Problem z konfiguracją Zigbee2mgtt + ZBDongle-P (Sonoff 3.0 dongle plus CC2652P)

Dzień dobry,
to mój pierwszy post i początki przygody z HA więc z góry proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym monitorować zużycie gazu za pomocą dedykowanego dla tego gazomierza kontraktonu zadaptowanego do czujnika Sonoff SNZB-04 zigbee. Tą część mam ogarniętą.

Problem mam podłączeniu Sonoff SNZB-04 zigbee do HA. Uprzejmie proszę o przegląd załączonych ustawień oraz wskazanie błędu.

  1. Home Assistant jest zainstalowany na Promox. Sonoff 3.0 dongle plus przekazany do HA i widoczny na ttyUSB0.

  2. Broker core-mosquitto zainstalowany, skonfigurowany, wykrywanie włączone.

  3. Zigbee2MQTT uruchomiony




  1. Zigbee2mqttassistant uruchomiony

Niestety nie mogę a może nie umiem ujawnić tego czujnika w HA :frowning:
Przyciskam przycisk parowania w czujniku otwarcia - dioda miga ale urządzenia w systemie nie widać.

Czytałem juz o ewentualnej konieczności flashowania tego dongla. Jak zweryfikować czy jest to konieczne?

UWAGA - proszę nie traktować tego wątku jako tutorial instalacji, wskutek wielu niedopowiedzeń i niejasności na samym początku, pojawiły się w nim “po drodze” błędne rozwiązania!

Niech to będzie informacją dla innych - przy zadawaniu pytań należy podać wszelkie informacje techniczne, którymi dysponujecie.


Jest najprawdopodobniej niepotrzebny (nie znam nikogo kto by go używał, prawdopodobnie jest niekompatybilny ze współczesnymi wersjami Z2M).

Czy skonfigurowałeś Dodatek Zigbee2MQTT (dalej w skrócie Z2M) z poziomu jego dashboardu?

Jeśli chodzi o konfigurację brokera MQTT (i ile to Dodatek Mosquitto) to sugeruję założyć w HA zwykłych użytkowników (nie-osoby) bez uprawnień administratora o łatwych nazwach i krótszych hasłach, których będziesz używał w MQTT (to tacy “roboczy użytkownicy” do konfigurowania takich integracji które łączą się z brokerem a nie z HA, przykładem jest Z2M).
Po założeniu użytkowników zrestartuj hosta po bożemu, nie wiem jaka to instalacja, ale jeśli generic lub dedyk dla SBC to
Ustawienia → System → Sprzęt → hamburger menu → Uruchom ponownie system
(piszę o tym, bo to co większość nowych użytkowników znajduje, to unmieszczona w innym miejscu opcja restartu samego serwera HA, a on w tym konkretnym wypadku HA jest tylko jednym z wielu serwerów, które trzeba zrestartować!).

Ustawień Integracji MQTT nie ruszaj (bo ona jest w porządku - tak jak masz to nowy bezobsługowy sposób konfiguracji, natomiast tego autowygenerowanego hasła i użytkownika nie należy używać nigdzie indziej).

Wszelkie integracje które łączą się z brokerem MQTT będziesz konfigurował z użyciem tych nowo utworzonych użytkowników (więc możesz im nadać sensowne nazwy, by cokolwiek mówiły do czego dany użytkownik służy).

Taka magia jest możliwa tylko na instalacjach z brokerem w postaci Dodatku (testowane na Mosquitto).

Tak na przyszłość - korzystaj z wklejania tekstu, screenshoty mogą być ilustracją, ale same obrazki bez przyklejonego tekstu są strzałem w kolano dla pomagających.
Jako przykłąd niech posłuży ścieżka do twojego dongla (/dev/…/by-id/…), której przepisywać nie będę, a warto jej użyć zamiast ttyUSB0.

Zigbee2mqttassistant już zatrzymałem. Odinstaluję za chwilę.

Nie :frowning: Wydawało mi się, że konfiguracja jest tam przeniesiona. Na co mam zwrócić uwagę?

Ok, postaram się. Konfiguracja z poziomu dashboard wygląda tak jak w załączonym pliku (zbyt duża ilość wierszy aby wkleić).
Zigbee2MQTT konfiguracja.yaml (46,8 KB)

No w tym wypadku to akurat mogłeś zrobić też screenshoty, bo chodzi o konfigurację w GUI Z2M

Przed chwilą pisałeś, że to nowa instalacja to skąd ma być przeniesiona?

Przeniesiona przy instalacji, bo w GUI Z2M nic nie wpisywałem a jakieś znane wartości są.





Co dokładnie mam podać?

Ale skąd przeniesiona, jakie jest źródło starych wartości?

Świetne miejsce, ale nie mam pod ręką instalacji Z2M, żebym mógł porównywać z aktualną wersją jak to powinno wyglądać (nie pamiętam wszystkich opcji)

Jakkolwiek na obrazku port szeregowy:

  • sprawdź czy możesz wybrać ścieżkę do dongla “by-id” (lub ją wkleić)
  • możesz wybrać rodzaj adaptera (nie pamiętam co jest do wyboru zamiast auto chyba zstack dl;a tego koordynatora) to tylko opcja gdyby po konfiguracji integracji Z2M z MQTT nadal nie działało

wstawiłeś nowe obrazki wyżej nadaj im jakąś numerację

W ustawieniach dla MQTT skonfiguruj użytkownika i hasło - użyj jakiegoś z tych nowo dodanych (w/g podpowiedzi z wcześniejszego posta)

W Ustawieniach w GUI Z2M znajdziesz też informację o firmware koordynatora (nie napiszę z głowy gdzie to konkretnie jest, bo w tłumaczeniu na polski się chyba jakoś idiotycznie nazywa)

Ilustracje Zigbee2MQTT z pierwszego wpisu są z: Ustawienia > Dodatki > Zigbee2MQTT > Konfiguracja

Zrobione.

Co bym nie wpisał i zapisał w konfiguracji Ustawienia > Dodatki > Zigbee2MQTT > Konfiguracja lub GUI Z2M to zawsze jako “user” wyświetla mi się “addons.”

On chyba sam rozpoznaje zstack:

[17:01:43] INFO: Preparing to start…
[17:01:43] INFO: Socat not enabled
[17:01:44] INFO: Starting Zigbee2MQTT…
Zigbee2MQTT:info 2022-12-30 17:01:48: Logging to console and directory: ‘/config/zigbee2mqtt/log/2022-12-30.17-01-48’ filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info 2022-12-30 17:01:48: Starting Zigbee2MQTT version 1.28.4 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info 2022-12-30 17:01:48: Starting zigbee-herdsman (0.14.76)
Zigbee2MQTT:info 2022-12-30 17:01:49: zigbee-herdsman started (resumed)
Zigbee2MQTT:info 2022-12-30 17:01:49: Coordinator firmware version: ‘{“meta”:{“maintrel”:1,“majorrel”:2,“minorrel”:7,“product”:1,“revision”:20210708,“transportrev”:2},“type”:“zStack3x0”}’

Tak prawidłowo rozpoznaje adapter.
Daj mi dłuższą chwilę to zainstaluję na HA w którym nie mam tego Dodatku.
W przeciągu ostatnich 3 lat było już 5 różnych domyślnych sposobów instalacji.

Faktycznie wciąż port trzeba ustawić w ustawieniach dodatku


Istotnie obecnie można nie konfigurować użytkownika dla Z2M - wtedy ten automatycznie dodany addons jest OK.

Więc po prawidłowym skonfigurowaniu ścieżki do koordynatora wszystko powinno już ruszyć.

Zaraz zaraz, ale przecież sprzęt masz inny niż napisałeś w tytule wątku

To nie jest Sonoff ZBDongle-P tylko kompletnie INNY Sonoff ZBDongle-E
UWAGA mogę się mylić to przecież Ty masz swojego dongla w ręce

Więc w GUI Z2M dla ZBDongle-E masz wybrać
ezsp (dla ZBDongle-P ma być zstack lub auto!)

Na tym etapie powinno zacząć działać dodawanie urządzeń.


włączasz

i w tym momencie resetujesz zgodnie z instrukcją urządzenia, które chcesz dołączyć (nie mam pojęcia jak, ale zazwyczaj to wciśnięcie i przytrzymanie klawisza parowania)
urządzenie zostaje wykryte

Po uruchomieniu parowania przyciskiem - jak narysowałem wyżej, koordynator automatycznie zakończy tryb parowania po jakimś czasie
a znalezione i prawidłowo rozpoznane urządzenia wyglądają tak


a w HA są dostępne za pomocą Integracji MQTT

Jest tylko jedno małe ALE (jeśli to ZBDonge-E a nie ZBDonge-P).
Masz tak nowoczesnego dongla, że jego status wsparcia w Z2M wciąż jest eksperymentalny (za to jest to domyślna platforma sprzętowa dla ZHA).

I tu mi zaświtało coś ważnego - po podpięciu autorozpoznawalnego dongla HA natychmiast uruchamia kreator podpięcia go do Integracji ZHA, musisz go Ignorować (lub jeśli nie daj boże poleciałeś kreatorem dalej) to musisz wyłączyć integrację ZHA, jeśli chcesz używać Z2M!

1 polubienie

Wyłączenie/zignorowanie ZHA to pierwsza rzecz jaką zrobiłem :slight_smile:

Po wpisaniu ezsp do GUI coś mi się posypało:

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Teraz na telefonie trudno mi to ogarnąć. Wrócę do tematu jutro.

Przecież ja nie wiem jakiego masz dongla - zasugerowałem się kawałkiem ścieżki, której nawet nie widać w całości.

Wersję firmware koordynatora znajdziesz tu

A co do samej kwestii konfiguracji, to zapamiętaj jaki masz obecnie katalog konfiguracyjny (prawdopodobne /config/zigbee2mqtt)
Sugeruję usunąć Dodatek Z2M, usunąć Integrację ZHA (jeśli masz skonfigurowaną), usunąć zawartość tego katalogu o którym tu wspominam.
Zrestartować maszynę.
I zacząć od nowa.
Od etapu instalacji Z2M i konfiguracji - to tylko jeden krok - podać prawidłową ścieżkę do dongla.
MQTT masz jak sądzę poprawnie skonfigurowany.

Sprawdź jakiego masz dongla, bo w tym co pokazałeś coś mi nie gra, ale mogę się mylić - nie mam ani ZBDongle-P ani ZBDongle-E.
Pokaż jego ścieżkę.

Być może masz jednak wersję P a nie E, gdybyś wkleił pełną ścieżkę jako tekst pewnie by było wiadomo…

Popatrz na to - nazwa handlowa identyczna ale modele i technologia w środku całkowicie różne

https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-plus-bramka-zigbee-12254709747
Dokładnie ten ale sprzedawca też się mógł mylić :slight_smile:
Sprawdzę jutro wszystkie ustawienia na PC.

CC2652P to model użytego chipsetu jest on jednoznaczny (i produkuje go Texas Instruments), tak jak i model ZBDongle-P

Zmyliła mnie nazwa handlowa którą użyłeś w tytule (Sonoff 3.0 dongle plus, która jest używana dla obu konstrukcji) oraz fragment nazwy producenta układów scalonych (Silicon Labs) - akurat oni produkują chipset będący “sercem” ZBDongle-E, natomiast w ZBDongle-P jest użyty akurat też ich produkcji konwerter USB-UART łączący MCU z USB…

Oczywiście w tym wypadku właściwy stack to zstack (a NIE ezsp - ten jest dla dongla z literką E)

Zmieniłem tytuł wątku, całej treści nie chce mi się już edytować (choć to zmienia wiele).

1 polubienie

Przeinstalowałem wszystko tak jak powiedziałeś. Zaskoczyło dopiero po poniwnym wskazaniu portu by-id.

Udało mi się w końcu podłączyć ten czujnik. Tylko dlaczego dostępność jest wyłączona? Encje są już widoczne tylko bez statusu.

Bo to urządzenie bateryjne?
Można to nadpisać w konfiguracji, ale nie widzę sensu (przy timeoutach będziesz miał niedostępność).

Poczekaj chociaż na jeden impuls - jeśli wywiad przy parowaniu został przeprowadzony poprawnie, to wtedy pojawią się inne parametry.

W zakładce “Dostępność” ustaw jak poniżej:


Widoczny i czyta stany.
Bardzo serdecznie dziękuję Ci za poświęcony czas i cierpliwość.

Właśnie doczytałem, że można włączyć sprawdzanie dostępności per urządzenie - Availability advanced configuration, wcześniej było to ustawienie dla wszystkich urządzeń.

1 polubienie