Problem z przeliczaniem mocy na energię

Cześć,

Mam problem z którym walczę od dłuższego czasu. Mam encję która pokazuje mi aktualną moc pobieraną z baterii. Chcę przeliczyć ile kWh faktycznie z tej baterii poszło (teoretycznie jezeli będę pobierał 1000W przez godzine powinno wyjść 1kWh. Encja nazywa się inv_battery_discharge_power i podaje moc w watach. Zgodnie z dokumentacją stworzyłem sobie kolejną encję

- platform: integration
  source: sensor.inv_battery_discharge_power
  name: inv_battery_discharge_energy
  unit_prefix: k
  round: 2

Odciąłem inwerterowi zasilanie i przez minutę pobierał z baterii około 470W.

Oto efekt:

Na encji mocy ~470W przez minute, na encji energii nabiło 33.47kWh…

Co robię żle ?

Pozdrawiam,
Marcin

Power (watt)


Przepuszczone przez

  - platform: integration
    source: sensor.licznik_1_power
    unit_prefix: k    
    round: 2
    name: licznik test

Około 1 minuta pracy po restarcie HA

:thinking: atrybuty
/
:information_source:Moje odczyty energii są prawidłowe, przedstawiona encja “licznik test” jest utworzona jedynie do testów w próbie rozwiązania powyższego tematu.

Mój poprawny sensor kWh i jego atrybuty
ScreenShot_20230409082222

Wg mnie jeden atrybut jest do zmiany, powinno być state_class: total_increasing, reszta jest OK.

Czesc,

Dzieki za sprawdzenie. Z tego co piszesz u Ciebie działa poprawnie. A u mnie działa raz poprawnie a raz nie poprawnie. Dorzucę troche informacji rozszerzając przykład sprzed kilku dni:

  1. pierwszy pik to opisany problem z mojego pierwszego posta (wzrost o ~34kWh)
  2. przed drugim testem zrestartowałem HA. Zrobiłem kilkuminutowy test na baterii i nabiło 0.04 kWh - wyglada poprawnie
  3. następnie zostawiłem cały system na cały dzien (nie było mnie w domu wczoraj) i powtórzyłem test dziś rano. nabiło ~5kWh w klilka minut testu z tą samą mocą…
    Mam wrażenie że on to losuje i nie da sie kompletnie na tych wskazaniach polegać.

Atrybuty moich encji:
Zrzut ekranu z 2023-04-10 11-00-16
Zrzut ekranu z 2023-04-10 10-59-24

Wersja HA: 2023.3.6

Pozdrawiam,
Marcin

Edit:
Sorry za double post ale nie moge juz edytowac.
Zauwazylem dodatkowo ze ta sama encja wyświetlana spreadem w grafanie wydaje sie pokazywac dane poprawnie. I teraz juz kompletnie nie wiem o co chodzi…

Spróbuj tak jak pisał @macek
state_class: total_increasing
Zajrzyj do tych tematów