żeby mieć prawidłowe odczyty (ciśnienie atmosferyczne się zmienia), trzeba oprzeć pomiary o aktualne dane z wzorca, czyli odejmujemy ciśnienie wemosa nr1 od wemosa nr2 (zanurzony wężyk zwiększa ciśnienie), i tak zostaje mi 39,7hpa różnicy, a to z kolei trzeba przeliczyć na % - czyli:
ten -1 to dlatego że jest różnica pomiędzy pomiarami obu bmp280 przed zamontowaniem
największy problem stanowi zrobienie szczelnego układu, żeby ciśnienie nie uciekało z układu z sensorem. Ale w końcu się udało.
Finalnie, jak ciśnienie atmosferyczne będzie się zmieniać, to odczyt zawsze będzie stały, czyli fazy księżyca, czy efekt przypływów czy odpływów lub aktualna pogoda nie powinny zakłócać wyników.
Precyzyjnie
no właśnie, to jest temat otwarty. Nie wiem jak to skalibrować, i pytanie jest czyje pomiary są właściwe, podejrzewam że moje, można by zrobić drugą encję, która korzysta z czujnika i podności (kalibruje ) o określoną wartość, ale narazie to ostawiłem.
Wszysykie czujniki mają praktycznie te same wskazania, ale znacząco się różnią od zewnętrznych
Testowałem czujnik W GUI Supla tam jest funkcja kalibracji po wprowadzeniu wysokości n.p.m. Ale nigdy nie zbliżyłem się do wartości z prognozy czu czujnika ciśnienia a mam w okoliy stację GIOŚ i Arliy.
Wysokość czujnika podawałem na podstawie aplikacji w iphone.
Wzór na przeliczenie ciśnienia rzeczywistego na znormalizowane (na poziomie morza) jest np. tam
ale moim zdaniem w tym zastosowaniu nie ma to żadnego znaczenia - jeśli oba czujniki wskazywały przed budową tego manometru takie same ciśnienia, to nie ma potrzeby przeliczania i kalibracji z państwowymi stacjami meteorologicznymi.
Lecz tak jak wspomniał @szopen, dla zastosowania w twoim przypadku to tylko informacyjnie. @luki25 - zainspirowałeś mnie, gratuluję pomysłowości
BTW
Tasmota ma również komendy ustalające położenie geograficzne i strefę czasową. Są ważne przy ustawianiu reguł Tasmota z wykorzystaniem harmonogramów oraz położenia słońca (wewnętrzny zegar astronomiczny).
Proponuję wpisać jedną komendę Altitude i ustawić nią wysokość czujnika nad poziomem morza w metrach:
dzięki za tą komendę, brakowało mi tego, gdyż nie używam stacji pogodowych do obserwacji ciśnienia w HA, tylko swoich czujników.
A mam pytanie, co ma wysokość n.p.m. do pomiarów czujnika skoro on faktycznie mierzy ciśnienie na tej wysokości, trochę tego nie rozumiem, jak on on działa?
Czujnik działa tak jak działał mierząc ciśnienie bezwzględne.Oprogramowanie działa jak kalkulator dla przeliczenia wartości do ciśnienia względnego, znając wysokość n.p.m, temperaturę i wilgotność. Przyjęło się posługiwać w prognozach wartościami względnymi, punktem odniesienia jest ciśnienie na poziomie morza.
Tu masz ładnie wytłumaczone:
teraz rozumiem, czyli czujnik pokazuje prawidłowo, a my mamy wszędzie “dane nie prawidłowe”, bo te wyniki są redukowane do ciśnienia gdybyśmy mieszkali na poziomie morza
Nie bardzo rozumiem pytanie…
Na oba czujniki w konstrukcji @luki25 działa takie samo ciśnienia atmosferyczne. Rożnica wskazań wynika z nacisku słupa wody, wiec wpływ na wynik ma jedynie sprzęt, jego dokładność pomiatowa, szczelność układu czy elastyczność ścianek przewodów.
Sorki @luki25 użyłem w całości twój post pozmieniam jak zacznie coś wskazywać sensownego.
Mój pomysł to czujnik na zewnątrz zbiornika BMP280 do pomiaru obecnego stanu + czujnik na danie zbiornika analogowy i z różnicy wskazań mierzyć tak jak Ty.
@arkop
Przeczyściłem trochę literówki w twoim poście, więc sprawdź czy nie zmieniło to twoich intencji.
Możesz podrzucić jaki masz ten czujnik analogowy?
(niektóre służą do pomiaru ciśnienia względnego - sugeruje to swoją drogą rysunek - skoro doprowadzasz na “lewą” stronę takiego czujnika powietrze, to nie potrzebujesz do kalibracji ciśnienia atmosferycznego)
Nie ma tego w opisie, ale moim zdaniem to czujnik ciśnienia względnego ( i jako taki nie wymaga “tarowania”, tak naprawdę nie musi to być dokładnie takie rozwiązanie, ale skoro sam tak zaplanowałeś to pewnie wiercenie zbiornika na dole nie wchodzi w grę), więc czujnik w całości musi się znaleźć wewnątrz rury (z powietrzem o ciśnieniu atmosferycznym - to jest właśnie wspomniana wcześniej “lewa” strona czujnika), a jedynie czynnik, którego ciśnienie chcesz mierzyć ma być doprowadzony do gwintowanego króćca.
W/g opisu z linka czujnik nie podaje ciśnienia w żadnej jednostce, ale jest to napięcie liniowe odniesione do FS (“full scale” - czyli maksymalne wskazanie dla danej wersji czujnika).
W przeliczeniu
0,5V @0FS
i
4,5V @1FS
(dla potwierdzenia liniowości jest napięcie dla połowy skali 2,5V @0,5FS, jakkolwiek błędy w opisie oferty są takie, że “aż żeby bolą”, to mimo wszystko można wyczytać to i owo “między wierszami”)
Przy czym kalibracja fabryczna dotyczy jednostki psi (funty na cal kwadratowy)
1 psi = 6894,757 Pa = 68,94757 hPa.
Korekta:
1.Zmieniłem i skalibrowałem czujnik ciśnienie na dole tj. wartość np. 101 daje mi 993,1 hPa
2. BMP 280 daje również 993,1 hPa
3. 2.8 m ( 2,7 mH2O wynosi 264,8 hPa)
Edytuje bo chyba działa , proszę o sprawdzenie kodu: