Przeczytaj jeśli twoje ESP32 przestało działać po aktualizacji ESPHome

Hej, wczoraj dokonałem aktualizacji dodatku ESPHome w HA, a później upgrade firmware’u na urządzeniu ESP32 (2023.2.4 → 2023.3.1). Niestety po tym zabiegu nie można było się dobić ani do do webservera ani do api ESP32. Przywróciłem dodatek ESPHome do starszej wersji z backupu, zainstalowałem firmware na ESP32. Niestety urządzenie nadal odpowiadało jedynie na PING. Próbowałem z commandline’a przy użyciu starszej wersji esphome, robiłem erase_flash przy pomocy esptool’a. Ciągle to samo.

Wtedy jeszcze raz przyjrzałem się swojemu konfigowi. Korzystam z:

external_components:
  - source: github://oxan/esphome-stream-server

Wszedłem na repo oxan/esphome-stream-server i zobaczyłem, że dzień wcześniej były nowe zmiany w kodzie. external_components pozwala na zapięcie się na konkretnym branczu lub tagu, niestety oxan takich nie używa. W związku z tym zrobiłem forka repozytorium i dodałem taga v0.0.1 na commicie sprzed miesiąca i zaktualizowałem konfigurację na:

external_components:
  - source: github://teklabania/esphome-stream-server@v0.0.1

Po tym zabiegu wszystko ruszyło jak z płatka. Zgłosiłem problem tutaj. Autor ma wkrótce przygotować fix’a.

Może uda się komuś uratować kilka godzin życia, których ja już nie odzyskam :sob:

2 polubienia

Wczoraj powtórka z rozrywki. ESPHome 2023.4.0 wprowadziło braking changes. Tym razem stream server nie wystawiał portu. Fix jest już na masterze:

W moim repo nowy fork jest pod tagiem v0.0.2.

To wina tak samo skopanego cyklu wydawniczego w ESPHome jaki jest w HA - beta wychodzi zwykle zaledwie koło tygodnia przed wersją produkcyjną… więc nie ma szans jakiekolwiek miarodajne testy - w tym miesiącu wręcz z braku czasu betę zaktualizowałem równo z wydaniem stabilnym (czyli nie zrobiłem sobie żadnych testów).