Problemy z kilkoma sprawami dotyczące HA i koordynator Zigbee

Cześć,

Jestem nowy. 2-3 dni temu skonfigurowałem miniPC. Napotkałem problemy które nie potrafię rozwiązać. Nie wiem do jakiego działu to dodać więc w razie czego, proszę administratorów o przeniesienie.

System jest zainstalowany bezpośrednio na dysku jako bare-metal. Podłączone do niego jest SLAE.SH CC2652RB Type 4 SLAESHv4 jako coordinator. Do coordinator podłączone są na razie 3 żarówki philips hue ambience white + hue dimmer oraz odkurzacz iRobot Roomba e5.

  1. Oprogramowanie na SLAE.SH CC2652RB Type 4 SLAESHv4 jest z 20210708. Nie mam przy sobie laptopa z windows bądź linux tylko MacBook z portem USB-C, co za tym idzie nie ma możliwości aktualizacji przez Macbooka. Da się przez home assistant? Jeśli tak, to jak?
  2. Odkurzacz będąc na stacji dokującej ciągle świeci się przycisk clean oraz wskaźnik baterii. Jak to wyłączyć? Podejrzewam ze HA ma ciągłą komunikację.
  3. Są delikatne problemy z oświetleniem. Po pierwsze żarówki się włączają w różnym czasie, są na innych kanałach. Jak je przestawić na jeden kanał łącznie z pilotem? Zautomatyzowałem również pilot po swojemu tylko brakuje mi jednej funkcji. Jak się przyciemnia to w momencie gdy będzie najniższa jasność żeby nie wyłączało żarówek. Jak to zrobić bądź jaki skrypt dodać?

Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

Z jakiego dodatku korzystasz Z2M czy ZHA

odkurzacz działa na zigbee?

Od samego początku korzystam z ZHA. Próbowałem tuż przed napisaniem posta skorzystać z Z2M jednak w domyślnej konfiguracji nie widzę opcji gdzie mógłbym wpisać nazwę urządzenia (ID, jakoś tak) zamiast portu usb. Odkurzacz działa na wifi.

Oczywiście przejściówka USB-C (M) → USB-A (F), bądź hub, jest koniecznością (ale i tak się przyda do Macbooka.

Z całą pewnością nie są na różnych kanałach (no chyba, że masz więcej niż 1 koordynator).
Parowanie ustawia sprzęt na tym kanale, na którym pracuje koordynator. Kropka.

To jednak jest problemem, ale z tego opisu nie sposób zgadnąć czy masz w nich ustawiony różny czas efektu ściemnienia/rozjaśnienia, czy po prostu są kłopoty z komunikacją Zigbee.
Jaki to mini-PC i czy koordynator jest na przedłużaczu USB?

Narazie nie mam przejściówki. Da się to zrobić bez przejściówki zdalnie z tego linku? Z ciekawości pobrałem aktualizacje na dysk i jest zakończony jako .hex. Jeśli się da, to jakie komendy wpisać w terminalu SSH na HA? Bo tam tylko busybox mi pokazuje zamiast python3.

Koordynator jest podłączony bezpośrednio do portu USB 3.2. Mini PC to Gigabyte BRIX Intel J3160 z dyskiem SSD Sandisk 64GB, 4GB RAM.

Co do żarówek to wg HA LQI 3 żarówek jest różne- 122,117, 141. Natomiast pilot wg mapy(nie wiem czy tak rzeczywiście jest) jest podłączony do żarówki, zamiast koordynatora. Próbowałem zresetować pilota i podłączyć bezpośrednio do koordynatora ale nic to nie dało. W momencie kiedy nacisnę na pilocie włączenie świateł to bez opóźnień do jednej z żarówek trafia, jednak nie włączaja się wszystkie w tym samym czasie, a chyba po kolei.

Edit:
Co do aktualizacji koordynatora to jeszcze pytanie czy da się przesłać bezpośrednio przez wifi/bluetooth z maca do koordynatora?

Nie da się, bo HAOS jest mocno ograniczony i jest to celowe działanie jego autorów
(tzn. nie twierdzę, że się definitywnie nie da, gdyby miał się do tego przyczepić linuxowy hardkorowiec :smiley: ale ja się nie czuję na siłach nawet próbować).
Przejściówka lub hub to mus, nie wiem jak do tej pory sobie radziłeś z DIY.

Pytałem o to, bo niektóre konstrukcje mają fatalne ekranowanie, ale GB-BACE-3160 wygląda pod tym względem poprawnie (tzn. wygląda zupełnie jak wypust ECS, ale mogę się mylić) - jeśli twój ma metalową obudowę (jak na zdjęciach z linka poniżej) połączoną z masą, to zakłócenia z wewnątrz nie powinny być problemem, mimo wszystko zawsze przedłużaczyk USB jest zalecany.

oczywiście podpięty jest przewodowym Ethernetem?

LQI to nie jest kanał, tylko “wskaźnik jakości sygnału”, to jest normalne, że urządzenia mają różne wartości (w dodatku jest to wartość zmienna w czasie).

Jeśli chcesz je sterować grupowo niemal absolutnie równocześnie, to musiałbyś stworzyć z nich grupę na poziomie Zigbee (wtedy zostaną wysłane inne komendy niż gdy grupujesz je wysokopoziomowo).
Pełna równoczesność często nie jest możliwa z powodu ograniczeń wewnątrz samego Zigbee.
Jeśli nie są to identyczne modele żarówek (lub z różnymi wersjami firmware) to tym bardziej widać brak równoczesności działania.

Nie znam takiej metody (a nawet sobie nie bardzo wyobrażam jak to technologicznie miałoby się odbyć).

Przyznam szczerze ze nie kojarzę DIY :sweat_smile:Prędzej jednak pożyczę laptopa z windows/linux i zaaktualiziuje oprogramowanie.

Myślałem że na przewodzie będzie gorsza łączność przewodowa. Gdzieś mam przedłużkę więc podłączę. Co do obudowy to nie wiem jak jest od środka bo aż tak głęboko nie zaglądałem, na pewno boki i dół metalowa. Mieszkam w bloku i mam mnóstwo sieci wifi więc może też temu tak działa chociaż na mostku hue nie było problemu ale to co innego.

Dobrze wiedzieć, czym większa liczba tym gorsza? :wink:

Masz może jakiś pomysł jak zmusić Robota do wyłączenia się będąc w stacji dokującej? Działa na WiFi.

Jeszcze mam problem z harmonogramem żarówek :roll_eyes: zainstalowało się, ustawiłem i żarówki nie włączają się o tej godzinie. dodatek to Simple Scheduler. Po zrobieniu harmonogramu w pliku konfiguracyjnym nie ma istotnych inforacmji jak np. godziny

translations:
  text_monday: Monday
  text_tuesday: Tuesday
  text_wednesday: Wednesday
  text_thursday: Thursday
  text_friday: Friday
  text_saturday: Saturday
  text_sunday: Sunday
  text_ON: Turn ON
  text_OFF: Turn OFF
  text_save: Save
  text_enabled: Enabled
  text_device: Device
  text_name: Name
components:
  light: true
  scene: true
  switch: true
  script: true
  camera: true
  climate: true
  cover: true
  fan: true
  automation: true
  input_boolean: true
  media_player: true
MQTT:
  enabled: false
  server: core-mosquitto
  port: '1883'
  username: ''
  password: ''
max_retry: '3'
details_uncovered: false
dark_theme: false
debug: false

Nie wiem czemu wymaga portu 1883,

Co ja tu robię źle?:sweat_smile:

Wybaczcie ze tak męczę, skonfigurowałem ile potrafiłem i trochę mi się cierpliwość skończyła :wink:

Edit: Możliwości ustawienia mam tylko takie:

Edit:
Założę jednak nowy post w sprawie scheduler, wyjaśnię tam dlaczego.

Di It Yourself - kupiłeś koordynator typu “zrób to sam” (jeśli Adama Słodowego kojarzysz :P) - jeśli zamierzasz się wkręcić w samoróbki (a wnoszę z tych rozwiązań, które opisujesz, że tak), to hubik USB lub przejściówka się przyda jeszcze wiele razy.

Nie mam bladego pojęcia co z nim zrobić, ale na przyszłość proponuję założyć tyle wątków ile masz osobnych problemów.

Nigdy nie widziałem tego dodatku, ale tak patrząc na jego dokumentację to wszystko się w nim ogarnia z jego GUI.

Okej, dziękuje bardzo :relaxed:

PS Wspomniałeś o mostku Hue, używasz go nadal równolegle z obecnym koordynatorem (masz 2 osobne sieci Zigbee)?
Jeśli tak, to na jakich kanałach pracują oba koordynatory? (optymalnie by były różne, mostek Philipsa jeśli mnie pamięć nie myli domyślnie pracuje na 15, to w takim wypadku w przypadku dla drugiego koordynatora sugeruję użyć 25).

Wrzuciłem ten Simple Scheduler do testowej instalacji i chyba działa?