Procesy z życia wzięte - Status poranny

Ma ktoś może jakiś gotowy status poranny ? Nodered + ha TSS?
Używałem nodów z tego wątku ale coś przestało działać. Tak jakbym przestały działać nody F function. Chyba że to tylko u mnie coś nie tak ? Czy powyższe procesy działają u was?

zrób na końcu block DEBUG i zobaczysz gdzie się zatrzymało - u mnie ostatnio przestało działać … ponieważ wywaliłem kalendarz google i zrobiłem parę innych (inne nazwy) więc funkcja nie przechodziła do końca - funkcją debug pięknie widać co jest nie tak.

1 polubienie

Wpadłem na pomysł, żeby oczytywać ilość zmówień do spakowania, potrzebne wartości zostały już zaciągnięte, nody ustawione, ale TTS zamiast “dwadzieścia cztery” mówi “dwudzieste piąte” za chiny nie wiem jak to sformatować, żeby czytało poprawnie.

Mógłbym prosić o sugestie :slight_smile:

EDIT: Polska język trudna język, okazało się, że jeśli chcę żeby ilość zamówień była na końcu zdania, to będzie ona podawana w formie “dwudziesta czwarta”,
np. Ilość zamówień “dwudziesta czwarta” i na końcu była kropka, jak usunąłem kopkę, to komunikat brzmiał: Ilość zamówień “dwudziesty czwarty”
ale jeśli liczba jest w środku zdania, to już czyta normalnie: Doliczyłam się “dwadzieścia cztery” zamówień"

To czaję dlaczego prace na wprowadzeniem polskiego Home, tak się wydłużają :wink:

To też zależy z jakiego TTSa korzystasz. Zrobiłem szybki test z TTSem od NabuCasa i przy wpisaniu
Ilość zamówień do spakowania: 24 .
otrzymałem taki komunikat

Jeżeli jednak kropkę damy od razu po liczbie 24 to przeczyta dwudziestej czwartej.

A wynika to z tego, że liczebniki porządkowe zapisujemy w formie cyfra/liczba i kropka.

2 polubienia

Dzięki z podpowiedź, jak wspomniałem, już sobie poradziłem i teraz czyta elegancko :slight_smile:

Ale, gdybyś mógł podpowiedzieć, jak wydobyłeś plik z komunikatem, to byłbym wdzięczny, może się przydać w przyszłości.

domyślnie jest włączony cache, który przechowuje pliki w katalogu tts

3 polubienia

Dziś rano mi się status nie odtwworzył. W zeszłym tygodniu miałem urlop, wiec nie używałem. Na pewno aktualizowałem HA i samo node red. I pewnie gdzieś tutaj powstał problem. Widzę że w samym node red trochę pozmieniały się pola w nodach. No ale do rzeczy. Mam błąd API w nodzie call service:

Call-service error. extra keys not allowed @ data['device_id']

Z tym, że nigdzie nie definiuje takiej wartości. Nie wiem skąd się bierze. I faktycznie jest coś takiego:

{"device_id":["64525717007f4250258bcd8128791bea"],"entity_id":["media_player.googlehome5083"]}

Pomysł jak sie pozbyć tej wartości przed wysłaniem do głośnika? I skąd może się brać?

Podobnie u mnie po aktualizacjach. Spróbuj usunąć " z nazw device_id i entity_id. Nie zwróciłem uwagi na to wczesniej, ale teraz payload z " jest wysyłany jako string a nie object i wyskakuje błąd API. U mnie jeszcze np. odtwarza wiadomośc w nodzie ustawionym na volume_set - generalnie namieszali z nodem media_player.

Usunąłem noda, dodałem takiego samego z taką samą konfiguracją i działa. Moim zdaniem stary trzymał jakieś dane w sobie, których po aktualizacji nie powinno być. Chociaż po restarcie NR też ich nie powinno być, a były. W każdym razie rano ładnie zadziałało.

Jest już kolejna aktualizacja Node Reda 11.0.2. …

Podpinam się do pytania - gdzie trzeba umieścić ten wpis odnośnie zmiany języka ?

Głośnik u mnie czyta z sensora pogoda komunikaty po angielsku.
Czy ktoś podpowie jak to zmienić ?
Artur pisał o :

  - platform: openweathermap
    name: Pogoda
    forecast: true
    language: pl
    api_key: xxxxxxxxxxxxxxxxxx
    monitored_conditions:
      - weather
      - temperature
      - wind_speed

Ale nie wiem gdzie mam to wpisać.
W konfiguracji integracji nie ma takiej możliwości…

w configuration.yaml lub tam gdzie masz plik z dzieloną konfiguracją (to jest fragment konfiguracji HA, a nie NR).

A macie pomysł na obsługę ostrzegania o przymrozku w nocy?

Wystawienie sensora z czujnika temperatury podaje mi wartość aktualną, ale nie o to mi chodzi.

Jest kilka serwisów pogodowych które podają prognozę pogody na następny dzień i kolejne. Tyle że to prognoza na następne 24 godziny z temperaturą minimalną i maksymalną. W przypadku oscylowania temperatury w okolicach zera +/-2 st. taka prognoza byłaby przez 24 godziny aktywna, a ostrzeżenie aktywne cały dzień.

Mnie interesowałaby prognoza temperatury na następne 12 godzin z aktualizacją np. co godzinę.

Chciałbym wiedzieć np. o 18 że najbliższej nocy może być przymrozek np. -2 stopnie aby móc zabezpieczyć rośliny na zewnątrz.

Witam.
Wstawiłem powiadomienie o urodzinach do powiadomienia porannego.Teraz mam pytanie - co i jak ustawić żeby powiadomienie było tylko przez trzy dni przed i w dniu zdarzenia ? W tej chwili powiadamia codziennie o zdarzeniu które bedzie np. za miesiąc.

W tej integracji jest prognoza OpenWeatherMap - Home Assistant i dokumentacja One Call API: weather data for any geographical coordinate - OpenWeatherMap

Właśnie o to chodzi że to jest prognoza albo godzinna albo na następne 48h z temperaturami low i max.
Szukam rozwiązania aby przewidzieć wystąpienie temperatury ujemnej przez następne 12h. Widzę że serwis meteo.imgw.pl ma taką prognozę, tylko jak to wyciągnąć z niego? nie znalazłem jakiejś integracji z IMGW. Jakieś pomysły /

Nie zagłebiałem sie ale widzę coś takiego Pobierz | Światowy Serwis Informacji Pogodowych

Czy to w yamal ma tak wyglądać ?
Bo HA zgłasza błąd konfiguracji…
pogoda

@Michał_11
Nie konfiguruj przez YAML, tylko przez GUI.

Jeśli pokazujesz kawałek z configuration.yaml to przede wszystkim są złe wcięcia (czyli “sam sos” YAMLa!), ale powtórzę jeszcze raz - dodaj w GUI, a niezbędne dane podasz w popupie

Możesz to zrobić z tego linka
Open your Home Assistant instance and show your areas.


Gdybyś chciał zainstalować niestadardowy komponent ha-cc-openweathermap_all to jest on dostępny w HACS

i wtedy faktycznie wymaga YAMLa tej postaci (wcięcia dla configuration.yaml, bo w sumie może masz konfigurację w innym pliku?)

  - platform: openweathermap_all
    api_key: 12345ab8901234cd7890123ef6789012
    latitude: 55.109961
    longitude: 26.978447
1 polubienie

Mam sobie status poranny na podstawie Arturowego (przy okazji dzięki). Nie mam pomysłu jak go wyzwalać. Z uwagi że pracuje na różne zmiany odpada wyzwalanie o jednej zadanej godzinie. Obecnie mam tak że śledzę ładowanie telefonu i jeśli w przedziale czasowym odłączę telefon od ładowarki to status rusza. Grzebałem ze śledzeniem alarmu telefonu ale w Xiaomi i MIUI słabo działa, nie jestem w stanie wyciągnąć zadanego alarmu. zastanawiam się nad śledzeniem blokady telefonu i dodać jakiś licznik żeby status wyzwolony był tylko raz w danym przedziale czasowym, ale może ktoś podsunie mi pomysł jak jeszcze można to wyzwalać?