Procesy z życia wzięte - Symulacja obecności mieszkańców

Poniżej załączony proces opisany w tym materiale:

Pamiętajcie o dodaniu “pomocnika” w HA jeżeli chcecie włączać/wyłączać działanie trybu tak jak to pokazałem na materiale.
symulacja_obecności.json (4,6 KB)

1 polubienie

Ciekawa alternatywa dla

Zmodyfikowałem proces z filmu, zastępując pomocnika sprawdzeniem obecności w domu i ramami czasowymi. Wszystko pięknie działa tylko mam mały problem. Otóż dzisiejsze próbne losowanie zakończyło się zgodnie z ustawioną godziną, zostawiając dwa światła na trzy włączone. Co można zrobić by proces kończył się wyłączeniem wszystkich urządzeń?

@sztomag najprościej (ale mało elegancko) można zrobić tak:

  1. Zostawiasz tego pomocnika co u mnie na filmie
  2. włączasz go automatycznie gdy wszyscy znikną - wtedy co startuje cały proces
  3. Wyłączasz pomocnika poza godzinami (nie wiem jakiego nodu użyłeś ale pewnie jest tam obsługa wyjścia gdy czas inny niż podany)
  4. Robisz drugi proces który gdy zmieni się status pomocnika na off to wyłącza wszystkie światła które biorą udział w symulacji.

Oczywiście zamiast pomocnika możesz użyć zmiennej kontekstowej :slight_smile: Jak nie wiesz co to to w naukach node-red znajdziesz filmek. :slight_smile:

To taki pomysł na szybko na jaki przyszedł mi do głowy. Trochę słabo że wymaga 2 procesów. Pewnie da się to w jednym ogarnąć ale to bym musiał chwilę sprawdzić.

Do sterowania czasowego użyłem nodu time range. Po podłączeniu wyjścia outside do nodów call service, wyłączających światło, poza godzinami nie mogłem sterować nimi “z ręki”. Po włączeniu time range natychmiast je wyłączał. Jest jakiś node, który by ograniczał wyjście outside do jednorazowej akcji?

@sztomag ale time range ma wyjście, które działa gdy nod nie jest w podanym zakresie godzinowym.
To pod to możesz obsłużyć wyłączenie wszystkiego.
Załącz może swój proces będzie mi łatwiej.

Tak jak pisałem wyżej, wyjście poza przedziałem czasowym powodowało to, że nie mogłem uruchomic świateł ręcznie z przełącznika na karcie w HA.
W załączeniu moje flow.flows.json (4,1 KB)

@sztomag Za chwilę popatrzę.
Ale nie mogłeś pewnie ich włączyć bo nie uzależniłeś całego procesu od pomocnika/przełącznika
Ten proces wyłączenia powinien sprawdzać stan czy symulacja jest wyłączona czy włączona. I tylko działać dla włączonej symulacji.
Wtedy gdyby symulacja była wyłączona, a Ty byś ręcznie włączył światło to nic by się nie stało.

@sztomag zrobiłem import tego procesu i jest tak jak pisałem wcześniej musisz to uzależnić od jakiegoś parametru informującego o tym że proces symulacji jest włączony. Potrzebujesz pomocnika tak jak u mnie/albo zmiennej. Wtedy wszystko będzie działać bo cały ten proces będzie uzależniony od tego czy symulacja jest włączona. W innym przypadku działa zawsze.

@artur tylko jak połaczyć pomocnika, czas i obecność w domu? Tak jak pisales wyżej?

Ok za chwilę poprawie Twój proces i załączę. Tylko daj mi chwilę bo 10 rzeczy na raz

@artur dzięki, zacząłem wczesniej zabawę z pomocnikiem ale po dodaniu zakresu czasowego i sprawdzania obecności coś to nie chciało działać i nie wiedziałem jak go zautomatyzować. Dlatego odpuściłem pomocnika.

@sztomag powinno zadziałać. Wersja na pomocniku. Tylko musisz odpowiednio zmienić pomocnika na takiego jakiego masz albo dodasz Ty.
Można też zrobić wersję ze zmienną, ale w tym przypadku pomocnik może też być informacją na interfejsie HA w jakim stanie jest symulacja
symulacja-sztomag.json (7,6 KB)

Dzięki @artur. Sprawdzę dopiero w niedzielę. Ten weekend postanowiłem spędzić bez komputera.

@sztomag Słuszne podejście. Jak coś to dawaj znać.

Trochę zmodyfikowałem tzn. dodałem automatykę do włączania pomocnika, dodałem też światło, które się zapala na stałe i wyłącza z opóźnieniem po zakończeniu symulacji. Dzięki Twojej pomocy @artur osiągnąłem to co chciałem. Jeszcze raz wielkie dzięki.

1 polubienie

@sztomag Polecam się na przyszłość.

@sztomag możesz się podzielić kodem? :slight_smile:

Proszę bardzo. Pamiętaj o pomocniku.
symulacja.json (8,5 KB)

1 polubienie