Problem z bootowaniem ssd po snap-ie i zmianie dysku

Witam,

jak już pisałem w innych postach, zmieniłem ssd na 256gb oraz dołożyłem 4gb ram-u do mojego t620.
Snapa przywróciłem raczej bez większych problemów choć robiłem to pierwszy raz.
Od tego czasu bardzo często jak restartuje serwer to zdarza się że nie chce za bootować.
Następny restart z klawiatury bez problemu uruchamia system.
Co
może być powodem? Co sprawdzić ?

Sprawdziłbym kabel połączeniowy Dysku, złącza kabla lub go wymienił, sprawdź czy dysk jest jako główny dysk rozruchowy w BIOS, wyłącz inne nośniki z rozruchu BIOS. Sprawdź dysk czy nie posiada błędnych sektorów.

Po uważnym obejrzeniu filmu “Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku” wykonałem wszystkie kroki zgodnie z instrukcją. Odpaliłem instalację Proxmox 7.0 i po ostatnim kroku (make device bootable) instalacji otrzymałem komunikat: "Bootloader setup error: failed to prepare EFI boot using Grub on ‘dev/sda2/’: unable to install the EFI boot loader on ‘/dev/sda’.
Przejrzałem cały setup BIOS i wszystko wydaje się w porządku. Ochoczo powtorzyłem cały proces instalacji i po kilkunastu minutach otrzymałem ten sam komunikat o błędzie…
Terminal WYSE 4GB RAM, dysk SSD 80BG nówka.
Wygląda na to, że dysk SSD nie jest bootowalny ale za to mogę zalogować się do proxmoxa w trybie Rescue boot z wpiętym pendrivem, z którego wcześniej wykonywałem instalację proxmoxa…
Co mam zrobić?

Spróbuj w BIOS włączyć/wyłączyć UEFI support, jeżeli nic się nie zmieni to spróbuj opcji legacy.

1 polubienie

W moim BIOSie z 2013 r. nie ma opcji UEFI. Przełączyłem SATA w tryb legacy ale niestety nie pomaga…
Zastanawiam się więc nad zasadnością update’u BIOSa na podstawie znalezionego poradnika

Ma to sens?

To podstawa… :upside_down_face: lecz raczej robi się to prosto z przygotowanego pendriva.


https://support.hp.com/pl-pl/drivers/selfservice/hp-t620-flexible-thin-client/5404706

@angler Przy odrobinie szczęścia oczywiście można przygotować pendrive (ale w przypadku WYSE to jest naprawdę rzeźba w porównaniu do tego HP, którego przykładem się podparłeś).

@Krzysztonek
Z takimi starymi gratami to jest zawsze drogą przez mękę, przejrzyj to
https://www.parkytowers.me.uk/thin/wyse/z/z90d7/firmware.shtml
https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000126360/dell-wyse-usb-imaging-tool-compatibility-matrix?lang=en
https://downloads.dell.com/wyse/

a w kwestii samego sensu, to oczywiście jest, bo te archaiczne BIOSy mogą nie mieć obsługi dysku większego niż był fabrycznie zamontowany (aktualizacja nie musi tego naprawić, ale szansa jest - podejmij walkę zanim go wytrzaśniesz do elektrośmieci).

Gdybyś podał model swojego grata byłoby łatwiej coś podpowiedzieć.

Fakt - pisze @Krzysztonek z Dell’em a nie autor tematu z HP - mea culpa
:crazy_face: idę spać…

Niepotrzebnie usuwałeś posta, ten temat dotyczy także HP.

1 polubienie

u mnie problem się rozwiązał - wyłączyłem opcję FAST BOOT

1 polubienie

Powiedziałbym, że to dziwne gdy ssd nie inicjalizuje się wystarczająco szybko, że aż są problemy z bootowaniem, ale w takich zastosowaniach nigdy nie mam włączonego fastboot :stuck_out_tongue:

no dziwne, ale coś mi świtało że jak startowałem z HA w zeszłym roku to chyba chyba miałem podobny temat.
A woja drogą to ładowanie tego ssd skojarzyłem z dowcipem kiedy to, gość z pustą taczką latał po budowie, a na pytanie szefa WTF , odpowiedź była - tyle roboty że nie ma czasu załadować :slight_smile: - ot taki mały off top

Udało mi się wgrać świeżutki BIOS i proxmox wreszcie zainstalował się bez problemu. Zrobiłem VMkę wg instrukcji i zainstalowałem HA. Pojawiły się 2 kolejne pytania:

  1. Jak zrobić, aby zarówno proxmox jak i HA (zainstalowany na VMce proxmoxa) odpalały się samoczynnie z automatycznym logowaniem po włączeniu zasilania terminala? Chciałbym mieć pewność, że po przywróceniu zasilania na terminalu wszystko podniesie się samodzielnie bez udziału admina. Czy isnieje taka możliwość? Powinna być chyba opcja logowania z jakegoś wcześniej utworzonego pliku (coś w rodzaju autostartu).
  2. Jak w utworzonej w proxmox VMce wymusić interfejs sieciowy na konkretnym adresie 192.168.x.y.? Jeśli wyłączę DHCP, to chciałbym wpisać gdzieś ten adres na stałe. Ale nie znalazłem takiego miejsca…

@Krzysztonek Jak wgrałeś nowy BIOS?

@hjk876, postąpiłem dokładnie wg poniższej instrukcji:

Nie prościej jest utworzyć rozruchowy pen USB z BIOS i wgrać aktualizację z menu przy rozruchu?

1 polubienie