Problem z ustawieniem

Witam, to mój pierwszy post na forum wiec na poczatku witam wszystkich i dzięki za moc wiedzy i przydatnych informacji :slight_smile:
nakreślę z grubsza w czym rzecz bo utknąłem i nie wiem jak rozwiązać ten problem .
Mam ogrzewanie na kocioł gazowy sterowany przełącznikiem zeronapięciowym sonoff przez zigbee . Wszystko działa fajnie, ustawiłem sobie termostat , skonfigurowałem harmonogram dla poszczególnych dni itp itd , ale z racji tego że moja kotłownia jest odseparowana od reszty domu i bywa tak że jest tam dużo zimniej i zdażyło się że przy dużych mrozach zamarzła mi woda w ruurach , chcąc wyeliminować ten problem ustawiłem tam dodatkowy termometr sonoff i obsługuję jednym sterownikiem dwa pomieszczenia. Zasada działania jest taka że normalnie ogrzewanie jest sterowane z czujnika temperatury w salonie, natomiast niezależnie od tego odgrzewania jeśli temperatura w kotlowni spada poniżej 10 stopni to włączane jest ogrzewanie do momentu aż w kotlowni się podniesie temepratura.
Problem w tym że chciałem zrobić statystykę jak często działa ogrzewanie w kotłowni a jak często w domu i jeszcze dodatkowo jak często działa ogrzewanie ogólnie.
Zrobiłem sensory dla hostory stats w HA ale nie ma tam właściwości dla encji “on” , tylko “heat” i “off” . I statystyki nie chcą działać. Działa tylko sensor dla zliczania całości bo tam ustawiłem sensor bezpośrednio na switch który włącza kocioł.
najlepiej widać to na kodzie i na screenie.

co mam zrobić żeby wyodrębnić te dane ? bo nie mam pomysłu jak to zrobić :confused: mam nadzieję że opisałem to w miarę zrozumiale :slight_smile:
Z góry dzięki za podpoowiedzi!

sensor:
  - platform: history_stats
    name: Czas dzialania pieca w domu
    entity_id: climate.grzanie_salon
    state: heat,"on"
    type: time
    start: "{{ 0 }}"
    end: "{{ now() }}"
  - platform: history_stats
    name: Czas dzialania pieca w domu 24h
    entity_id: climate.grzanie_salon
    state: "on"
    type: time
    end: "{{ now() }}"
    duration:
      hours: 24
  - platform: history_stats
    name: liczba wlaczen pieca w domu 24h
    entity_id: climate.grzanie_salon
    state: "on"
    type: count
    end: "{{ now() }}"
    duration:
      hours: 24
  - platform: history_stats
    name: liczba wlaczen pieca w domu
    entity_id: climate.grzanie_salon
    state: "on"
    type: count
    start: "{{ 0 }}"
    end: "{{ now() }}"

Moje od klimy

#                           klima czas pracy
  - platform: history_stats
    name: klima czas pracy
    entity_id: climate.31084078e868e75f3e01
    state: "auto"
    type: time
    start: "{{ now().replace(hour=0, minute=0) }}"
    end: "{{ now() }}"

tylko nie wiem czy u mnie sie to sprawdzi bo w opcji heat nie zawsze oznacza to włączenie grzejnika. Jeśli jest stan heat ale temperatura jest powyżej zadanej to licznik się zmieni a kocioł nie zastartuje. Przynajmniej tak mi się wydaje. Może dodać warunek że musi być dodatkowo stan heat ale tez piec na “on” ?

przetestowalem to i niestety jest tak jak mowilem. Zlicza mi tylko stany “heat” co nie oznacza włączenia pieca. nie ma żadnego parametru który byłby bezpośrednio odpowiedzialny za włączenie switcha :confused: jak to obejść?

Pokaż encje pieca w Narzędzia deweloperskie - stan, tak jak mój zrzut

zdaje się że znalazłem w czym rzecz. Ustawiałem nie ten parametr co trzeba.
Za obecny tryb pracy pieca odpowiada parametr hvac_action
idle - bezczynny
heating - grzeje
zaraz to sprawdze i dam znac :slight_smile:

No niestety ten parametr jest nieobsługiwany przez history stats.
Wyskakuje komunikat o blednej konfiguracji yaml.

Zrobiłem za to automatyzację która oczekuje na zmianę parametru hvac_action na heating i niestety przy uruchamianiu pieca z termostatu w salonie też mi podbija ilość włączeń w kotłowni.
Nie mam już pomysłu, chyba musiałbym go puścić na osobnym włączniku zeronapięciowym i zliczałby osobne urządzenie.

macie jakieś pomysły jeszcze?

alias: Zliczanie uruchomień pieca w kotlowni
description: ''
trigger:
  - platform: state
    entity_id: climate.grzanie_kotlownia
    attribute: hvac_action
    to: heating
condition: []
action:
  - service: input_boolean.turn_on
    target:
      entity_id: input_boolean.kotlownia_status_pieca
  - wait_for_trigger:
      - platform: state
        entity_id: climate.grzanie_kotlownia
        attribute: hvac_action
        to: idle
  - service: input_boolean.turn_off
    target:
      entity_id: input_boolean.kotlownia_status_pieca
mode: single

chyba że ugryzę to jeszcze z innej strony i zrobię zliczanie na podstawie temperatury. Będzie mi zliczał ile razy temperatura spadła poniżej 10 stopni. Zawsze to jakieś rozwiązanie. Tylko czas działania pieca wtedy ciężko będzie obliczyć. No ale lepszy rydz niż nic :slight_smile:

@Robrys10 edytuj posty !!!

Czym załączasz sterownik ? Czujnikami temperatury w Salonie i Kotłowni ?

tak , czujnikami temepratury. Sorki za brak edytowania :slight_smile: już nie bedę :stuck_out_tongue:

btw. zrobiłem pomocnika z przełącznikiem on/off i automatyzację która w zależności od spadku temperatury ponizej 10 stopni przełącza tego pomocnika .
Na tej podstawie dodałem encję do history stats i można powiedzieć że oszukałem system i jestem w stanie uzyskać dane o czasie pracy kotła i liczbie załączonych cykli pieca.

Chociaż wolałbym to zrobić w inny sposób , ale tragiedii nie ma. trzeba sobie jakoś radzić :slight_smile:

Do wyświetlania tego typu danych dobra jest integracja https://github.com/royto/logbook-card

Instalowana z HACS

Screenshot - 05.09.2021 , 19_13_42