Prezentacja zużycia wody z podlicznikiem (woda netto)

Cześć,
dodałem pomiar zużycia wody za pomocą ESP8622+OdbiornikRF868MHz.
Wszystko ładnie ale mam dwa pytania:

  1. mam dwa liczniki: główny i ogrodowy. Po dodaniu ich do Dashboardu ilość wody się sumuje. Mój drugi licznik jest pod-licznikiem dla licznika głównego więc w przypadku gdy jest zużycie na ogrodzie, od głównego powinna się odejmować wartość pod-licznika i wynik powinien wyświetlać się netto.
    Utworzyłem więc template “Woda netto”, który odejmuje zużycie podlicznika od licznika głównego
{{ (states('sensor.woda_g_wny') | float) - (states('sensor.woda_ogr_d') | float) }}

Wartość wylicza się, jednak nie mogę go wybrać gdy dodaję źródło energii w Dashboardzie.
Mogę natomiast wybrać każdego pozostałego pomocnika z widocznych na poniższym screenie:


Dodatkowo widzę, ze przy tworzeniu licznika mediów jest opcja włączenia zużycia netto - może jej mam jakoś użyć:

  1. Drugie pytanie to jak zachować te dane z pomocników, żeby nie kasowały się mimo restartu homeassistant.

EDIT:
Dodałem kolejnego pomocnika typu Licznik mediów i jako sensor wejściowy wybrałem pomocnika typu szablon, o którym pisałem wyżej. Teraz mogłem dodać Zużycie netto do Dashboardu Energia.
Nie wiem jednak, czy prawidłowo zrobiłem, bo może jest bardziej elegancki sposób. I do czego służy ten przełącznik “netto” ?

ja mam identycznie z licznikami, możesz od razu z ESP “wypluć” odpowiednią encje:


#Licznik wody

  - platform: wmbus
    meter_id: 0x4
    type: izar
    add_prefix: false
    lqi:
      name: "LQI ogrodowy"
    rssi:
      name: "RSSI ogrodowy"
    total_water_m3:
      name: ${friendly_name3} wodomierz ogrodowy
      id: ogrodowy

  - platform: wmbus
    meter_id: 0x
    type: izar
    add_prefix: false
    lqi:
      name: "LQI glowny"
    rssi:
      name: "RSSI glowny"
    total_water_m3:
      name: ${friendly_name3} wodomierz glowny
      id: glowny

  - platform: template
    name: ${friendly_name3} wodomierz domowy
    lambda: |-
      return ( id(glowny).state - id(ogrodowy).state );
    unit_of_measurement: "m³"
    accuracy_decimals: 3
    device_class: "water"
    state_class: "total_increasing"
    update_interval: 5s
2 polubienia