Problemy z działaniem ZHA po aktualizacji HA core

Witam. Po aktualizacji do najnowszego core, po jakiejś ok 1 godzinie, nie działa mi poprawnie Zigbee,
Są straszne lagi, część usług nie działa.
ktoś już też miał coś takiego?

  1. Aktualizacja z jakiej wersji do jakiej?
  2. Umiesz zrobić downgrade do dokładnie tej którą miałeś przed aktualizacją?

Obecna działająca poprawnie : 2024.2.3
Po aktualizacji do 2024.3.0 dzieją się cyrki.

Tak umiem, powróciłem do ostatniej działąjącej

Po felernej aktualizacji i problemach sprawdź w logach co jest na topie z ilością powtarzających się błędów i wklej tu wycinek.

Przykład :

Tak, takie rzeczy to wiem, tylko obecnie jestem już na ostatniej działającej.
Podejrzewam, że może w weekend zrobię aktualizację i wtedy będę mógł wklejać logi.

No dobra.
Zigbee się wyłączają.
dostałem komunikat o przeciążeniu kanału 11 o 81%.
urządzeń 28.
Po czasie wyskakuje to:

Logger: homeassistant.components.websocket_api.http.connection
Source: components/websocket_api/commands.py:240
Integration: Home Assistant WebSocket API (documentation, issues)
First occurred: 23:03:34 (87 occurrences)
Last logged: 23:15:04

[547524170688] Failed to send request: Request failed after 5 attempts: <Status.MAC_NO_ACK: 233>
[547485552192] Failed to send request: Request failed after 5 attempts: <Status.MAC_NO_ACK: 233>
Traceback (most recent call last):
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/cluster_handlers/init.py”, line 64, in wrap_zigpy_exceptions
yield
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/cluster_handlers/init.py”, line 84, in wrapper
return await RETRYABLE_REQUEST_DECORATOR(func)(*args, **kwargs)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/util.py”, line 131, in retry
return await func()
^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zhaquirks/tuya/ts130f.py”, line 70, in command
return await super().command(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/quirks/init.py”, line 199, in command
return await self.request(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/zcl/init.py”, line 377, in request
return await self._endpoint.request(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/endpoint.py”, line 253, in request
return await self.device.request(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/device.py”, line 327, in request
await send_request()
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/application.py”, line 833, in request
await self.send_packet(
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/zigbee/application.py”, line 1100, in send_packet
raise DeliveryError(
zigpy.exceptions.DeliveryError: Request failed after 5 attempts: <Status.MAC_NO_ACK: 233>

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/websocket_api/commands.py”, line 240, in handle_call_service
response = await hass.services.async_call(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/core.py”, line 2279, in async_call
response_data = await coro
^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/core.py”, line 2316, in _execute_service
return await target(service_call)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/service.py”, line 892, in entity_service_call
single_response = await _handle_entity_call(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/service.py”, line 962, in _handle_entity_call
result = await task
^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/cover.py”, line 272, in async_open_cover
res = await self._cover_cluster_handler.up_open()
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/cluster_handlers/init.py”, line 83, in wrapper
with wrap_zigpy_exceptions():
File “/usr/local/lib/python3.12/contextlib.py”, line 158, in exit
self.gen.throw(value)
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/cluster_handlers/init.py”, line 75, in wrap_zigpy_exceptions
raise HomeAssistantError(message) from exc
homeassistant.exceptions.HomeAssistantError: Failed to send request: Request failed after 5 attempts: <Status.MAC_NO_ACK: 233>

Aktualna lutowa to 2024.2.5 (a nie 2024.2.3)

Zarówno update jak i downgrade to 1 ruch w terminalu lub CLI - w przykładzie ostatnia lutowa (ale można w granicach rozsądku zmieniać wersje niemal dowolnie, o ile się tylko bierze pod uwagę breaking changes oraz ewentualne zmiany w bazie danych, dlatego w praktyce nie zalecam zmian sięgających dalej niż miesiąc)
odpowiednio
ha core update --version 2024.2.5
lub
core update --version 2024.2.5
aktualizację do bieżącej aktualnej zawsze można przeprowadzić w GUI, wiec to robota na kilka minut, gorzej z wyzbieraniem logów, za tydzień z pewnością będzie już jakaś wersja z łatkami (jeśli istotnie coś spaprano, a nie jest to skutek “zakiszonych” braków poprawek w konfiguracji powiązanych z dawniejszymi breaking changes).

Podstawowa lektura przed aktualizacją to sprawdzenie Backward-incompatible changes (to nowa “bardziej ludzka” nazwa na breaking changes)
czy akurat coś nie dotyka tej konkretnej twojej instalacji
https://www.home-assistant.io/blog/2024/03/06/release-20243/#backward-incompatible-changes

Jeśli tego nie sprawdzasz co miesiąc to proponuję zajrzeć do wątku w którym staram się linkować bezpośrednio do właściwych miejsc na oficjalnym blogu HA.
Zwykle istotne zmiany są zapowiadane z półrocznym wyprzedzeniem, więc pewnie wystarczy gdy przejrzysz istotne zmiany, które weszły przez ostatnie pół roku.

Druga ważna kwestia to sprawdzenie, czy komponenty niestandardowe, nie są niezgodne (dlatego warto mieć je instalowane z HACS a nie ręcznie).
Przykładowo na jednej instalacji pozostałem z tego właśnie powodu na 2024.2.5 (przynajmniej do czasu aż rozwiążę kwestię wycofania wsparcia dla jednego z używanych komponentów wraz z marcowym wydaniem HA core).

Skoro już wiesz, że problem dotyczy ZHA, to pierwsze co robisz to sprawdzasz czy są świeże issue powiązane z ZHA (linki są choćby dostępne z panelu Integracji)

jakby je przejrzeć, to problem mógł wystąpić wcześniej np. w 2024.2.4 tylko niestety ludzie takie pierdoły wypisują w zgłoszeniach błędów, że momentami ręce opadają… więc jest to istotne by zweryfikować dokładnie w której wersji HA core problem powstał, bo akurat integracja ZHA jest ściśle powiązana z HA core (bo ZHA jest składnikiem HA core).

Całkowicie rozumiem co napisałeś.
NA przyszłość będę pamietał aby to weryfikować.
Teraz do powrotu do 2024.2.0 , w ogóle nie działają mi moduły zigbee.
Może dongle pada?

Możliwe, że aktualizacja wcale nie była podstawową przyczyną problemu, tylko właśnie restart koordynatora i koincydencja z aktualizacją jest przypadkowa.

Sieć Zigbee może potrzebować nawet ponad kilkadziesiąt minut po restarcie koordynatora na pełną odbudowę (ile to pewnie wiesz sam najlepiej, bo to zależy od urządzeń w szczególności bateryjnych), natomiast wszystkie routery powinny się pojawić w maksymalnie kilka minut.

Nie mam bateryjnych urządzeń. Wszystkie Zigbee są w szafie koło siebie.
jedna rzecz mnie jakoś niepokoi, mianowicie

dane z dongla
IEEE: 00:12:4b:00:24:bc:1e:2a

Nwk: 0x0000

Device Type: Coordinator

LQI: Nieznany

RSSI: Nieznany

Ostatnio widziane: 2024-03-11T00:19:07

Źródło zasilania: Mains

Możliwe, że masz z nim problem lub z USB.
Pierwsze co bym zrobił to odłączył i podłączył go ponownie + ewentualnie restart HA.
Możesz też zweryfikować czy nie ma uszkodzonego firmware (raczej najprościej przez ponowne flashowanie tej samej wersji).

Nie używam ZHA więc nie podpowiem co tam się powinno pojawić, ale problem z siecią może dotyczyć zupełnie innego urządzenia niż koordynator.
Skoro masz same urządzenia zasilane sieciowo, to zrestartować je jest stosunkowo prosto - odłącz im zasilanie na chwilę.

to z tych rzeczy, zostało mi tylko flashowanie.
Resztę próbowałem. :slight_smile:

Nie wiem czy wszystkie ale wiele komponentów już zgłasza ze wymagana jest wyższa wersja i nie da się ich zainstalować.

Z Nie HACS, mam tylko zainstalowane Eversolo do streamera sieciowego

A co używasz do zigbee, czy nie masz?

Z2M oraz zamkniętych rozwiązań, ale wracając do tego co pokazałeś to nie widzę tam nic szczególnie niepokojącego

jest raczej OK dla koordynatora, brak LQI i RSSI też mnie jakoś nie przeraża, ale nie mam ani sił ani czasu by odpalić próbną sieć w oparciu o ZHA (ostatni raz ZHA miałem uruchomione kilka lat temu i nie pamiętam jak tam wszystko ma wyglądać)

No to muszę o tym poczytać. Nie mam pojęcia z czym to się je.

Zigbee2MQTT

a przykładowe zamknięte rozwiązania to np. bramki Ikea czy Philips (coś co działa moim zdaniem nie wymaga zmian jeśli się integruje, z tym, że akurat te 2 rozwiązania są ograniczone w zasadzie do systemów oświetleniowych).

Wracając do problemu myślę że ponowne flashowanie koordynatora mu nie zaszkodzi, a jeśli jest uwalony da szansę na stwierdzenie jego usterki.

Usunąłem moduły zigbee i chciałem dodać od nowa dongla.
Przywrócenie z kopii nie działa,
przy tworzeniu nowej sieci za każdym razem wyskakuje error :

Rejestrator: aiohttp.server
Źródło: /usr/local/lib/python3.12/site-packages/aiohttp/web_protocol.py:421
Pierwsze zdarzenie: 07:48:21 (4 zdarzenia)
Ostatnio zalogowany: 08:00:06

Error handling request
Traceback (most recent call last):
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/application.py”, line 363, in form_network
await self.start_network()
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/zigbee/application.py”, line 177, in start_network
await self.load_network_info()
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/zigbee/application.py”, line 144, in load_network_info
await self._znp.load_network_info(load_devices=load_devices)
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/api.py”, line 238, in load_network_info
await self._load_network_info(load_devices=load_devices)
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/api.py”, line 118, in _load_network_info
raise NetworkNotFormed()
zigpy.exceptions.NetworkNotFormed

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/aiohttp/web_protocol.py”, line 452, in _handle_request
resp = await request_handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/aiohttp/web_app.py”, line 543, in _handle
resp = await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/aiohttp/web_middlewares.py”, line 114, in impl
return await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/security_filter.py”, line 91, in security_filter_middleware
return await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/forwarded.py”, line 100, in forwarded_middleware
return await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/request_context.py”, line 25, in request_context_middleware
return await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/ban.py”, line 79, in ban_middleware
return await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/auth.py”, line 235, in auth_middleware
return await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/headers.py”, line 31, in headers_middleware
response = await handler(request)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/http.py”, line 68, in handle
result = await handler(request, **request.match_info)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/decorators.py”, line 72, in with_admin
return await func(self, request, *args, **kwargs)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/config/config_entries.py”, line 197, in post
return await super().post(request, flow_id)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/http/data_validator.py”, line 72, in wrapper
result = await method(view, request, data, *args, **kwargs)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/data_entry_flow.py”, line 111, in post
result = await self._flow_mgr.async_configure(flow_id, data)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/data_entry_flow.py”, line 359, in async_configure
result = await self._async_configure(flow_id, user_input)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/data_entry_flow.py”, line 401, in _async_configure
result = await self._async_handle_step(
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/data_entry_flow.py”, line 502, in _async_handle_step
result: FlowResult = await getattr(flow, method)(user_input)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/config_flow.py”, line 382, in async_step_form_initial_network
return await self.async_step_form_new_network(user_input)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/config_flow.py”, line 388, in async_step_form_new_network
await self._radio_mgr.async_form_network()
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/radio_manager.py”, line 276, in async_form_network
await app.form_network()
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/application.py”, line 365, in form_network
await self.form_network(fast=True)
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/application.py”, line 418, in form_network
await self.backups.restore_backup(
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy/backups.py”, line 171, in restore_backup
await self.app.write_network_info(
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/zigbee/application.py”, line 171, in write_network_info
await self._znp.write_network_info(
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/api.py”, line 381, in write_network_info
await self.nvram.osal_write(item, value, create=True)
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/nvram.py”, line 139, in osal_write
await self.znp.request(
File “/usr/local/lib/python3.12/site-packages/zigpy_znp/api.py”, line 1068, in request
raise InvalidCommandResponse(
zigpy_znp.exceptions.InvalidCommandResponse: Expected SRSP response SYS.OSALNVWriteExt.Rsp(Status=<Status.SUCCESS: 0>), got SYS.OSALNVWriteExt.Rsp(Status=<Status.NV_OPER_FAILED: 10>)

? nie do końca rozumiem ideę tego działania, ale OK potwierdziłeś, że parowanie nie działa

Ostatni log wygląda tak jakby koordynator w ogóle nie odpowiadał (po którymś wcześniejszym podejrzewałem, że się zawiesza)

Tak się zastanawiam jakie miałeś fizyczne objawy problemu na samym początku, bo ani słowem o tym nie wspomniałeś, a chyba w logi zajrzałeś nie bez powodu.
A tam raczej było widać brak jakiejkolwiek odpowiedzi z sieci, z czego wnoszę, że nie działało NIC.

Próbowałeś go przeflaszować?
Udało się to?
Jeśli nie robiłeś tego jeszcze to zachowaj logi z flaszowania.

Tu jeszcze można zadać ze 100 pytań na tematy, które całkiem pominąłeś (rodzaj instalacji HA, bare-metal czy wirtualizacja, jaki OS, jaki komputer, czy próbowałeś innego ortu USB, czy inne urządzednia USB terz juz nie działąją).

Brak bylo jakichkolwiek oznak, że się wiesza.

USB zmieniane. Na innym USB Modbus działa, więc to nie port.

Przez Flash programmer 2 nie udało się go przeflashować.
Udało się poprzez Zigstar.

Jest wykrywalny w HA, lecz brak możliwości go zaimplementowania, cały czas wyskakuje error jak w poprzedniej wiadomości.
Spróbowałem również dodać jako z2m.
Taki finał:

[11:46:04] INFO: Preparing to start…
[11:46:04] INFO: Socat not enabled
[11:46:07] INFO: Starting Zigbee2MQTT…
Zigbee2MQTT:info 2024-03-11 11:46:20: Logging to console and directory: ‘/config/zigbee2mqtt/log/2024-03-11.11-46-20’ filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info 2024-03-11 11:46:20: Starting Zigbee2MQTT version 1.36.0 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info 2024-03-11 11:46:20: Starting zigbee-herdsman (0.35.1)
Zigbee2MQTT:error 2024-03-11 11:46:41: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2024-03-11 11:46:41: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2024-03-11 11:46:41: Check Zigbee2MQTT fails to start | Zigbee2MQTT for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2024-03-11 11:46:41: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2024-03-11 11:46:41: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
at ZStackAdapter.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.ts:103:27)
at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:132:29)
at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:62:27)
at Controller.start (/app/lib/controller.ts:109:27)
at start (/app/index.js:107:5)