Prosty moduł Zigbee-IR

Cześć,
poszukuję najprostszego urządzenia z którego mógłbym przez Zigbee wysyłać sygnały IR. Chodzi mianowicie o to, że mam lampę do której dołączony jest pilot IR, którym mogę ją włączyć, wyłączyć, zmienić barwę, jasność itp. Chciałbym nią sterować z Home Assistanta, a więc zrobić takie zastępstwo pilota. Komunikacja HA-moduł najlepiej chyba będzie przez Zigbee, bo nie za bardzo miałbym jak podłączyć to coś do zasilania - najlepiej więc jakby moduł był bateryjny. Nie mam też za wiele miejsca, opcji prowadzenia kabli itd. Ktoś zna coś takiego? Szukałem i jakoś za bardzo nic nie znalazłem. Wiem, że jest trochę urządzeń jak np. Broadlink RM4, ale to jest na wifi, wymaga stałego zasilania i ma różne bajery - obsługuje różne piloty, nadaje dookoła itp., a ja potrzebuję najprostszego urządzenia, które otrzyma sygnał przez Zigbee i wyśle do lampy przez IR.

https://allegro.pl/oferta/wifi-ir-rf-inteligentny-pilot-zdalnego-10945184530

Nie wiem czy są bezprzewodowe.

Albo może w tą stronę idź
https://allegro.pl/oferta/sonoff-rgb-kontroler-led-wifi-5-24v-144w-ewelink-8297314117
Tylko nie wiem skoro masz lampkę to pewnie sama żarówka jest na 230 więc sterowanie nią takim ustrojstwem odpada.

Dzięki, ale podobne jak ten pierwszy widziałem - to jest na wifi a więc i po kablu, więc nijak mi nie pasuje :confused: A co do drugiego - lampa jest na 230 i ma zintegrowane światło LEDowe, więc nie ma innej opcji niż sterowanie pilotem.

W/g mojego stanu wiedzy na temat tego co jest dostępne na rynku niestety nie ma takiego urządzenia, natomiast Twoje dodatkowe wymaganie dotyczące zasilania bateryjnego powoduje, że najprawdopodobniej nie doczekasz się takiej konstrukcji.

Mogę zasugerować rozwiązanie zastępcze (nie wiem czy wykonalne - zależy jaka to lampa) - wymień moduł sterownika lampy z tego sterowanego IR na moduł Zigbee (Gledopto takie produkuje).

Rozwiązanie zastępcze 2 - użyj transmitera IR na WiFi, który wymaga własnego zasilania, transmitery tego rodzaju Z-wave (podobnie energooszczędny jak Zigbee) też wymagają zasilania, z czego wnoszę, że jeśli pojawi się podobna konstrukcja Zigbee to też będzie wymagała zasilania.

Jakkolwiek i tak będziesz musiał samodzielnie ogarnąć obsługę kodów pilota, bo w największym projekcie umożliwiającym łatwą (niemal na miarę pnp) integrację transmiterów IR jakoś nawet nie przewidziano sterowania światłem

No to nie pocieszyłeś mnie :frowning: Jest masa czujników na baterię pod Zigbee, zwykłe piloty też są przecież na zwykłe baterie i trzymają długo, więc założyłem, że ktoś to już musiał połączyć i wymyślił coś, co symuluje pilota z komunikacją po Zigbee. Obsługę kodów pilota pewnie bym ogarnął sam, bo to nie jest żadna specjalna lampa, jakaś niedroga z marketu, więc zakładam, że wystarczy po prostu odpowiednie guziku z pilota przerzucić na inny nadajnik IR i byłoby jakieś uproszczone sterowanie. Szkoda

Te urządzenia o których piszesz to urządzenia końcowe i one wysyłają dane w chwili gdy tego potrzebują. To o którym piszesz musi również nasłuchiwać, a więc być non stop w stanie czuwania by odebrać dane przez zigbee i je wysłać do lampy po IR. Energooszczędność urządzeń końcowych zigbee właśnie stąd się bierze. A te z zigbee które nasłuchują (gniazdka, żarówki, etc.) są zawsze podłączone na stałe do prądu i z reguły są również wtedy routerami.

1 polubienie

To fakt, masz rację, może o to chodzi. Trudno, będę myślał co zrobić. Ta lampa jest w łazience, więc to tym bardziej komplikuje sprawę, wszędzie kafelki i zabudowa, mało gniazdek… musiałbym próbować coś gdzieś upchnąć w szafie w której mam gniazdko pod pralkę. Może znacie chociaż jakiś moduł-nadajnik IR, nawet niech już będzie po wifi i na kabel, ale żeby był jak najmniejszy? Albo taki, który można rzucić gdzieś w szafie, a na zewnątrz wyprowadzić tylko jakąś “małą końcówkę” nadającą IR, której nie będzie aż tak widać?

Na podstawie tych informacji, które podałeś do tej pory sądzę, że najlepszym posunięciem, które możesz zrobić to wymiana tej lampy sterowanej IR na jakąś inną sterowaną po Zigbee.

Czytając o IR już sobie wyobraziłem lampę, która raczej nie powinna być zamontowana w łazience :smiley:

Broadlink RM mini 3 jest czarny (jak większość transmiterów IR) i wielkości literatki (no może nieco grubszy, ale niższy), wymaga zasilania z micro-USB B. Jest cień szansy, że da się umieścić w dyskretnym miejscu np. na szafie (ale wolnostojąca szafa w łazience??), bo zasięg IR ma naprawdę doskonały (więc działa nawet z użyciem odbić od ścian), ale oczywiście nie można go całkowicie schować.

Jeśli umiesz grzebać w elektronice, to przerobisz dowolny transmiter - wystarczy wyprowadzić jedną IR LED na zewnątrz.

Cóż, lampa faktycznie nie jest typowo łazienkowa, ale działa, więc na razie troszkę szkoda mi ją po prostu wywalić. Szafa w łazience nie jest wolnostojąca, jest to zabudowa, ale są małe szczeliny po bokach, może mógłbym też coś wcisnąć od dołu czy góry przy suficie gdyby było odpowiednio małe. Mam też podwieszaną szafkę pod umywalkę, więc mógłbym coś położyć/przykleić pod nią (obok sensora zalania Aqary :slight_smile: swoją drogą) jeśli sygnał odbijałby się od ściany, ale obawiam się, że to nie jest zbyt dobre miejsce jeśli faktycznie woda gdzieś poleci i to zaleje. Dlatego pomyślałem, że może tylko jakieś wyprowadzenie nadajnika na kabelku, a reszta byłaby gdzieś zamknięta i udałoby się to upchnąć przy szafie. Niestety elektronika u mnie na poziomie dość podstawowym, więc wolałbym raczej sam od zera tego nie robić.

Nie wiem ile jest miejsca i jak jest wykonana ta lampa… A może przerobić źródło światła w lampie na sterowalne po zigbee?

Wątpię czy sam bym się tego podjął i na ile to w ogóle możliwe do zrobienia. Z elektroniką u mnie raczej cienko. Jak mówiłem źródło światła jest w jakiś sposób zintegrowane, nie można tak po prostu wymienić żarówki na dowolną inną z typowym gwintem.

Wszystko można, jeśli tylko jest miejsce. Oprawkę na żarówkę łatwo wstawić i podłączyć dwa przewody.
Z pewnością łatwiej niż uczyć sprzęty kodów IR :wink:

1 polubienie

Często lampy zintegrowane składają się realnie z 2 elementów - sterownika zintegrowanego z zasilaczem i bardzo prostego obwodu lub kilku prostych obwodów zawierających LEDy, wtedy sterownik można podmienić na inny.

Przykładowo ikeowskie sterowniki od ich systemu Tradfri, czyli właśnie Zigbee (z zasilaczem zintegrowanym) są przeznaczone dla obwodów LED 24V= wprawdzie one tylko mają jeden obwód wyjściowy (tylko funkcja ściemniania)

inna rzecz, że do łazienki się średnio nadają, ale ostrzeżenia dotyczące montażu

nie wykluczają takiego zastosowania.
Miałem w ręce również konstrukcje innych producentów i bywają też 2-kanałowe (ściemnianie + odcienie bieli), standardem wydaje się być 24V=.
Natomiast te które sugerowałem na początku (sterowniki Gledopto) nie mają zintegrowanego zasilacza, więc można je dopasować do praktycznie dowolnej konstrukcji, ale konieczny jest dodatkowy zasilacz dobrany do obwodów LED.