Proxmox - konfiguracja do udostępniania plików dla wielu komputerów

Szanowni Forumowicze,
Proxmox 8 postawiony na HP T620, dodatkowy dysk zewnętrzny HDD USB 1TB
W tym momencie uruchomione Home Assistant, Syncthing i Ubuntu (poniżej schemat, mam nadzieję że czytelny):

Próbuję osiągnąć coś widać co powyżej (kolorowe strzałki) czyli każdy z komputerów sieci widzi folder Pliki.
Dodatkowo z folderu Syncthing można udostępnić plik innemu komputerowi.
Czy ktoś ma doświadczenia w takiej kwestii udzieliłby wsparcia?
Z góry dzięki wielkie za wszelką pomoc.
EDIT
Chciałbym uzupełnić, że z tematem walczę już że 2 tygodnie.
Zainstalowałem OpenMediaVault jako VM (gdyż bardzo mało obciążający hardware), ale niestety nie było szans, żeby folder Pliki był widoczny dla innych (wyszedłem z założenia, że jak ten będzie widoczny to resztę też da się ustawić). Przeczytałem kilkanaście różnych poradników, ale nie znalazłem rozwiązania podobnego do mojego planu.
Próbowałem też z Turnkey File Server i j/w bez efektu.

Nextcloud - stawiasz serwer a na laptopach klienty - jak Ci chodzi o pliki a nie backup HA

W rzeczy samej :slight_smile:
Próbowałem wersję NextcloudPi (w kontenerze LXC), ale coś się tam cały czas gryzło, a przez mnóstwo (zbędnych dla mnie) aplikacji całość okazała się zasobożerna.
Po Twojej odpowiedzi przemyślałem jednak, że dam mu szansę i postawię wersję All-in-one w Dockerze, a potem spróbuję trochę serwer odchudzić.

Zrobisz to poprzez www - można wywalić wszystko co Ci jest zbędne

Dzięki za podpowiedź, zaczynam jutro od rana działania.

Uprzedzam że Ci może Ci to klęknąć - Ja mam dedykowany komputer do tego - takie mam przykładowe obciążenie.

Mam to na uwadze, ale liczę na moje AMD G-Series GX-217GA SOC: dual-core APU
1.65GHz z 16GB RAMu :slight_smile:
Jak będzie przysiadało to trzeba będzie dostawić dedykowaną maszynę.
Jestem Ci wdzięczny za podpowiedzi, dzięki raz jeszcze.