Problem z historią pomiarów

Cześć, jaka może być przyczyna takich “dziur” w zapisie historii… Termometry pokazują właściwą temperaturę na bieżąco, a w historii brak pomiarów.

Dotyczy to każdego czujnika, nie tylko temperatury.

Jakieś sugestie?


Wygląda trochę jak przerwa w komunikacji. Jaki to termometr?

Termometry różne, i po Zigbee, i BT. Ale nie zbiera danych z gniazdek z pomiarem, ogólnie z różnych czujników - i to okresowo.

Zrzut ekranu 2024-07-24 100234

Zrzut robiony o 10.02 a na wykresie cały czas pokazuje ostatni pomiar o 4.05.

Może to coś zasugeruje:
Zrzut ekranu 2024-07-24 100617

“Ostatnia zmiana” 3 godziny temu, a aktualizuje na bieżąco.

Jakiej wersji Core używasz? Jeśli którejkolwiek z lipcowych to nie dziw się sytuacji, bo to właśnie one przyniosły taką.ciekawostkę. Forum społeczności HA huczy od problemów związanych z zapisem do bazy po aktualizacji do wersji 7. Ponoć najnowsza wersja 2024.7.3 przyniosła że sobą poprawkę, ale z tego co czytałem to nadal niektóre osoby doświadczają dziur w bazie. Sam nie mogę Ci tego potwierdzić bo póki co używam aktualizacji czerwcowej.

Dziękuję za informację, zawsze aktualizuję na bieżąco. Wrócę zatem do starszej wersji z kopii.
Pozdrawiam

Nie musisz korzystać z backupu (to jest rozwiązanie dla zdesperowanych).
Normalnie cofasz sobie wersję w terminalu
ha core update --version 2024.6.4

PS wprawdzie zwykle aktualizacje robię najpierw na instalacji testowej, a dopiero potem wrzucam na produkcyjne, ale akurat nie miałem ostatnio czasu na testy i wrzuciłem wszędzie w tym samym czasie aktualizacje w miarę na bieżąco (z pominięciem jedynie 2024.7.0) i na żadnej instalacji nie miałem, ani nie mam podobnych problemów - obecnie 2024.7.3

Przeleciałem swoja historię czujników i też nie znalazłem żadnych problemów z historią. Może jest jeszcze kwestia recordera? U mnie standardowy SQLite

No ja stawiam na kwestie użytej bazy, ale skoro się nikt nie chwali jaką ma bazę, to sobie tym gitary nie zawracam, u mnie najzwyklejsze sqlite3.

Skorzystałem z tego właśnie polecenia. Historia działa poprawnie. Baza standardowa.
Aktualizacje wgrywałem kolejno w miarę pojawiania. A można podnieść core od razu z 6.4 do 7.3?

Oczywiście można, wręcz jest zalecane podnoszenie wersji do najwyższego hotfixa.

Jedynie przy aktualizacjach dużych wersji nie należy omijać miesięcy (ale bierze się tylko jedną wersję z danego miesiąca - tę z najwyższym hotfixem). W zasadzie cykl wydawniczy z ostatnich miesięcy powinien umożliwiać przeskoki w górę nawet do 6 miesięcy, ale nie polecam.

PS monitorujesz obciążenie systemu systemmonitor ?
Ile masz RAMu? bo moim zdaniem coś może być nie halo, ale nie powiązałem tego z aktualizacją HA core (bo od 22 lipca mam wysokie piki, ale aktualizację core robiłem chyba 20. więc raczej przyczyna jest w innym miejscu)

Czasowo to mi z niczym się nie zgrywa 22. aktualizacja ESPHome 2024.7.1 i MA beta, ale aktualizowałem też jakieś komponenty niestandardowe, a nie pamiętam jakie. Bez MA wytrzymam, więc zobaczę jak jest bez niego.

Czy historia działa poprawnie tak naprawdę dowiesz się dopiero jutro. Problem dziur pojawiał się każdorazowo po nocnej optymalizacji bazy i według osób doświadczających problemu występował aż do restartu HA. I nie dotyczył typu używanej bazy, przynajmniej według developerów HA, co miał bardziej związek z jednoczesnym używaniem pewnych integracji, nie pamiętam teraz których. Poprawka miała pojawić się pierwotnie dopiero w wersji sierpniowej ale ponoć wersja 7.3 już załatwia sprawę.

Nie miałem zainstalowanego tego dodatku. Moje HA stoi na proxmoxie, mam przydzielone 6GB.


na tą chwilę…

A jak to wygląda z wnętrza VM?
systemmonitor

zainstalowałem dodatek i wygląda to tak:
image

będę obserwował :wink:
po powrocie do core 2024.6.4 historia działa poprawnie. wieczorem pobawię cię z podniesieniem wersji - zobaczymy co to wniesie :wink:

Nie sugeruj się moimi wynikami, w testowej instalacji nie mam tych szpilek, więc to jakaś specyficzna integracja lub dodatek…
Natomiast na oficjalnym forum HA jest podwieszony wątek