Problemy początkującego po instalacji HA

Zigbee2MQTT wbrew pozorom (dużo ludzi go używa) nie jest standardowym dodatkiem (nie jest nawet wśród grupy Dodatków community), więc trzeba przeczytać jego dokumentację - instaluje się przez dodanie niestandardowego repozytorium do Sklepu z Dodatkami.

Jeśli chcesz mieć coś “z pudełka” to użyj wbudowanej w HA integracji ZHA (która tak swoją drogą powinna się “zaproponować sama do zainstalowania” po podłączeniu dongla).

Uprzedzę też przyszłe płacze - z jednym koordynatorem Zigbee może pracować tylko jedna integracja (służąca do obsługi koordynatora Zigbee, taka jak Z2M, ZHA czy wspomniany wcześniej niekompatybilny z twoim sprzętem Deconz), więc nie instaluj wszystkich naraz.

Może zacznij od uruchomienia terminala, a nie ciągnij wszystkich srok za ogon naraz, na początek sugeruję jeszcze File Editor, Samba oraz jakieś automatyczne Backupy (np. w gdrive to akurat nie jest standardowe repo, ale uwierz mi - pewnie się przydadzą już jutro).

Hint1: Czytaj logi

Hint2: dodatki zawierające Terminal są 2:

  • oficjalny " Terminal & SSH" (zalecany szczególnie dla początkujących, bo ten dodatek jest konserwowany przez głównych developerów HA)
  • wersja Community czyli “SSH & Web Terminal” (czasami jest bardziej użyteczny)

Hint3: " Terminal & SSH" - wymaga skonfigurowania przynajmniej hasła, które nie zostało dotąd złamane (jeśli wymyślisz “admin”, albo “12345” to gwarantuję, że nie zadziała)
oczywiście to na obrazku jest nieco przesadzone, ale nie będę publikował haseł “nie do załamania” których używam naprawdę

Jak już wcześniej pisałem większość miałem już zainstalowane. Z terminali mam: “SSH & Web Terminal” Nie dodawałem Samby i Backapów.

Terminal zaczął działać gdy dokończyłem konfigurację.

Natomiast jak rano podłączyłem dongla to dodał się:

Sonoff Zigbee 3.0 USB Dong - /dev/serial/by-id/usb-ITead_Sonoff_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_58cad…
Zigbee Home Automation

Posłuchaj wcześniejszych rad, zamiast Zigbee2MQTT zainstaluj ZHA.
Jak poznasz bardziej HA to może wtedy doinstaluj sobie Zigbee2MQTT.

Wolę od razu wskoczyć na głęboką wodę, czyli Zigbee2MQTT.
w repositorium wpisuję:
https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt
ale pojawia się czerwony kosz:
Resp
Czy to jest info, że trzeba się wcześniej zarejestrować w GitHubie?

Przy powyższym dodaniu do repositorium nie znajduje w Add-on Store Zigbee2MQTT.

Jest dobrze.

Wpisujesz https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt (jeśli link umieścisz w poście jako kod, to nie wyświetli się podgląd repo).
Ten czerwony kosz oznacza repozytorium, które można usunąć(jeśli ktoś uważa to za stosowne i konieczne, oczywiście jeśli zamierzasz z niego korzystać to nie zamierzasz usuwać), tzn.oznacza taką potencjalną możliwość.
Gdy zainstalujesz addona, to kosz zrobi się szary (repozytoria zainstalowanych dodatków są “nieusuwalne”).

Odinstaluj lub przynajmniej wyłącz na stałe integrację ZHA.

Nie, to nie jest takie info, ale konto na Githubie wkrótce będzie potrzebne jak powietrze do oddychania (bez niego nie zgłosisz issue, nie weźmiesz udziału w dyskusji w repo, nie dodasz tłumaczenia na polski, ani w przyszłości własnych poprawek do wadliwych komponentów, ani np. nie zainstalujesz HACS, gdy w końcu się okaże, że potrzebujesz czegoś wykraczającego poza standardowe integracje i dodatki).


I z tego wszystkiego zapomniałem o tym:

Interfejs (standardowy, czyli lovelace) jest renderowany w… twojej przeglądarce, więc w przypadku podstawowego problemu odśwież okno w przeglądarce (zwykle to F5 i/lub ctrl+R).

W przypadku poważnych problemów z wyświetlaniem (gdy odświeżenie nie wystarcza) należy wyczyścić cache przeglądarki (może być konieczne np. po aktualizacji, która zmienia coś w w GUI).

Tak to bywa z pływakami, wskakują, a później trzeba ich ratować ;-).

Po ponownym zainstalowaniu całego HA wszystko zaczęło działać poprawnie.
Podczas konfigurowania Zigbee2mqtt zaskoczyło mnie brak miejsca na wpisanie loginu i hasła.
W którym miejscu trzeba to dopisać w kodzie?

Cytat
data_path: /config/zigbee2mqtt
external_converters:
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt
serial:
port: /dev/ttyACM0
advanced:
log_level: warn
pan_id: 6754
channel: 11
network_key:

PS: namex, czy wskoczysz na głęboką wodę, czy płytką to i tak się możesz utopić. Poza tym ludzie
dzielą się na tych którzy przez całe życie szukają tylko płytkiej wody i na tych którzy od razu zaczynają od głębokiej. O środkowych nie wspominam. Po co uczyć się obsługi którą potem trzeba zapomnieć i przejść do Zigbee2MQTT. Szkoda czasu.

Zadałeś Sobie chociaż odrobinę wysiłku i poszukałeś na forum przykładowych konfiguracji Z2M?

rafkan, możesz pokazać mi temat w którym jest pokazane miejsce samodzielnego dopisania loginu i hasła do konfiguracji Zigbee2MQTT?

Czy trzeba to dopisać za?:
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt

Zobacz co pojawiło się po wpisaniu w “lupkę” frazy Z2M
https://forum.arturhome.pl/search?q=z2m

2 polubienia

Wyjątkowo niepomocne forum. Z bardzo małą ilością chcących pomóc ludzi.
Poszukam innego forum.

Zarejestrowałeś sie 1 dzień temu, nie przeczytałeś żadnego posta na forum ale oczekujesz, ba nawet żądasz, natychmiastowej pomocy dla początkującego, sorry ale tak nie działa forum, odsyłam do definicji:

Po ilości postów i ich treści napewno nic Cię nie olał ale rozumiem, oczekiwałeś zdecydowanie więcej.

6 polubień

I tu jest właśnie problem z Twoim pojmowaniem. Jedno i drugie rozwiązanie uczy tego samego. Zrozumienia czym jest zigbee, mqtt, parowanie itp. Wiedza zdobyta przy ZHA nie zostałaby zapomniana, a łatwiej przyswajalna na początku i prościej byłoby ogarnąć bardziej zaawansowane rozwiązania.

PS. Jak chcesz nauczyć się jeździć samochodem to czy wsiadasz do bolidu F1 czy zaczynasz od prostszych pojazdów? Pamiętaj, że nie zostaniesz “miszczem” F1, ja nie nauczysz się wcześniej prowadzić gokarta itp. itd.

1 polubienie

hamster

giphy

3 polubienia

Cześć, zainstalowałem już dość dawno HA i non stop nurtuje mnie czemu po lewej stronie w menu nie mam supervisora. Oglądam tutoriale na różne tematy i we wszystkich jest supervisor. U mnie jest brak tego w menu. Jak to włączyć lub zainstalować?

Może tu zobacz.

@Dawid1
W obecnej chwili menu Supervisora zostało przeniesione w inne miejsce, ale przede wszystkim zostało mocno okrojone z wielu funkcji, które poprzenoszono w zupełnie inne miejsca i już ich nie ma bezpośrednio w menu Supervisora.

Samo menu Supervisora można “odbudować” jako wpis w sidepanelu - jeśli poszukasz po forum (ba, po tych przenosinach link jest po prostu nieco wyżej w tutejszym wątku), to znajdziesz, bo gdzieś podawałem gotowy kawałek konfiguracji, który wrzuca Supervisor do sidepanelu, w zeszłym roku jeszcze w ten sposób nadawał się do sensownego użytku - ale miało to sens tylko póki część opcji menu była zdublowana w wielu miejscach, niestety przynajmniej od wydania HA core 2022.04 (a chyba nawet jakiegoś wcześniejszego) już nie ma to sensu, bo niegdyś zdublowane funkcje które mają nowe miejsca pousuwano z menu Supervisora.
Czerwoną ramką zaznaczyłem obszar w którym kiedyś (jeśli mnie pamięć nie myli) były opcje menu, bez których Supervisor stracił na znaczeniu użytkowym (choć wciąż są w nim dostępne logi i kilka podstawowych funkcji dotyczących Supervisora, Hosta i Core i to jest przyczyna dla której nadal trzymam go w sidepanelu :stuck_out_tongue: )


Jeśli posługujesz się starymi tutorialami musisz znaleźć potrzebne funkcje w nowym menu Ustawień (praktycznie wszystkie nadal są, tylko w innych miejscach).