Proxmox na dysku M2 a HA na dysku ssd usb, podpowie ktoś?

Witam, potrzebuje jakiegoś tutka albo chociaż informacji jak wykonać kombinacje podane w tytule.
Dokładnie chcę mieć proxmoxa na dysku M2 a Home Assistance zainstalować na podpiętym do HP T620 dysku ssd tylko przez usb. Jest to do zrobienia?

Po pierwsze trzeba dodać ssd do proxmoxa jako zasób do magazynu. Następnie instalując HA wskazać ten dodany zasób jako miejsce instalacji.
tu dodanie dysku: Dodanie dysku twardego do serwera z PROXMOX - konfiguracja - YouTube

1 polubienie

Dzięki za podpowiedź, czyli się da. To super bo myślałem że będę musiał zmieniać dysk m2 na większy, a że mam ssd to takie rozwiązanie bardziej mi pasuje.

Mam problem z 8nstalavja, pobrałem najnowszą wersję proxmox 7 identycznie jak Artur na filmie zrobiłem pendrive i wywala taki błąd:

Wiem jak to obejść ALE niech ktoś wrzuci jak doinstalować brakujące rzeczy do HA.
Wtedy PX nie będzie potrzebny na takich terminalach w ogóle a HA będzie działał na Linuksie a ściślej na DietPi.

Tak wygląda oryginał ( obciąłem clouda bo to nie istotne ):

A tak wygląda posadzony w 5 minut na Linuksie :

Jak widać brakuje tylko Supervisora - jak ktoś da przepis jak go dodać …voila .

Znalazłem już jak to dodać ALE nie testowałem - nie potrzebuję na nim HA a psuć nie chce.
Będę miał chwilkę czasu to zorbie tutka z VM gdzie ustawię bieda parametry ( 2 core , 4 GB RAM ) ale cudów nie obiecuje…
Wróć :slight_smile: Nie mam tego terminal więc ktoś musi wykonać połowę roboty czyli czy DietPI się na nim uruchomi - wtedy można myśleć dalej.
Dlaczego ? Bo mam taką samą konfigurację wejściową jak @emanuel czyli w środku mały M2 a przez USB mam wpięty NVME i DietPi sam się przeniósł na ten NVME ( nawet jak się wypnie z portu to on się uruchomi tylko będzie jęczał że nie widzi tego dysku bo tzw core jest na wewnętrznym dysku ).

Ale co z tym błędem? Potrzebuje proxmox więc instalacja na Linuxie odpada.

A czym jest wg Ciebie PROXMOX ? To też Linuks a ściślej to Debian.
Pewnie czytałeś “Hej Dom” i stąd takie samozaparcie XD.
A błąd masz bo pewnie w BIOS-e masz złą sekwencje startową lub ten terminal nie botuje się z USB lub nieoprawnie nagrany obraz ISO.

Wiem co jest czym, chodziłoibonto że potrzebuje system do virtualnych maszyn. Pendrive raczej dobrze zrobiony. No nic idę pobawić się biosem. A start z pendrive jest ustawiony.

To nie na tym sprzęcie niestety - ale to moje zdanie.

Nie da się dodać, bo masz instalację BEZ Supervisora, sam się na taką zdecydowałeś.

Zamiast tego jest instalacja bare-metal, która sprawę załatwia - HAOS zawiera i Supervisora i HA i jest to wspierana instalacja - żyć i nie umierać :stuck_out_tongue:

To przygotuj sobie jakiś inny bootujący pendrive (np. Ubuntu) i sprawdź czy sprzęt z niego wystartuje.

Wracając do zasadniczego tematu - podpinanie storage na VM do hosta przez USB jest nieziemsko słabym rozwiązaniem (ale to Twój wybór, ja odradzam w ten sposób).

Możesz rozwinąć ? Czemu słabe rozwiązanie ? Chodzi i to że USB jest wąskim gardłem?

Tak o to właśnie chodzi

  • USB do działania używa mocy procesora (więc może działać źle w krytycznie obciążonym systemie, o co chyba nietrudno na tym sprzęcie).
  • mostków USB-sata które działają dobrze (ze wsparciem UASP, bo to jest dość kluczowe) to ze świecą można szukać - przynajmniej 3/4 tego co jest na rynku to chińskie śmieci jak Norel Sys itp.
  • jeśli ktoś “obcy” może dotknąć tego sprzętu to na pewno to zrobi i to w taki sposób, że system plików pójdzie się rypać (coś o tym wiem z okazji dawnej instalacji na RPi, gdzie nie ma innej alternatywy)
  • niektóre systemy wręcz bronią się przed umieszczeniem storage na nośniku USB (więc nie jest to kwestia mojego “widzi mi się”), choć nie wiem jak to wygląda w przypadku proxmoxa

Być może to jest nroblem który napotkałem i opisałem w innym wątku, mianowicie przy instalowaniu dysku już w VM zatrzymuje się na 99,86 %

Dla ścisłości, mam instalacje Bare-Metal bo zrzut ekranu jest z niej.
Tutaj mi chodziło że @emanuel napisał o praktycznie takiej samej konfiguracji jaką mam i Ja na drugim terminalu ( pomijam sam terminal bo mamy HP T620 a ja mam WYSE ) ale M2 NVME SSD mam wpięty przez USB 3.0 i tak u mnie to chodzi, więc domniemywałem iż chciał mieć PX a na nim HA , dlatego napisałem jak to obejść czego połowicznym dowodem był drugi zrzut ekranu - bo na tym drugim terminalu mam DietPi a on w sobie posiada HA tylko bez Supervisora ( da się go doinstalować bo opis znalazłem w przypadku DietPI ) to raz a dwa DietPI “potrafi” sam się przenieść na drugi dysk i nawet jak on jest USB i się wypnie to System się nie wysypie - przerobiłem to “niechcący”.
Stąd mój wpis.

1 polubienie