Problem z esp po mqtt (ESPEasy)

Mam problem z konfiguracją czujnika htu21d pomidorowej do esp. Skonfigurowane jest wszystko od strony płytki przez espeasy. Widać że łączy się przez mqtt, w ha też widzę w nasluchu że czujnik wysyłka dane. Nie mogę jednak poradzić sobie z konfiguracja pliku configuration.yaml żeby encja była widoczna. Może ktoś coś podpowie. Z góry dzięki



  1. Składnia integracji mqtt sensor się zmieniła
    MQTT Sensor - Home Assistant

  2. Sugeruję utrzymać sobie jakiś porządek w tym YAMLu i nie wstawiać sekcji sensor (de facto to już nie będzie sensor tylko mqtt) między 2 sekcje oparte w całości na include


kwestie użytkowania forum

  1. W Windows można robić screenshoty (zamiast zdjęć ekranu telefonem), można też użyć wspaniałe narzędzia ułatwiające ich przygotowanie np.
    https://flameshot.org/
    (obrazki zawsze wrzucamy jako załączniki, nie jako linki do serwisów hostingowych)

  2. Screenshoty są fajne jako uzupełnienie treści pisanej/wklejanej tekstem, ale nie jako główna treść

Jak wpisuje wg tej słabo co zamiesciles to wyskakuje blad ze brak platformy…

Nie wiemy ani co wpisujesz, ani co masz pozałączane tymi include.
A w YAMLu liczy się każda spacja.

Przecież na zdjęciu jest co usiłuję podłączyć… Czujnik temp/wilg poprzez esp, a może ten kod umieścić na górze? Kod sprawdzałem na różnych stronach odnośnie czujników podłączonych przez esp do ha, każdy podaje inaczej i żaden nie działa, ten który jest wiodący nie podaje żadnego błędu więc założyłem że jest ok :confused:

To nie tak, Ty kolego masz czujnik poprzez mqtt , a nie esp. Do ESP to on jest podłączony , ale dane wysyła do brokera przez mqtt i taki czujnik musisz sobie dodać w configu. Miejsce w którym dodasz nie ma znaczenia, ale warto dbać o porządek tego pliku nie wstawiać kodu miedzy sekcje include. Dodaj sobie w pierwszym wolnym wierszu przykład z linku , który wstawił @szopen , zmień state_topic na swój i sprawdź

Ostatnia fotka - używasz starych poradników.

@szopen dał linka, gdzie stoi

# Example configuration.yaml entry
mqtt:
  sensor:
    - name: "Bedroom Temperature"
      state_topic: "home/bedroom/temperature"

@Widmotm
Może i korzystasz z wiodącego tutoriala (może jakiś link, bo nie wiem który jest “wiodący”), ale zapewne wiodącego parę lat temu, teraz wiodącego raczej na manowce.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego jak działa dyrektywa include - ona wstawia do configuration.yaml kod, którego nie widać - to tak w kwestii tego, że twierdzisz, że nam wszystko pokazałeś, kontynuując kwestię ilości informacji wklej do posta całą zawartość swojego configuration.yaml, bo może zawiera on coś poza widocznym na screenie obszarem, a może jest wręcz odwrotnie - wywaliłeś z niego niezbędne do działania wpisy?

Podlinkowałem niezbędną dokumentację na samym wstępie, bo jak już wiesz nie ma żadnego znaczenia jak masz ten czujnik rozwiązany sprzętowo - widać, że z brokerem MQTT się komunikuje poprawnie, widać też że i HA się komunikuje z brokerem, tylko brakuje Ci integracji z sensorami MQTT.

PS Musiałem zmienić tytuł wątku i tagi, bo mylisz 2 zupełnie nie związane ze sobą projekty ESPEasy i ESPHome.

1 polubienie

Wywaliłem ten kod do oddzielnego pliku sensor.yaml
Wg nowej składni jest błąd
image

kod z configuration.yaml

Dodam jeszcze ze korzystam jeszcze z systemu zigbe na mqtt poprzez conbeeII nie wiem czy to ma znaczenie ale jest kawałek kodu od mqtt w zigbee:

image

Nie rozumiesz include a się w to pchasz.
W efekcie swoich działań masz takie coś.

sensor:
    mqtt:
        sensor:

W Paint mamy to poprawiać?

1 polubienie

Przepraszam nie jestem programistą cały czas się ucze i popełniam miliony błedów które do czegos wkoncu doprowadzą
Wysłałem screen bo forum zmienia kod…

sensor.yaml

mqtt:
  sensor:
  - name: "Temperatura111"
    state_topic: "home/ESP_TH01/HTU21D/Temperature"
    device_class: temperature
    unit_of_measurement: "°C"

configuration.yaml

# Configure a default setup of Home Assistant (frontend, api, etc)
default_config:

# mqtt broker


# Text to speech
tts:
  - platform: google_translate

frontend:
  themes: !include_dir_merge_named themes

group: !include groups.yaml
automation: !include automations.yaml
script: !include scripts.yaml
scene: !include scenes.yaml
sensor: !include sensor.yaml

telegram_bot:
  - platform: polling
    api_key: 180037xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    allowed_chat_ids:
      - 1815971560

notify: !include notify.yaml

template: !include template.yaml

sensor.yaml

czujnik

mqtt:
  sensor:
  - name: "Temperatura111"
    state_topic: "home/ESP_TH01/HTU21D/Temperature"
    device_class: temperature
    unit_of_measurement: "°C"

Dla MQTT jest osobne include, staraj się rozdzielać różne platformy tak byś nie robił w kodzie grochu z kapustą. Na forum jest wiele postów o include poczytaj posty @macek

Zrobione
stworzony plik mqtt.yaml
w cofiguration dodane include mqtt
w mqtt dodałem:

# czujnik

sensor:
  - name: "Temperatura111"
    state_topic: "home/ESP_TH01/HTU21D/Temperature"
    device_class: temperature
    unit_of_measurement: "°C"

i śmiga aż miło
Dzięki wielkie za pomoc

Zobacz teraz do swoich postów (poprzez edycję), które moderacyjnie poprawialiśmy - do wstawiania kodu są specjalne znaczniki - wystarczy że przed i za wklejonym blokiem kodu wstawisz linijki zawierające TYLKO po trzy odwrotne apostrofy, takie coś ``` (tylko koniecznie w osobnej linii - wtedy przy wyświetlaniu znika ale formatuje wszystkie kolejne linie), one sprawiają, że formatowanie kodu robi się “święte”, a zwykłe formatowanie postów forum (MarkDown) nie zniszczy kodu wklejonego “luzem”.

Można te używać BBCode w ten sposób
[code]
tu jakiś kod
wielonlinijkowy
[/code]
(oczywiście powyżej nieco “oszukałem”, bo znaczniki kodu normalnie znikają przy wyświetlaniu)

1 polubienie