Program do sterowania ogrzewacza olejowego ( webasto )

Kilka lat temu kupiłem stare używane webasto z Mercedesa. Oczywiście miał uszkodzoną płytkę swojego sterownika. Zrobiłem swój własny sterownik na Arduino. Działało mi to 2 lata i poszło w zapomnienie. Obecnie urodził mi się pomysł żeby przesiąść się z atmegi na esp8266 i udostępnić dane dla Home Assistanta. Chciał bym obrać dla projektu jakaś drogę. Przez rozpoczęciem rycia kodu chciał bym się Was podpytać co rozbić. Sam zastanawiam się nad opcjami:

  1. Do mojego kodu w C++ dodać obsługę WiFi + MQTT i tak zintegrować się z HA. Szybkie przeszukanie neta dało mi odpowiednie biblioteki jednak ta od MQTT mówi, że potrafi wysyłać dane ale z obieraniem ma problemy bo string wysyłany do MQTT z HA jest za długi

  2. Napisanie custom dodatku do ESPHome. Tu niestety nie wiem czy w moim dodatku mogę odwoływać się do bibliotek ESPHome ( czytanie temperatur, sterowanie PWM )

  3. Wykorzystanie NodeRed. Tu zastanawiam się nad timingami bo podczas podawania dawki paliwa rozbieżności ± 0.5s robi różnicę w czystości spalin

  4. Wykorzystanie istniejących integracji typu Button, Switch itp. i sterowanie urządzeniem w ten sposób, tu znowu obawiam się o niepotrzebne zaśmiecanie pasma wifi wysyłanymi pakietami co 0.5s . Ma to też taki minus, że po zaniku wifi urządzenie samo nie popracuje.

Nie wskażę konkretnej metody ale podpowiem, że MQTT to tylko jedna z możliwości. Jest jeszcze TCP czy Modbus. Protokołów, które można użyć jest kilka.

Możliwe, że najlepszym rozwiązaniem będzie przejście na samo ESPHome.