Problem z czujnikami aqara

Witam

Mam problem z dodaniem 2 czujników
SJCGQ11LM i WSDCGQ11LM do zigbee2mqtt za pierwszym razem udało mi się dodać czujnik zalania i po usunięciu nie idzie już żadnego dodać. Juz próbowałem wymieniać baterię restartować cc2531 i wszystko co możliwe

Miał ktoś podobny problem?

Dodam że czujniki co były wcześniej dodane to cały czas działają

W jaki sposób skasowałeś czujnik zalania z konfiguracji Zigbee2MQTT?

To chyba wersja Zigbee2MQTT co najmniej 1.15. ja nadal używam wersji 1.14.4.
Sprawdzałeś w logach czy koordynator poprawnie przechodzi w tryb parowania urządzeń? Powinno być coś podobnego:

Zigbee2MQTT:info  2020-11-04 08:43:09: Zigbee: allowing new devices to join.
Zigbee2MQTT:info  2020-11-04 08:43:10: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/bridge/config', payload '{"commit":"unknown","coordinator":{"meta":{"maintrel":3,"majorrel":2,"minorrel":6,"product":0,"revision":20190608,"transportrev":2},"type":"zStack12"},"log_level":"info","network":{"channel":11,"extendedPanID":"0xdddddddddddddddd","panID":6754},"permit_join":true,"version":"1.14.4"}'

Sposób parowania i możliwe problemy z czujnikiem zalania opisane są w dokumentacji https://www.zigbee2mqtt.io/devices/SJCGQ11LM.html, podobnie w przypadku czujnika temperatury https://www.zigbee2mqtt.io/devices/WSDCGQ11LM.html. Sprawdź dokładnie wszystkie opisane warianty.

U mnie problemem okazało się gniazdko OSRAM w pobliżu czujnika temperatury, po jego przeniesieniu czujnik bez problemu komunikował się z CC2531, podczas parowania nie było żadnych problemów a robiłem to kilka razy z uwagi na różne testy związane z siecią Zigbee.

Ok spróbuję jeszcze później według tej instrukcji

próbowalem parowac wedlug tej instrukcji i niestety nic

a parowanie reczne czyli musze gdzies ten kod wpisac tak? nie potrzebuje id urzadzenia?

Dołączenie urządzenia Zigbee do sieci to proces polegający na wprowadzeniu tego urządzenia w tryb parowania (to jednocześnie reset tego urządzenia do ustawień fabrycznych), w tym samym czasie koordynator także musi być w trybie parowania. W takim stanie koordynator przeszukuje kanały Zigbee, jeżeli znajdzie na jakimś urządzenie Zigbee to ustala z nim docelowy kanal i klucze do transmisji i nawiązuje “stałe” połączenie.

tak koordynator jest w trybie parowanie i mam juz kilka czujników dodanych i nie było problemu z dodaniem, i mam 3 nowe czujniki i niestety nie moge ich dodac wprowadzam je w tryb parowanie ale ich wgl nie wykrywa.
tak jak pisalem w czesniej jeden z nich wczesniej bez problemu dodalem i usunelem i teraz nie idze zadanego dodac

Jeszcze problem może być związany z maksymalną liczbą urządzeń Zigbee (EndDevice) jakie możesz podłączyć bezpośrednio do CC2531, bez routerów, to zależy także od wersji firmware jakie jest wgrane do CC2531. Poczytaj Frequently asked questions.
W Zigbee2MQTT ustaw poziom logowania na debug (https://www.zigbee2mqtt.io/information/debug.html), w logach powinno być więcej informacji w stanie permit_join: true, zakładam, że trwa on odpowiednio długo.

wlasnie czytalem ze niby obsluguje 6 urzadzen dlatego usunelem kilka urzadzen zeby sprawdzic czy tu problem, teraz mam dodane 4 i juz wiecej nic nie moge dodac.
czy jest taka mozliwosc ze te usuniete urzadzenia sa zapisane gdzies w bazie i nie chce dodac nowych?

Sprawdziłeś to na podstawie firmware jakie zostało wgrane do Twojego CC2531?

Dla domyślnego firmware Z-Stack_Home_1.2 (CC2531_DEFAULT_20190608.zip) limit to 20 urządzeń:
… the default Zigbee2MQTT CC2531 firmware indeed supports 20 devices connected directly to the coordinator.

Proponuje zrobić tak:

  • zrobić power off (nie restart) całego HA
  • po 10 sekundach uruchomić ponownie HA i spróbować dodać nowe urządzenie Zigbee.

Nie wiem czy o tą wersję chodzi ale mam taką
A co do do twojej propozycji to już robiłem tak kilak razy i nic

To aktualnie najnowsza wersja oprogramowania.
Wszystko co dotyczy Zigbee2MQTT jest w katalogu share\zigbee2mqtt, prosze spakuj go i udostępnij, np. przez https://wetransfer.com. Może uda się z tych danych coś wywnioskować.

OK, mam plik, dla bezpieczeństwa skasuj plik i posta wyżej.

Update po analizie plików:
Masz teraz takie 4 urządzenia:

Currently 4 devices are joined:
0x14b457fffedf17d4 (0x14b457fffedf17d4): TT001ZAV20 - TuYa Temperature & humidity sensor (EndDevice)
0x00158d0003d12c07 (0x00158d0003d12c07): WXKG01LM - Xiaomi MiJia wireless switch (EndDevice)
0x00158d00044c185b (0x00158d00044c185b): MCCGQ11LM - Xiaomi Aqara door & window contact sensor (EndDevice)
0x00158d00042d1212 (0x00158d00042d1212): SJCGQ11LM - Xiaomi Aqara water leak sensor (EndDevice)

Proszę zrób tak:

  • STOP Zigbee2MQTT
  • zmień takie ustawienia w konfiguracji Zigbee2MQTT:
    permit_join: false
    log_level: info
    
    na:
    permit_join: true
    log_level: debug
    
  • START Zigbee2MQTT i zapamiętaj czas uruchomienia, bedzie mi potrzebny żeby od tego czasu analizowac logi
  • sprobuj sparować jedno urządzenie Zigbee ale urządzenie musi być blisko koordynatora (CC2531), koordynator już jest ustawiony w tryb parowania, zapamiętaj czas próby dodawania urządzenia, proces parowania powtórz w odstepach 5 minut, zapamiataj te czasu.
  • STOP Zigbee2MQTT
  • spakuj cały katalog share\zigbee2mqtt, przeslij ponownie WeTransferem.

Update po kolejnej analizie:
w logach nie ma nic co by wskazywalo, ze pojawilo sie nowe urzadzenie w sieci Zigbee.
Czy wczesniej uzywałes starszej wersji Zigbee2MQTT?

tak te 4 urzadzenia dzialaja
Start 20:00
1 20:00
2 20:05
3 20:10

udalo mi sie dodac jeden czujnik temp ale po dodaniu z urzadzen w zigbeemyqtt zniklo mi jedno urzadzenie (przycisk xiaomi) ale w integracjach go widze ale nie działa
Nie wiem już sam może jakiś limit ustawiony na tylko 4 urządzenia