Problem ze sterowaniem głosowym

Cześć
Od kilku dni mam problem z głosowym sterowaniem swoimi encjami wystawionymi do GH poprzez “ręczną” integrację za pośrednictwem cloudflare.
Encje widziane są prawidłowo, wpisując na klawiaturze komendy, sterowanie działa prawidłowo, niestety przy próbie sterowania głosem zero reakcji.
Poniżej screen z ustawieniami asystenta, za dużo opcji konfiguracji to tu nie ma, w loga żadnych błędów nie mogę znaleźć, ogólnie nia mam pojęcia gdzie się zaczepić przy szukaniu rozwiązania problemu :frowning:
Jakieś sugestie?

Ten print screen dotyczy ustaleń lokalnego asystenta HA i nie ma nic wspólnego z Google Home (GH).

To gdzie szukać???
Jeśli w GH woisze “turn on lampka” to sie włączy, a jak mówię do głośnika lub telefonu to nie działa :frowning:

Stawiam że to coś po stronie usług google.

No niby byłoby to logiczne, ale dlaczego działa sterowanie głosowe urządzeniami tuya?
Sama integracja też jest ok bo z poziomu kafelkow GH moge sterowac

Piszesz potocznie, nie wiem co dokładnie robisz, do jakiego glośnika/telefonu mówisz - do jakiej aplikacji mówisz, za dużo tu potocznych stwierdzeń, żeby coś próbować zdiagnozować (a szklanej kuli nie mam), możemy sie czywiście pobawić w “sto pytań do” i po baaardzo długim czasie będzie wiadomo co masz na mysli, co i jak robisz.

Wydajesz polecenia do Googla po “angielsku”, w HA masz asystenta głosowego skonfigurowanego po polsku (tak wynika z zdjęć) więc na logikę, nie ma szans żeby HA to samo polecenie zrozumiało po polsku :wink:. Prosta rada: najpierw sprawdź czy asystent HA rozumie komendy “pisane”:

a dopiero jak to będzie działać, kolejnym krokiem będzie konfiguracja sterowania głosem. Jak widać na moim przykładzie powyżej obsługa głosem w HA nie działa (wykrzyknik przy ikonie mikrofonu), profil asystanta o nazwie “ala” jest źle skonfigurowany.

OK, spróbuje opisać problem trochę mniej chaotycznie :slight_smile:

  1. Integracja z GH poprzez cloudflare robiona “na piechotę” zgodnie z Google Assistant - Home Assistant (home-assistant.io) (manual setup)
  2. najczęściej korzystam z telefonu (S10 Lite) z zainstalowaną standardową aplikacją GH
  3. sterowanie przy wpisywaniu z klawiatury działa zawsze (tzn zarówno z poziomu aplikacji google home jak i aplikacji homeassistant)
  4. sterowanie głosowe działa tylko z aplikacji Homeassistanta (zarówno po polsku jak i po angielsku), przy “mówieniu” do apki google home nie ma żadnej reakcji, nie ważne czy próbuje po polsku czy po angielsku)
  5. wszystko działało poprawnie do połowy poprzedniego tygodnia, nie kojarzę żebym dokonywał jakiś zmian ani aktualizacji w samym HA, stad nie mogę znaleźć punktu zaczepienia.
  6. oczywiście rozwiązaniem jest ustawienie HA jako domyślnego asystenta, ale nie chciałbym tracić innych funkcjonalności asystenta googla (np. głosowego wybierania nr telefonu)
  7. sprawdzę dziś czy sterowanie głosowe działa z głośnika GH, założyłem że jak nie działa z telefonu to nie działa ogólnie, ale może to kwestia samego telefonu (tylko co tam mogło się spiep…)

Powiem tak, u mnie na telefonie OK Google nie działa od jakiegoś czasu, wszystkie ustawienia w telefonie są jak najbardziej prawidłowe.

oj to nie pocieszasz mnie,
potrzebowałem sterowania głosowego 2x dziennie jak wracałem samochodem do domu, wygodnie mi było powiedzieć “ok google open gate” niż klikać na telefonie :frowning:
W sumie to przydałaby mi się teraz opcja dwóch asystentów jednocześnie:

  1. googla - do normalnych zastosowań
  2. homeassistanta - do sterowania urządzeniami w domu

Tylko czy tak się da? No i czy komuś udało się skonfigurowac poprawnie “wake word”?

Ok pogrzebałem, naucz na nowo gogle swojego głosu.

sprawdzę po powrocie do domu i dam znać czy pomogło.

Niestety, nie pomogło, nadal nie działa wtf? :frowning:
mogę sterować sonoffami, tuya, xiaomi, a nie mogę urządzeniami wystawionymi z HA ani co dziś zauważyłem, urządzeniami stworzonymi poprzez Node-RED Google Assistant Bridge