Proxmox - monitorowanie parametrów sprzętu

To dobry poradnik, miałem tak zrobione na ubuntu z dockerem. W Proxmox mam problem z czytaniem temperatury procesora i innych parametrów sprzętu, nie wiem jak się do nich dostać z HA postawionego w wirtualnej maszynie
Może coś prostszego niż to znacie?

@Stefan proszę zrób osobny wątek na ten monitoring i coś podziałam po pracy :slight_smile: Możliwości jest kilka, bez problemy robię to w ESXi więc na Promoxie też powinno pojść bez problemu.

Pierwszy sposób #1, zaawansowany - za pomocą dostepnych pakietów do monitoringu hardware dla linuxa pobierzesz dane z czujników a nastepnie za pomocą Telegraf’a wrzucisz je do MQTT, reszta to autowykrywanie w Mosquitto broker w HA:

Nie mam Proxmoxa ale zakładam, że możesz się do niego zalogować przez ssh albo do samej console i wykonać te polecenia:

First step is to install lm-sensors.

For Debian:

apt-get install lm-sensors

Then, starts the detection of your hardware sensors:

sensors-detect

Verify that it works:

sensors

It should display something like:

Ideally, the command outputs all the sensors that are detected, including processor and chipset temperature, CPU voltage, and fan speed. The section that begins with “coretemp-” is relevant for the CPU temperature. The temperatures of the individual CPU cores are listed here. Many multi-core CPUs such as Intel Core i3 / 5/7/9 models reflect the temperature of the entire processor with the value “Physical id 0”.

Nastepnie należy postepować wg instrukcji https://www.smarthomelab.ca/monitor-proxmox-computer-temperatures-using-home-assistant-telegraf-and-mqtt/ zaczynając od punktu 3.:
3. I also wanted to get my HDD and SSD card temperatures …

MOże jak też skorzystam. Próbuję w konsoli shell wpisać to polecenie, ale nie jest aktywne

a które polecenie dokładnie bo podałem kilka.

Właściwie to wszystkie polecenia są nie dostępne, które napisałeś

Trudno diagnozuje się i rozwiązuje sie problemy na odleglość przy braku szczegółów, bedę musiał poczekać na innego użytkownika, sorry :slight_smile:

To Debian nie ma sudo domyślnie
Wykonaj wcześniej to polecenie

apt-get install sudo

Później to co kolega

Dziękuję. Chyba się udało: Zrzut ekranu 2020-10-12 o 22.14.29
Jeszcze tylko wciągnąć to do HA

Instrukcja uzupełniona o dalsze kroki …

Kolejny sposób #2 - jeżeli interesuje Cię tylko temperatura procesora to można skorzystać z poradnika:

1 polubienie

NIe wiedziałem, że takie to skomplikowane. Jutro się tym zajmę - jak będę miał problem, to pozwolę sobie napisać. Dzięki

Następny sposób #3, zaawansowany - możesz skorzystać z wbudowanej funkcjonalności Proxmoxa:

albo zainstalować usługę SNMP i na podstawie dostępnych MIB’ów dla linuxa monitorować wybrane parametry.

@macek dużo mi podałeś przykładów, ale utknąłem na tym najprostszym - czyli pozyskania samej temperatury procesora. Dotarłem do punktu 5 - wpisałem w konsoli proxmoxa dwa pierwsze polecenia i teoretycznie poszło ale przy poleceniu “pip3 --version” wyświetla mi się command not found

Teoretycznie, może polecenie apt install python-pip3 nie zakończyło się sukcesem instalacji pakietu, wklej proszę wpisane polecenie i jego wynik.

Chyba masz rację, coś poszło nie tak:
Zrzut ekranu 2020-10-13 o 21.55.22

Musisz zmienić używane repozytorium, na podstawie https://pve.proxmox.com/wiki/Package_Repositories zmien dla wariantu Proxmox VE No-Subscription Repository. Po doinstalowaniu pakietu możesz wrócić do poprzedniej konfiguracji.

Widzę, że to wyższa szkoła jazdy. Ale spróbuję, dzięki za instrukcję.

Jak dla mnie to jest błąd w tym tutorialu
Jest:

apt update
apt install python-pip3

A powinno być

> apt update
> apt install python3-pip

Jak wykonasz to drugie polecenie to potem przy użyciu

pip3 --version

Zwrócić powinno coś takiego

pip 18.1 from /usr/lib/python3/dist-packages/pip (python 3.7)

Kolejny błąd
Jest

chmod x+a my_script.py

Powinno być

chmod a+x my_script.py

Żeby przy wartości temeratury pojawiały się znacznik stopni C trzeba poprawić wpis

 - platform: template
   sensors:
     proxmox_cpu_temp:
       unit_of_measurement: '°C'
       value_template: '{{ states("input_number.cpu_temp") | multiply(0.001) | round(1) }}'
1 polubienie

Masz rację, punkt piąty zrobiony, ale znowu zatrzymałem sie na kolejnym punkcie:

cat /sys/class/thermal/thermal_zone*/type