odległości, czy może zakładasz że nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie :slight_smile:

1 polubienie

Ja bym zrobił na początek coś takiego, a później rozbudowa.

edit: nowy flow w poprzednim był mały błąd
szambo.json (6,3 KB)

Mam encje o nazwie Poziom szamba i ona ma wartości pomiaru czujnika optycznego (sensor.poziom_szamba). Właśnie po to montuje czujnik, żeby nie było sytuacji przelania szamba.

Ok, zaimportowałem ten flow, zmieniłem enity ID w aktualny poziom, gdzie teraz pobrać wiadomość żeby ją pchać dalej do powiadomień?

@AdamG w msg masz właściwość “komunikat” (nod change - 50%, 75%, 87%, oprozniony) możesz sobie zmienić na dowolny tekst. Musisz dodać jeszcze nod: Events state i podpiąć w miejsce nodów inject (Poziom 100, Poziom 50 itd.) oraz zmień w output msg.payload na msg poziom

kurcze znikła mi encja z poziomem szamba - nie mam pojęcia co się stało… jak wpisuje komendę w terminalu to dostaję wartość… a nie mam encji… co mogło się stać?

Niestety na znikające encje nie poradzę. Sprawdź w narzędziach deweloperskich.

hm… dzięki, a możesz mi to jaśniej napisać… bo nie do końca kumam jak teraz pchać dalej wiadomości żeby to wysłać… mam wysyłkę informacji jako podproces zbudowaną na wzór tego do ma u siebie @artur czyli 4 typy powiadomień i według tego idzie proces wysyłki… jak wyjść z tego procesu, który podałeś na moją wysyłkę?

Artur, podałbyś noda z tymi powiadomieniami jak to masz zrobione?
“Powiadomienia o zmianie pogody szczególnie o jakiś burzach itp”

@czarny1p jeśli jeszcze nie znalazłeś powiadomienia o burzach to poniżej masz moje:


W integracji “burze_dzis_net” mam ustawiony parametr:

storms_nearby:
      radius: 20

na 20 km.
Gdy pojawia się burza w podanej wyżej odległości od domu, aktywuje się encja “binary_sensor.burze_dzis_net_storms_nearby”
Ponieważ w encji “binary_sensor.burze_dzis_net_storms_nearby” atrybut “distance” jest podawany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, za pomocą template zaokrągliłem go do pełnych wartości:

- platform: template
  sensors:
    jak_daleko_burza:
      friendly_name: "Jak daleko burza"
      value_template: "{{ state_attr('binary_sensor.burze_dzis_net_storms_nearby', 'distance') | round() }}"

Poniżej cały proces:
flows.json (9,7 KB)

2 polubienia

Dasz radę mi to jakoś prościej napisac, bo nie kumam jak to odpalić…

@AdamG wrzuć Flow to zerknę co tam teraz masz.

flows.json (6,4 KB)
W zasadzie tylko encje dodałem i nie wiem jak wyjść dalej…

@AdamG daj jeszcze subflow (podproces) powiadomień.

flows.json (25,4 KB)

Proszę

Sprawdź powinno działać
flows (9).json (31,5 KB)

niestety nie działa… chyba, że coś żle robię

Ja monitoruję z Blitzortung.
Burze.dzis.net biorą od nich dane. Może będzie łatwiej.
Instalacja Blitzortung.org Lightning Detector z HACS
Następnie konfigurujemy nasze położenie i zasięg wykrywania.
image
Integracja zwraca trzy encje Jeśli powyżej zasięgu pokazuje nieznany.
Wyładowania są też naniesione na mapę.
image


W switch node zależy od dystansu kieruję do odpowiedniego wyjścia

1 polubienie

Sprawdziłem wszystko jest ok. Napisz co masz w msg.payload w nodzie “Poziom szamba”. Sprawdź czy działa ci bez subflow “Wysyłka” flow dołączone.
flows (11).json (8,5 KB)