Proxmox - Wasze polecane dystrybucje Linuksa pracujące równolegle z hassio

Rezygnuję z Rasspberry Pi na rzecz Proxmoksa. Zainstalowałem tam HASSIO i ze względu na możliwości potrzebuję zainstalować jeszcze dodatkową (lub kilka) dystrybucję na której posadzę:

  • kontroller UniFi
  • prosty serwer plików + synchronizacja wybranych folderów za pomocą Resilio Sync i Syncthing
  • serwer PostgreSQL
  • za jakiś czas OwnCloud
  • za jakiś czas VPN (aby przy zmiennym IP móc wejść na maszynę)

Zależy mi na PROSTEJ dystrybucji (najlepiej debianopodobnej bo na nim się wychowałem). Nie chcę tracić czasu na zabawę w zbyt skomplikowane konfigurowanie, mam na myśli coś w stylu DietPi.com

Z jakich linuksów Wy korzystacie i dlaczego możecie je polecić?

Jako początkujący używam Linux Mint z uwagi na wsparcie w postaci poradników, fora i gotowe skrypty instalacyjne działające tożsamo z Ubuntu. Innymi słowy jak coś potrzebuję to zawsze znajdę źródła wiedzy. Do tego bieżące LTS i aktualizacje, system od debianowy bazujący na Ubuntu, na którym zaczynałem przez chwilę, na początku przygody z Linux. Po instalacji z pudełka jest sporo, a system ma niewielkie wymagania sprzętowe.
P.S.
Do listy spokojnie można dopisać:

  • Tuya-Convert
  • Tasmoizer
  • esptool.py
    Narzędzia przydające się w programowaniu urządzeń wi-fi.

Jeżeli ma to być serwer to instaluję Ubuntu Server wersja LTS (ponieważ 5 lat podstawowego wsparcia), oczywiście bez GUI bo na serwerze do niczego nie jest potrzebne środowisko graficzne.

Używam Debiana bez GUI (jedną z instancji mam z XFce). Ogólnie wszystko w LXC a nie w VM (oprócz Hassio).

Home Assistant mam uruchomianego na Debianie. Serwer plików uruchomiłem na openmediavault, z doinstalowanym dockerem i mate.

Dzięki za Wasze typy. Mi najbliższy jest Debian ale szukam czegoś w stylu DietPi ze względu na prosty instalator najpopularniejszych pakietów. Myślę, że to kilku podstawowych programów będzie najszybszy (pod katem instalacji i konfiguracji) i dla mnie wystarczający. Ew równolegle zainstaluję Minta (miałem kiedyś na desktopie) i zobaczę który jest przyjemniejszy :slight_smile:

Ciężko o większą prostotę jak się ma menadżera, chyba że ma być wersja serwerowa…

Menedżer oprogramowania jest wszędzie praktycznie taki sam a rzuć okiem jak to ma rozwiązane DietPi

np jak wyglądają backupy: DietPi tools - DietPi.com Docs

ew instalcja serwera FTP czy czegokolwiek innego jest wersja dla mega leniwych :smiley: