Procesy z życia wzięte - czujnik ruchu i światło - błąd

@darek musisz jakiś element “przeróbki” źle robić. Mam u Siebie czujniki w wersji aqara (ten z czujnikiem natężenia oświetlenia) oraz xiaomi. Część lutowałem a dwa ma na “ołówek”. Każdy z nich działa jak należy. Napisz co zrobiłeś jeśli chodzi o zmianę softwarową?

Mam te z pomiarem lux - lutowane .
Może to coś poprawi (3h temu) :

Kupię XIAOMI MI SMART PLUG ZIGBEE i przetestuję .
Oczywiście używam : conbee 2 .

Wklej co u Siebie zmieniłeś w Z2M.

Rozumiem że chodzi Ci o Configuration

data_path: /share/zigbee2mqtt
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: 'mqtt://core-mosquitto'
  user: mqtt
  password: :slight_smile: 
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2409639-if00
  adapter: deconz
advanced:
  log_level: info
  pan_id: 6754
  channel: 14
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - 9
    - 11
    - 13
    - 15
    - 0
    - 2
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental:
  new_api: true
socat:
  enabled: false
  master: 'pty,raw,echo=0,link=/dev/ttyZ2M,mode=777'
  slave: 'tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5'
  restartdelay: 1
  initialdelay: 1
  options: '-d -d'
  log: false
zigbee_shepherd_devices: false

Chyba nie zrozumieliśmy się. Aby czujnik o którym piszesz miał krótsze czasy odświeżania oprócz zlutowania lub połączenia ołówkiem dwóch punktów na płytce potrzebne są dodatkowe wpisy w konfiguracji Z2M lub deconz. W Twoim przypadku w ustawieniach zigbee2mqtt w pliku devices.yaml musisz dodać następującą linijkę:

'0x00158d0005449293':
  friendly_name: Czujnik ruchu salon
  occupancy_timeout: 15

gdzie wpis

occupancy_timeout: 15

podawany jest w sekundach.

Teraz wiem o co Ci chodzi .
Widocznie nie doczytałem do końca co można poprawić z tymi PIR .
Poprawię i przetestuję .
Przy okazji pytanie .
Czy z tymi PIR to też może pomóc ?

Oczywiście chodzi mi o wpis w devices.yaml . Modyfikacji sprzętowej do tego modelu nie spotkałem .

To jest patent na czujki xiaomi/aqara.

Wiem .
Tylko te Silvercrest moją podobną przypadłość .
Dziwne bo są zasilane z CR123A więc producent mógłby sobie darować oszczędzanie źródła zasilania .
Bo oto chyba chodzi w PIR Xiaomi .
OK
Jeszcze raz dzięki za pomoc .
Właściwie to wolę czytać niż pytać .
Niestety podczas czytania umknie ważny szczegół .

Cześć, a czy mógłbyś początkującemy wyjaśnić, w jaki sposób zerujesz tutaj czujnik ruchu? Na filmie robiłeś to poprzez node API, tutaj nie widzę go. Mam ten sam problem co powyżej, Error Message: Request failed with status code 400, i nie bardzo wiem, jak to ugryźć. Wejście noda API podłączone jest do opóźnienia, wyjście do Call Service wyłączającego światło(przycisk)…niestety mam problem, żeby zamieścić zrzut ekranu, czy eksport…

Cześć. Mam pytanie :slight_smile: Stworzyłem na podstawie filmiku załączony proces. Za ruch odpowiada w nim czujka od alarmu Satel i obecnie w rzeczywistości wygląda to tak, że światło się zapala i zaraz gaśnie. Czujka nie podtrzumuje stanu on. Można to jakoś zmienić? Dodatkowy delay na wyłączniku?

To połączenie jest zbędne, wykorzystujesz tylko on czujki off jest z dalay

cały flow z Twojego filmu u mnie wygląda tak:


ale niestety ciągle jest tak, że po wykryciu ruchu światło się zapala na chwilę i od razy gaśnie (co widać zresztą po czasach) - połączenia są chyba poprawne?

Wszystko się zgadza, tak działają czujki Satela - jest wykrycie ruchu i od razu czujka przechodzi w stan bez wykrycia ruchu więc jeżeli na tym oparłeś logikę to wszystko działa poprawnie. Osobiście inaczej podchodzę do sterowania światłem za pomocą czujnika ruchu ale używam automatyzacji w HA:

  • pierwsza automatyzacja (pojedyncza): włacz światło w momencie wykrycia ruchu
  • druga automatyzacja (restart): wyłącz światło jeżeli nie ma ruchu przez 60s.

Czujka nie ma podtrzymywać stanu on bo masz delay, delay podtrzymuje stan on, zauważ ze z czujki masz wyprowadzony stan off / false który to omija twój delay

Dziwnie to działa z czujką satel. Wygląd to tak, jakby “delay” na włączeniu ciągle trwał, a pomimo tego światło się wyłączyło. Dopiero drugi delay na wyłączeniu sprawia, że faktycznie światło wyłącza się po 3 minutach…

W takim układzie działa poprawnie (ale będę jeszcze testował):

Mam jeszcze pytanie… Czy jest node podobny do tego “Słońce”, ale do którego można dodać offset?

Screenshot - 22.03.2021 , 19_14_49

https://flows.nodered.org/node/node-red-contrib-time-range-switch

Bardzo przydatny filmik :slight_smile: Tylko nadpisując atrybuty encji wskaźnik baterii “battery”: “100” będzie zawsze 100% :frowning:

Cześć.
Mam problem z tym, że chciałbym aby po każdym wyzwoleniu czujki ruchu nod Delay był nadpisywany. Teraz jest taki efekt, że czujka wykryje ruch lub nastąpi otwarcie bramy lub ręczne włączenie światła to czas zaczyna lecieć. Może być taka sytuacja, że chodzę po garażu więc czujka ruchu wysyła kolejny sygnał do nodu Delay, ale światło nadal się gasi po upływie 2min. W nodzie Delay mam ustawione Override.