Procesy z życia wzięte - Powiadomienia, typy powiadomień

Wiem wiem jak to brzmi ale zastosowanie nodu change pomogło więc pytanie co on takiego zmienił w procesie, samego nodu nie ustawiałem tylko go dodałem

@on6222 Załącz proszę swój proces bo aż jestem ciekawy

Nic takiego nie wyskakuje. Proces działa bez żadnego komunikatu błędu, czyli prawidłowo. Problem w tym, że nie tak, jak powinien. :slight_smile:

Próbowałem jeszcze z tym walczyć ale bez powodzenia. Doszedłem do ściany i nie mam pomysłu, co dalej.

@jolly.roger Patrzę na ten proces i chyba czegoś nie rozumiem. To nie jest proces kompletny. Ten import co załączyłeś to jest mój proces + fragment Twojego. potrzebuje kompletny Twój. Czyli od momentu gdy leci powiadomienie. Co się dzieje dalej?

@artur, to właściwie jest Twój proces, rozbudowany o moje elementy. W nodzie “Zapisuję ją na boku” zapisuję dodatkowo odtwarzane aktualnie medium. Potem w drugim procesie przywracania, najpierw ustawiam zapisaną głośność, tak jak Ty to robiłeś a następnie odtwarzane medium, co już jest moim pomysłem. Poza tym nie wprowadzałem do Twojego procesu innych zmian.

Może mylące jest to, że nie zmieniałam nazw Twoich nodów a wprowadziłem w nich zmiany oraz dodałem kilka swoich.

Przed dodaniem elementów zapisujących i przywracających medium proces działał prawidłowo. Po “wzbogaceniu” o nie przestał. Nie potrafię dojść dlaczego, skoro do medium zastosowałem tą samą logikę, co Ty do głośności.

Pierwszy proces kończy się na odtworzeniu powiadomienia i ustawieniu zmiennej “flow.powiadomienie”. Drugi na przywróceniu głośności i resecie zmiennej “flow.powiadomienie”.

Tylko w takim razie co jest wyzwalaczem całości? Bo druga część procesu uruchamia się gdy player przejdzie w idle po powiadomieniu ale co początkuje to wszystko?

W tym przypadku wyzwalaczem jest node “Inject” w pierwszej części procesu. Ale to tylko na cele testowe. Normalnie leciałaby tam jakaś wiadomość wygenerowana na końcówce innego procesu, bo ten będzie podporcesem.

Dobra ogarnę to rano

Importując kogoś proces, tworzy się odwołanie do nowej instancji HA w NodeRed:
image
trzeba je ręcznie przełączyć w każdym zaimportowanym nodzie na swoją (pierwszą) instancje
image

@jolly.roger OK posprawdzałem to i znalazłem problem. Mianowicie problemem jest to, że media_player zmienia swój status szybciej niż faktycznie słyszymy odtwarzany komunikat. Czyli playing nie jest przez całą długość trwania komunikatu tylko w momencie wysłania go do google. Samo odtwarzanie komunikatu odbywa się na statusie idle.
Prostym i skutecznym ale mało eleganckim rozwiązaniem na ten problem jest wstawienie nodu delay po nodzie “Reaguję na zmianę na idle”. Wystarczy jakieś 5-10s (w zależności od długości komunikatów) opóźnienia tak aby komunikat zdążył się odtworzyć i wtedy wszystko bez problemu działa.

Faktycznie, teraz jest OK. Właśnie użycia tego nodu chciałem uniknąć, ze względu na wspomnianą przez Ciebie “nieeleganckość” rozwiązania. :slight_smile: Ale jak trzeba, to trzeba. Trudno. Dziękuję.

@jolly.roger Jak będę miał trochę więcej czasu to wymyślę elegancką metodę ale na razie miej chociaż działającą :slight_smile:
Problemem jest to że tak naprawdę tts dzieje się w chmurze google i encja mediaplayer nie ma jak stwierdzić kiedy jest playing, a kiedy już koniec i powinien być idle.

wczesniej nie mialem dostepu do kompa ale prosze oto proces
flows (2).json (3,0 KB)

@artur pytanie o moduł który wyświetla powiadomienia na głównej karcie w postaci listy którą po przeczytaniu można wyczyścić. Pamiętam ,że pod którymś z filmów była już wzmianka o pracach nad tym. Będziesz robił materiał czy podpowiesz jak się za to zabrać?
Pozdrawiam serdecznie :slight_smile:

W poniedziałek będzie druga część filmu o procesie powiadomień i tam będę o tym mówił.

1 polubienie

Super. Czekam z niecierpliwością :smiley:

@artur @jolly.roger Pisaliście o procesie przywracania głośności i odtwarzania. Właśnie zabieram się za konfigurowanie tego u siebie. Widzę Wasze posty na ten temat i mam pytanie, czy komuś z Was (a może jeszcze komuś?) udało się zrobić (jak to nazwaliście) “elegancką” wersję powrotu przywracania głośności i odtwarzania? Oczywiście oglądam ten proces zamieszczony wcześniej ale być może ktoś z Was zaktualizował proces i może się nim pochwalić :wink:

@dan0031 ja nie miałem chwili i pozostaje ta wersja co ostatnio wrzuciłem

Czy ktoś zauważył, że nie przychodzą mu powiadomienia np o zmanie strefy. Ostatnie powiadomienie mam z wtorku, chyba przed aktualizacją NodeRed, nie wiem czy problem jest globalny czy tylko u mnie

Faktycznie, ja też nie otrzymuję powiadomień.