Próba odczytania modbus renac r3-5k-dt

Cześć,
Próbuje połączyć mój stary falownik ongridowy (renac r3-5k-dt) z HA. Testowo próbuje coś odczytać za pomocą Radzio modbus czy też modbus scanner. Niestety nic mi z tego nie wychodzi. Programy łączą się z odpowiednim COM, jednak brak danych. Po odłączeniu jednego z przewodów, prawidłowo pojawia się timeout. Poniżej link do dokumentacji falownika.

Może ktoś podpowie co robię nie tak i nakieruje na odpowiednią drogę :slight_smile:
Dzięki!

Czy napewno ustawiłeś odpowiednie (i wszystkie) parametry połączenia portu COM zgodnie z usatwieniami na falowniku? Zakładam, że używasz jakiegoś konwertera USB → RS485 podłączonego do komputera, konweter napewno sprawny?

Konwerter nowy - wczoraj odpakowany i podłączony - czyli zakładam, że jest sprawny. Co do ustawień to nie jestem pewien na 100 % (na falowniku ustawiłem modbus na 01 i taki wskazuje w programie). Może ty zaproponujesz jakiś sprawdzony program, który skanuje/nasłuchuje modbus ?
Przed chwilą znalazłem program modlook-master. Wyniki z odczytu poniżej:
(czerwony prostokąt przy porcie COM zmienia się cyklicznie na zielony i dane w środkowych tabelach się aktualizują)

Dzisiaj kolejny dzień testów. Upewniałem sie czy mam komunikację tak jak kolega @macek zaproponował. Oto wyniki:

  1. Zamiana miejscami przewodów A i B w rs485
  2. Przewody prawidłowo podpięte

Czyli na moje komunikacja jest, szukamy osoby która pomoże w modbus-ie

Tyle już było napisane na tym forum o modbusie, więc trudno coś jeszcze dodać.
Jakie by nie było urządzenie modbus zawsze działa tak samo.
Kluczowe jest posiadanie dokumentacji rejestrów dla danego urządzenie ( co już podlinkowałeś)
Dam tylko mały komentarz jak czytać dokumentację.

renac

Renarc dla odczytu rejestrów obsługuje funkcję 0x03
Kolejne kolumny w dokumentacji to
RO - read only (tylko odczyt)
UINT16 - to jest typ danych jaki zapisany jest w rejestrze, to jest ważny parametr do prawidłowego dekodowania zawartoś.
unit - jednostka danych
Gain - to jest możnik pomiędzy liczbą zapisaną w rejestrze a rzeczywistą wartością
address - adres rejestru, w dokumentacji są zapisane dziesiętnie.
Number of registers - ilość kolejnych rejestrów jakie zajmuje dany parametr
i tak dla danych 16bit będzie 1, dla 32bit 2 rejestry, dla float 4.

renac1

Total power genaration - dane typu UINT32 (zajmuje 2 kolejne rejestru), wartość w kWh, mnożnik 10
, start danej w rejestrze o adresie 10509 dec ( 0x290D hex).
Nie używaj tego programu, bo na razie nie zrozumiesz o co chodzi z tymi adresami 4xxxx i 3xxxx.
Wysil się i wypróbuj Radzio.

1 polubienie

Cześć
Temat okazał sie bardziej skomplikowany niż myślałem. Modbus nie odpowiada na pojedyncze zapytania do konkretnego adresu.
Tak jak to napisał @RobinI30 , warto czytać instrukcje.
na forum
Troszkę czasu to zajęło, ale przy pomocy kilku dobrych osób udało się uzyskać komunikacje. Po dodaniu kilku dodatków fajnie to wygląda w HA

Dla potomnych zrobiłem repo na Githubie.

1 polubienie