Proxmox - kto wytłumaczy jak uniknąć przepełnienia local-lvm

Witajcie. Mam problem z przepełnieniem dysków: local -lvm ma ponad 99%, a local 86%.
Podczas tworzenia kopii zapasowej wyświetla się:
WARNING: You have not turned on protection against thin pools running out of space.
WARNING: Set activation/thin_pool_autoextend_threshold below 100 to trigger automatic extension of thin pools before they get full.
Mam jedną VM z HA oraz jeden CT z Unifi - serwer pracuje stabilnie dopóki nie włączę kontenera z Unifi.
Czy jest prosty sposób na ustawienie tego parametru i nie namieszanie w pozostałych?
Szukam jakiegoś wytłumaczenia problemu -może jakiś link - dla kogoś słabo kumatego, bo staram się nie grzebać w tematach których nie rozumiem…

Masz dwie opcje :

  • dokupienie większego dysku i zrobienie volumenu LVM o ten dysk lub w ogóle postawienie na większym od nowa co i tak nie gwarantuje rozwiązania problemu ,
  • rezygnacja z VM i rozdział na dwa osobne komputery.

Moje skromne doświadczenie podpowiada że przy złej konfiguracji - każdy zasób kiedyś się skończy… Więc chyba nie tędy droga. Po lekturze wątków w internecie nie znalazłem konkretnego sposobu instalacji, aktualnie mam postawione dwie instancje HA w dwóch lokalizacjach - według tutorialu Artura. Problem występuje tylko w pierwszej. Mam gotowe backupy VM-ek na innym serwerze i powoli skłaniam się ku reinstalacji krok po kroku. Może problemem jet przydział zasobów pomiędzy VM z HA oraz CT z Unifi?

A nie jest to ten sam problem co z VirtualBoxem że wirtualne dyski nie kasują danych tylko wciąż się rozszerzają ? Ja mam ten problem ogarnięty właśnie w virtualbox że dane nawet jak były kasowane to i tak zajmowały dalej przestrzeń dyskową a dysk non stop się powiększał - gdy osiągnął 80GB z początkowych 30GB system hosta siadał. Na dzień dzisiejszy mój virtualny dysk zajmuje 950 MB z wszystkimi potrzebnymi mi integracjami :slight_smile:

You need to use vboxmanage --compact to remove the holes and shrink the virtual drive.

Znalazłem coś takiego dla proxmox:

sudo systemctl enable fstrim.timer

Z opisu ma automatycznie czyścić wolne miejsca i zmniejszać rozmiar virtualnego dysku

Dlatego postawie Ci proste pytanie : czy KONIECZNIE potrzebujesz mieć VM ?
Odkąd nie mam PROXMOXA skończyły się moje problemy z miejscem na dysku itepe itede.

Proxmoxa mam od początku przygody z HA - czyli od prawie dwóch lat i dopiero parę miesięcy temu wywalił się po uruchomieniu CT z Unifi. Był czas gdy miałem na nim trzy VM z różnymi wersjami HA.
Nie mam czasu na testy typu “na czym postawić HA” - znalazłem poradnik Artura i to działa.
Wracając do sedna: włączyłem opcję “Discard” dla dysku i zajętość spadła od razu z 99 na 84 %. Nie wiem jak to się stało że wcześniej tego nie zauważyłem. W wolnej chwili przeinstaluje wszystko. Bo zakładam że więcej miejsca się nie zwolni?

Czyli zainstalowałeś w okresie kiedy nie było instalacji bare-metal.
Sam tak zaczynałem tylko ktoś mnie oświecił i pożegnałem PROXMOXA.
Jak masz tylko sam HA na PX-e to wywal PX i postaw natywnie - ale to już moje zdanie.
Roboty na mniej więcej 1h czasu ( najwięcej zajmuje tworzenie kopii HA i odtwarzanie ).
Raczej się nie zwolni - spróbuj jeszcze z tym poleceniem co dał przedmówca ale to podobno tylko na SSD działa a nie HDD.

Polecenie zastosowałem, nie wiem tylko czy nie będzie się gryzło z opcją “Discord” - czytałem poradniki gdzie autorzy stosowali albo “Trim” ALBO “Discord”.

Masz możliwość podłączenia dodatkowego dysku , nie przez USB ?

To Fujitsu Futro z dyskiem SSD, ma gniazdo SATA, ale trudno dostępne - na chwilę obecną mam mocno utrudniony dostęp do urządzenia, więc raczej skupiam się na istniejącej konfiguracji. Poczekam tydzień na efekty włączenia opcji “Trim”, potem zobaczymy.

Jak nie pomoże to wtedy albo albo bo jak się zapcha to Ci HA się wyłoży.

Dziwne że od razu nie widać efektu ? Co masz jeszcze na tym HA że zapełniłeś dysk ? Nagrywanie z kamer (motion EYE)? - mi właśnie to zaśmieciło dysk w szybkim tempie

Nie mam tam nic pamięciożernego, trochę wykresów temperatur (MariaDB, Influx) retencja 7 dniowa…
Na drugiej instalacji po 9 miesiącach pracy mam zapełnienie dysku local-lvm na poziomie 22%… Instalacja według tej samej metody…