Problem z uruchomieniem MQTT

Mam problem z uruchomieniem MQTT. Chodzi mi o podłączenie Tasmoty. System postawiony na Proxmoxie przy próbie dodania integracji MQTT wyskakuje komunikat brak połączenia. Proszę o jakieś podpowiedzi bo kończą mi już się pomysły

A najpierw zainstalowałeś sobie gdziekolwiek jakiś broker MQTT?
(na instalacji na bazie HAOS może to być np. Dodatek Mosquitto)

No właśnie nie bo nie widzę nigdzie tej integracji więc miałem nadzieję że jest już domyślnie zsinstalowana

Integracja MQTT jest domyślna i jest preinstalowana (dostępna w każdej instalacji HA), ale musisz posiadać broker MQTT (lub mieć dostęp do jakiegokolwiek brokera) z którym się zintegrujesz.

Do poczytania

Broker możesz zainstalować w postaci Dodatku (są przynajmniej 2 różne serwery brokerów do wyboru) na instalacjach HAOS lub Supervised. One są w Sklepie z Dodatkami. Raczej idź w Mosquitto.

Jeśli masz instalację inną niż HAOS/Supervised, to instalujesz broker taki jak lubisz, tam gdzie chcesz i tak jak lubisz (dla HAOS i Supervised w sumie też tak możesz zrobić, ale jest trudniej).

Zupełnie od biedy można użyć broker publiczny, ale brokery testowe bez logowania to sobie zdecydowanie odpuść.

Swoją drogą skoro celem jest Tasmota, to raczej należy mieć własny lokalny broker we własnej sieci (bo praca offline jest wtedy też możliwa).