Problem z Zigbee2MQTT ZBDongle-P

Witam wszystkich, chciałbym się podłączyć do dyskusji, też mam problem z 2MQTT. Wszytsko wygląda ok ale mam taki log i nie widzę panelu 2MQTT:

pozdrawiam
harryON

Z logu wynika tylko, że się uruchamia (“Starting”) ale nie ma informacji, że się uruchomił, brakuje dalszych logów do analizy problemu.

Jakiś skrot myślowy, :thinking: coś musisz widzieć - komunikat błedu, pusta strona, cokolwiek ale napewni “nie widzę”, może najpierw musisz zaznaczyć to (jeżeli to dodatek do HA):

żeby zobaczyć panel Z2M na pasku menu po lewej stronie:

image


P.S. Nie 2MQTT tylko Z2M, skót od Zigbee2Mqtt (Z igbee 2 M QTT)

Wklej konfigurację Z2M.

Dziękuję Wam za pomoc, jestem świeżak i staram się w miarę możliwości pisać “do rzeczy”.
W panelu bocznym pojawił mi się przycisk Zigbee2MQTT ale naciśnięcie pokazuje pusty ekran.
Poniżej konfiguracja.

obraz

jeszcze tutaj mosquitto:

Za dużo masz namotane w konfiguracji Z2M sugeruję uprościć do minimum.


Właściwie w socat też mogłoby być pusto, ale to jest po prostu default i tak nie brany pod uwagę.

Masz wybrany niewłaściwy stack dla ZBDongle-P
Oczywiście tam gdzie zblurowałem musisz mieć prawidłową ścieżkę do swojego dongla.

W związku z tym, że mój HA jest ‘świeży’. Zainstalowałem go na nowo, zrobiłem flash’a sonoff dongle zigbee. Na nowo zainstalowałem brokera oraz 2mqtt i tym razem takie mam logi z 2mqtt: Może to coś więcej Wam powie:

Konfiguracja:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt: {}
serial:
  port: /dev/ttyUSB0

i logi:

[23:45:33] INFO: Preparing to start…
[23:45:33] INFO: Socat not enabled
[23:45:35] INFO: Starting Zigbee2MQTT…
Zigbee2MQTT:info 2023-01-03 23:45:38: Logging to console and directory: ‘/config/zigbee2mqtt/log/2023-01-03.23-45-38’ filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info 2023-01-03 23:45:38: Starting Zigbee2MQTT version 1.29.0 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info 2023-01-03 23:45:38: Starting zigbee-herdsman (0.14.83)
Zigbee2MQTT:error 2023-01-03 23:45:58: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2023-01-03 23:45:58: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2023-01-03 23:45:58: Check Zigbee2MQTT fails to start | Zigbee2MQTT for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2023-01-03 23:45:58: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2023-01-03 23:45:58: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
at ZStackAdapter.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.ts:103:27)
at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:132:29)
at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:58:27)
at Controller.start (/app/lib/controller.ts:101:27)
at start (/app/index.js:107:5)

A było to potrzebne?
Co wgrałeś i jakiego masz dongla.

Odcinając ten kawałek wątku od czegoś na inny temat - tam był wątek dotyczący INNEGO sprzętu radośnie założyłem, że to Sonoff ZBDongle-P (nie do końca radośnie, bo z loga i obrazków wynikało, że to najprawdopodobniej właśnie ten sprzęt i w dodatku wtedy zapewne działał).
Teraz z loga wynika, że dongle jest martwy lub nie podpięty (stąd przypuszczenie, że to może VM?)

Umówmy się, że powszechnie stosuje się skrót Z2M by uniknąć nieporozumień (a nie żadne 2mqtt).

Może w ogóle napiszesz w jaki sposób zainstalowałeś HA (to Docker/ HA core); natywnie HAOS dla RPi (lub innych SBC), HAOS-generic; a może maszyna wirtualna i np. HAOS-ova?

dzieki. Codziennie otwierają mi się oczy ale ciągle za wolno;-)

  • To instalacja Instalacja natywna (bare-metal,
  • Flasha robiłem bo byłem przekonany, że “ma” jakieś śmiecie bo wcześniej działał w mostku homebridge.
  • To jest Sonoff ZBDongle-P
  • Wgrałem CC1352P2_CC2652P_launchpad_*.zip

pozdrawiam
harryON
p.s.
Tak jest widoczny w HA

1

OK zatem powinieneś sprawdzić ścieżkę by-id tak jak sprawdziłeś i użyłeś wcześniej (mogła się zmienić po zmianie firmware)
Wiedza o jej obecności zagwarantuje, że w ogóle sprzęt się zgłasza w systemie.

2

Nie mam pojęcia, czy to szkodzi, pewnie jednak zawierał starą konfigurację sieci.

3 i 4

Spoko, to jest właściwy firmware do tego modelu, a w jakiej wersji?
I kluczowe pytanie bo podałeś nazwę pliku archiwum - wypakowałeś oczywiście firmware ze środka?

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt: {}
serial:
  port: /dev/serial/by-id/tu_sobie_wstaw_sciezke_bo_nie_bede_przepisywal_z_obrazka

Swoją drogą i tak już powinno działać :stuck_out_tongue:

bo ścieżka postaci

/dev/ttyUSB0

też jest OK póki masz jedno urządzenie USB, które jest portem szeregowym i jest to właśnie ten koordynator

poprzednio byłeś na dobrej drodze, tylko wymusiłeś niewłaściwy stack dla koordynatora

Jedna kluczowa kwestia - nie wiem co w jakiej kolejności robiłeś, ale w /config/zigbee2mqtt mogą pozostawać śmieci po nieudanej instalacji.
Więc o ile reinstalacja całego HA nie ma sensu (chyba, że uszkodziłeś w niej coś więcej), to przed reinstalacją Dodatku Z2M powinieneś skasować zawartość tego katalogu (jeśli cokolwiek tam jest, wolno tam grzebać tylko jak Dodatek jest zatrzymany).

czy zawartość tego katalogu możemy skasować w file editorze?

Tak (jest to upierdliwe, bo File Editor raczej nie ma opcji kasowania hurtem, możesz spróbować usunąć cały katalog, ale z tego co pamiętam nie usuwa niepustych katalogów), Dodatek MUSI być zatrzymany.


MQTT musisz mieć skonfigurowane i działające, ale w tym ostatnim logu Z2M nie widzi sprzętu.

To jest instalacja uproszczona, przy założeniu, że MQTT masz skonfigurowane domyślnie (wtedy z automatu Z2M dostanie użytkownika addons)

usunąłem:-)
prośba o zerknięcie dla pewności czy MQTT wygląda ok:

6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner: starting
s6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner successfully started
s6-rc: info: service fix-attrs: starting
s6-rc: info: service fix-attrs successfully started
s6-rc: info: service legacy-cont-init: starting
cont-init: info: running /etc/cont-init.d/mosquitto.sh
[00:56:45] INFO: Setting up user mqtt-user
[00:56:45] INFO: SSL is not enabled
cont-init: info: /etc/cont-init.d/mosquitto.sh exited 0
cont-init: info: running /etc/cont-init.d/nginx.sh
cont-init: info: /etc/cont-init.d/nginx.sh exited 0
s6-rc: info: service legacy-cont-init successfully started
s6-rc: info: service legacy-services: starting
services-up: info: copying legacy longrun mosquitto (no readiness notification)
services-up: info: copying legacy longrun nginx (no readiness notification)
s6-rc: info: service legacy-services successfully started
[00:56:46] INFO: Starting NGINX for authentication handling…
[00:56:46] INFO: Starting mosquitto MQTT broker…
2023-01-04 00:56:46: Warning: Mosquitto should not be run as root/administrator.
[00:56:47] INFO: Successfully send discovery information to Home Assistant.
[00:56:47] INFO: Successfully send service information to the Supervisor.

Log wygląda w porządku, ale nie wygląda, aby to była domyślna konfiguracja (masz usera mqtt-user).
Integracja MQTT działa?

tak mqtt-user bez praw admina

Nie wiem czy w takiej konfiguracji działa automagiczne zarządzanie użytkownikami.

Bo metod konfiguracji jest wiele, ale wybrałeś drogę niezalecaną dla Mosquitto w postaci Dodatku w/g stanu na początek 2023.

Myślę, że tak, wpisałem usera i hasło - nie zgłaszałą żadnych błędów.

OK. A jak się z tego wycofać?:slight_smile:

Skoro działa to masz 2 opcje

  1. sprawdź czy działa konfiguracja automagiczna
    lub
  2. po prostu załóż kolejnego usera dla Z2M zrestartuj wszystko (najprościej zrebootować hosta z menu Sprzęt) i ostatecznie użyj go w konfiguracji Z2M (póki to użytkownik założony w HA, to Dodatek Mosquitto powinien go respektować bez dodawania w jego konfiguracji takiego użytkownika)
  3. jeśli krok 2. nie działa to opcjonalnie możesz użyć opcji logins w Dodatku Mosquitto

Oczywiście grzebiąc w opcjach jakiegokolwiek Dodatku należy go zrestartować (o ile Supervisor sam tego nie wymusi), grzebiąc w opcjach HA należy zrestartować serwer HA.

Jeśli grzebiesz we wszystkim naraz, to można zastępczo użyć restartu maszyny (w dowolny sposób, ale “po bożemu”= z menu lub używając polecenia, system zazwyczaj daje się zamknąć z użyciem przycisku ACPI, ale zwykle przytrzymując go uzyskujemy wyłączenie zasilacza bez zamknięcia systemu, a to w żadnym przypadku ma nie być “ruski reset”).
Zamykanie/restart systemu (w zależności od sprzętu i uruchomionego oprogramowania) może zająć kilka minut.

coś mi mieliła przeglądarka więc odświeżyłem stronę i odpaliło. Alleluja
Dzięki wielkie za wsparcie. Wiem, że dopiero początek ale jest mały sukcesik.

Jedno mi przyszło do głowy, bo piszesz, że przeglądarka muli.
Albo jako hosta masz sprzęt nie spełniający wymagań minimalnych :smiley:
Albo nie bierzesz pod uwagę faktu, że Dodatki (które są de facto przystosowanymi do HA i Supervisora kontenerami Dockera) startują w niezerowym czasie.

To HP T630 dysk 128Gb więc powinno chodzić