Proxmox - błąd przy próbie wykonania kopii zapasowej

Cześć,

Środowisko jest czynne już od prawie dwóch lat. Wcześniejsze kopie zapasowe przechodziły bez problemu ale dzisiejsza próba zwraca nowy dla mnie błąd. Z tego co znalazłem może oznaczać to powolną śmierć dysku niemniej przed ewentualną wymianą chciałem Was zapytać czy ktoś może miał podobną sytuację? Ostatnia kopia jest z ponad pół roku - jeżeli rzeczywiście to dysk to czy możliwe jest wykonanie kopii na inny nośnik czy też ta kopia będzie już uszkodzona?

Będę wdzięczny za każdą podpowiedz :slight_smile:

Po pierwsze przygotuj sobie pełny backup HA na poziomie HA, po zatrzymaniu wszelkich Dodatków (niektóre mogą przeszkadzać w poprawnym wykonaniu backupu)
Ustawienia → System → Kopie zapasowe
i plik backupu skopiuj na inną maszynę (choćby ten komputer, z którego piszesz).
To jest takie “ubezpieczenie”.


A w kwestii zasadniczej - przyczyny mogą być dwie

  • niemaskowalne błędy zapisu na dysku (po prostu się posypał)
    i/lub
  • uszkodzony system plików maszyny VM 100

Jeśli nie masz nic do stracenia (masz w końcu Backup HA w bezpiecznym miejscu), to możesz przekonać się czy to tylko kwestia uszkodzenia systemu plików - wystarczy przywrócić poprzednią poprawną migawkę VM (to powinno przywrócić stan systemu plików do stanu, w którym był jeszcze sprawny), jeśli się to uda, to możesz potem przywrócić na takim stanie zwykły backup HA (który masz na innej maszynie, bo migawka nadpisze wszystko co jest w VM).

Tu masz dość dobrze opisaną drogę pozbywania się problemów z uszkodzonym systemem plików

Jeśli natomiast przywrócenie starej migawki VM nie pomaga (i żadne wcześniejsze wersje nie dają się również poprawnie przywrócić), to podejrzane są poważne problemy z dyskiem.

Jedna zła wiadomość to sam fakt, że masz archaiczny HAOS 5.2, a na dziś mamy stabilny 9.3 (a od paru dni testuję 9.4, który póki co jest w kanale beta), w międzyczasie było chyba trochę istotnych zmian…

Tak poza konkurencją to powinieneś sprawdzić stan S.M.A.R.T. tego dysku
https://pve.proxmox.com/wiki/Disk_Health_Monitoring

zwykle jest to możliwe też do wykonania nawet po tymczasowym podpięciu dysku do innej maszyny (również przez USB), nawet do windowsa, mimo, że nie będzie widać systemów plików

lub odpalając maszynę z livecd (liveusb)
https://gparted.org/livecd.php

Szopen - wielkie dzięki za odpowiedz :slightly_smiling_face:
Miałeś przeczucie, ledwo zrobiłem backup a wszystko padło na amen godzinę później.
Nie wiem co się podziało ale z racji totalnej śmierci (brak możliwości przywrócenia nawet backup vm)
stworzyłem nową vm, zaktualizowałem Ha do najnowszej wersji i dzięki backup uniknąłem ustawiania wszystkiego od nowa.

Zrobiłem dodatkowo poprzez GUI skan smart dysku, jakbym mógł Cię prosić jeszcze o rzut oka bo dla mnie te wyniki są niestety niezrozumiałe a dobrze wiedzieć czy może przez dysk się to nie powtórzy.

Jeśli to wynik z GSmartctl (co za zwyczaj tak mocnego przycinania SS) to tu masz przykład dysku który się sypie, linuxowa wersja też koloruje na różowo wszelkie parametry przekraczające normę


wszystkie zakładki, gdzie jest coś nie halo są podkolorowane

PS
pochwal się jaki masz dysk, bo wygląda OK

Cześć,

Dzięki za pomoc :slight_smile: Co do dysku to WD Green SSD M.2 240GB SATA/600 WDS240G2G0B.

1 polubienie