Problem z odczytaniem stanu sterownika rolet Aqara

Witam,

ostatnio przestało mi działać w Zigbee2MQTT odpytywanie sterowników rolet (Aqara ZNJLBL01LM) o wszelkie statusy, takie jak stopień otwarcia, poziom naładowania akumulatora, itd. Podejrzewam, że zbiegło się to z którąś aktualizacją ale jako, że nie sprawdzam tych danych regularnie nie mam pewności po której aktualizacji przestało działać. Jako, że mam kopie kilku ostatnich wersji postanowiłem przywrócić poprzednią i sprawdzić jak się zachowa. Ku mojemu zaskoczeniu żadna z archiwalnych wersji nie chce się uruchomić pomimo tego, że swego czasu wszystkie działały. W logach pojawia się taki błąd:

Używam koordynatora CC2652P.

Jak to ugryźć? Zależy mi albo na uruchomieniu backupa albo na ożywieniu sterowników rolet na najnowszej wersji Zigbee2MQTT.

Wrzucaj logi jako tekst sformatowany jak kod
Czy naprawdę starzy bywalcy forów nie są w stanie załapać, że przepisywanie tekstu z obrazka jest dla nas zbyt upierdliwe?

Racja, już się poprawiam…
Co ciekawe dioda na koordynatorze miga tak jak w czasie normalnej pracy podczas odbierania transmisji z urządzeń.

[22:56:10] INFO: Socat not enabled
[22:56:11] INFO: Starting Zigbee2MQTT...
Starting Zigbee2MQTT without watchdog.
[2024-09-25 22:56:12] info: 	z2m: Logging to console, file (filename: log.log)
[2024-09-25 22:56:12] info: 	z2m: Starting Zigbee2MQTT version 1.39.0 (commit #unknown)
[2024-09-25 22:56:12] info: 	z2m: Starting zigbee-herdsman (0.50.1)
[2024-09-25 22:56:13] info: 	zh:zstack:znp: Opening SerialPort with {"path":"/dev/ttyUSB0","baudRate":115200,"rtscts":false,"autoOpen":false}
[2024-09-25 22:56:13] info: 	zh:zstack:znp: Serialport opened
[2024-09-25 22:56:13] error: 	z2m: Error while starting zigbee-herdsman
[2024-09-25 22:56:13] error: 	z2m: Failed to start zigbee
[2024-09-25 22:56:13] error: 	z2m: Check https://www.zigbee2mqtt.io/guide/installation/20_zigbee2mqtt-fails-to-start.html for possible solutions
[2024-09-25 22:56:13] error: 	z2m: Exiting...
[2024-09-25 22:56:13] error: 	z2m: RangeError: Attempt to access memory outside buffer bounds
    at new NodeError (node:internal/errors:405:5)
    at boundsError (node:internal/buffer:86:11)
    at Buffer.readUInt16BE (node:internal/buffer:334:5)
    at /app/node_modules/zigbee-herdsman/src/utils/backup.ts:102:89
    at Array.map (<anonymous>)
    at Object.fromUnifiedBackup (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/utils/backup.ts:101:33)
    at AdapterBackup.getStoredBackup (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/adapter-backup.ts:51:32)
    at ZnpAdapterManager.determineStrategy (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/manager.ts:128:24)
    at ZnpAdapterManager.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/manager.ts:57:26)
    at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:129:29)````

Koordynator w pewnym stopniu działa niezależnie od serwera Z2M (tylko nie masz wtedy możliwości zarządzania siecią no i oczywiście brak komunikacji systemu ID z siecią… ale sieć może dalej poprawnie działać na miarę swoich możliwości - jeśli masz bezpośrednie bindowania urządzeń, to nawet brak koordynatora im nie przeszkadza i ta część sieci, która może działać autonomicznie nadal będzie działała).

Wydaje się, że problem leży w próbie przywrócenia backupu sieci w koordynatorze przez Z2M.

Możesz dokonać takiej dość ryzykownej próby - zatrzymać Z2M (i tak jest teraz zatrzymany), skopiować gdzieś w bezpieczne miejsce plik coordinator_backup.json po czym skasować go z katalogu konfiguracyjnego Z2M
standardowo to jest
/homeassistant/zigbee2mqtt (może być w sambie mapowany na
\\[nazwa-hosta-homeassistant]\config\zigbee2mqtt)
i po tej operacji uruchomić Z2M (ryzykiem jest konieczność sparowania wszystkich urządzeń w sieci od nowa, ale skoro i tak nie działa… ponadto w pełnych backupach HA masz też stare backupy Z2M to ewentualnie z nich możesz przywrócić starą konfigurację, UWAGA backupy cząstkowe powstałe przy aktualizacji nie zawierają konfiguracji Dodatku, a tak w ogóle ostatnio aktualizacja Z2M chyba wyszła z 3 tygodnie temu… przez tyle czasu nie zauważyłeś problemu?)

Masz jakieś dziwne urządzenia w sieci (np.w rodzaju LYWS03MMC przerobionego na Zigbee czy samoróbki DIY)?

Jeszcze jedno - czytujesz czasem notatki do wydań?

bo może wyszła jakaś poprawka w obsłudze jakiegoś urządzenia, które posiadasz (w szczególności mam na myśli te, które przestały działać) - w takim wypadku zwykle należy je usunąć z sieci i sparować ponownie zamiast cofać wersje.

1 polubienie

To była kluczowa informacja, nie wiedziałem o tym. Po przekopiowaniu ustawień z backupu całościowego dodatek ruszył w starszej wersji i wszystko śmiga po staremu.

Mam wrażenie, że to nawet nie ostatnie wydanie tylko przedostatnie spowodowało u mnie problem. Ale tak, nie zauważyłem tego bo sporo czasu ostatnio poza domem jestem a poza tym rolety działają, co widać gołym okiem więc nie miałem pokusy sprawdzać czy ikonka na dashboardzie się zmieniła :-).

Nie mam nic dziwnego, dwa termostaty, dwa sterowniki rolet i kilka czujników temperatury, w sumie 13 urządzeń.

Przyznaję, nie mam takiego nawyku. Ale wiesz jak to jest jak coś działa przez rok czy dwa i nie dotykasz się do systemu to trochę umyka jak powinno się podchodzić do szukania rozwiązań problemów. Ale masz rację, teraz widzę, że dwa wydania temu coś tam Koenkk zmienił w mechanizmie raportowania stanu rolet, na razie działam na starszej wersji ale rozkminię ten temat.
Dziękuję za pomoc.

There is a similar issue open on Github: