Powrót do Home Assistant Operating System 7.6 po aktualizacji do 8.1

Potrzebuje pomocy, po aktualizacji Home Assistant Operating System do wersji 8.1 rozsypała mi się integracja z systemem alarmowym Paradox, instalacja na Oracle Virtual Box, jak przywrócić poprzednio wersję Home Assistant Operating System 7.6
Backup Home Assistant mam, ale migawki w Virtual Box przed aktualizacją nie zrobiłem
Po wpisaniu w terminalu “ha os update --version 7.6” dostaję taki log
Przechwytywanie

Możesz spróbować najpierw cofnąć się do 8.0, a dopiero potem do 7.6 (sukcesu nie obiecuję, odradzam próby z downgrade z 8.x do wersji poniżej 7.6).

Generalnie moim zdaniem ten problem wymaga zgłoszenia issue (o potencjalnych problemach z downgrade z 8.x było wiadomo jeszcze przed jego publikacją, po to były zmiany wprowadzone w 7.6 by teoretycznie zapewnić kompatybilność, ale u mnie w zupełnie innej konfiguracji akurat 7.6 powodował problemy, więc od dawna używałem bety 8.0RCx).

Druga kwestia jest taka (mogę się oczywiście mylić) - moim zdaniem update OS’a nie miało bezpośredniego wpływu na działanie integracji (a przynajmniej nie powinno mieć), jakkolwiek nie znam tej integracji, to jednak podejrzewam, że winna jest aktualizacja innego komponentu (np. Supervisora lub samego HA core bądź innych komponentów od których ta integracja faktycznie zależy, a aktualizacja OS była tylko “wyzwalaczem”, bo tylko ona wymusza restart systemu).


Inna metoda potencjalnego obejścia problemu: użyj migawki starszej niż 7.6 + możliwie świeżego zwykłego backupu z HA, tu UWAGA HA core 2022.05 wprowadził sporo drastycznych zmian (więc tą drogą bym poszedł odtwarzając backup dopiero po aktualizacji wszystkich komponentów do wersji na jakiej chcesz się tymczasowo zatrzymać).

Bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas i pomoc :grinning:
Przywróciłem starą migawkę, później zrobiłem aktualizacje i zassałem ostatni backup.
Na HA OS 7.6 działa bez problemów.
Zrobiłem migawkę i zainstalowałem aktualizację do 8.1 i znowu dupa.
Chciałem jeszcze tak jak pisałeś spróbować 8.0 ale dostaje błąd

Możesz spróbować ponowić, bo tym razem błąd dotyczy pobierania pliku.

Jeśli jesteś w CLI to nie musisz pisać pierwszego ha, wystarczy:
os update --version 8.0

Można też na githubie sprawdzić czy plik w ogóle istnieje
https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/8.0/haos_ova-8.0.raucb

Jeśli się nie boisz ryzyka to istnieją jeszcze wersje 8.0.rc4 po 8.0.rc1 (więc gdyby 8.0 nie chciało się pobrać możesz spróbować downgrade przez wersję beta)

Powinieneś przejrzeć issues czy już ktoś nie ma identycznego problemu z downgrade i jeśli taki istnieje to się tam podpiąć ze swoim problemem

Dodatkowo, jeśli istotnie wersja 8.1 HAOS powoduje problem z integracją (a nie restart przy jej okazji - próbowałeś restartu maszyny po pozostałych aktualizacjach a przed update HAOS do 8.x?) to zgłoś również ten problem.

Zainstalowałem 8.0, nie ma żadnych problemów.
Restarty po aktualizacjach były. Myślisz, że zgłosić problem do HA, czy autora dodatku?
Obawiam się, że nie jest rozwijana i nikt tu nie zagląda :slight_smile:

Mam jeszcze jedno pytanie. Wyszła aktualizacja do Oracle Virtual Box, jak myślisz aktualizować czy nie ruszać jeśli działa?
Nie sądzę żeby to, że jadę na starszej wersji miało wpływ na problemy z OS 8.1 bo sprawdzałem na testowej maszynie z najnowszym Virtual Box i było to samo.

Zgłoś gdzie się da, rozwoju nie da się zatrzymać, pozostaje więc wyeliminować błędy - integracja wprawdzie wygląda na “martwą” - zero ruchu na githubie od dawna, ale może dotąd po prostu nic nie wymagało zmian? (wydaje się, że autor maisken, czyli alfredo(?) na oficjalnym forum HA jest aktywny), widzę, że na tamtym forum się już odezwałeś, warto jeszcze naszykować issue podając tyle danych ile jesteś w stanie zgromadzić (kluczowe będą zapewne jakieś logi, autor będzie najlepiej wiedział co konkretnie potrzeba, ale oprócz tego możesz wygenerować raport “kondycja systemu” od razu w formacie gotowym do wklejenia w issue), pewnie nie unikniesz update do tej trefnej wersji w celach testowych, ale ścieżkę powrotu do działającej konfiguracji już masz

Przejrzałem changeloga HAOS z wydania 8.1 i naprawdę nie wiem co się zmieniło, że mogło wpłynąć na działanie tej integracji.

No właśnie logów nie zapisałem, ale odpalę na testowej maszynie i skopiuje.
A co myślisz o aktualizacji Virtual Boxa? (edytowałem post więc chyba nie widziałeś pytania)

Istotnie nie zauważyłem

Skoro działa “tak samo” to ja bym zaktualizował (wprawdzie dopowiedziałem sobie to między wierszami, ale rozumiem, że działa HAOS 7.x i 8.0, a 8.1 tak samo nie).

Ale wiesz - w pewnych wypadkach “na dwoje babka wróżyła” - jako przykład dam pewne specyficzne środowisko produkcyjne - migrację z win7 do win10 robiliśmy w zeszłym roku (pewnie większość pomyśli: “dopiero?” :smiley: ), a nawet częściowo i w bieżącym roku, bo czasami były konieczne zmiany sprzętowe.

PS Wątek przeniosę do mniej ogólnego działu - “Instalacja”

“tak samo” dobrze zrozumiałeś :grinning:
Dzięki

Jeszcze jedno chciałbym podkreślić - bo zawsze czytanie między wierszami jest słabe

Masz oczywiście na myśli restarty HAOS (czyli restart całej VM, wprawdzie sam mam instalacje bare-metal, ale restart maszyn fizycznych zdarza mi się tylko w 2 sytuacjach - po aktualizacji HAOS oraz wskutek awarii/zamknięcia systemu - przy braku zasilania tam gdzie nie mam UPSa lub gdy akumulator się kończy tam gdzie jest UPS; w twojej konfiguracji odpowiednikiem moich maszyn fizycznych są VM, które zasadniczo nie są restartowane “co chwilę” jak przypuszczam), a nie HA core (restart samego serwera HA - tylko tego typu restart jest obligatoryjny przy wielu aktualizacjach, za wyjątkiem OS)?

Dziękuje, że starasz się dokładnie ustalić przyczynę problemu i zwracasz uwagę na restart całej maszyny. Jeszcze raz na testowej maszynie sprawdziłem aktualizację do 8.1 stosując się do twoich wskazówek. Problem w dalszym ciągu występuje. Na oficjalnym forum w wątku dotyczącym integracji pojawiło się więcej zgłoszeń problemu. Odezwał się chyba także autor który też zauważył niestabilność. Wydaje mi się, że w dalszym ciągu używa dodatku i mam nadzieje, że rozwiąże problem ale na razie chyba nie ma pomysłu.