Przełączniki schodowe - prośba o analizę układu

Dzien dobry! Mam w domu jedną lampę sterowaną z dwóch przełączników:

Ściana północna:

Ściana południowa:

Jest tutaj przewód zielono-żółty, który powinien być przewodem ochronnym. Niestety, na jednej z pozycji przełącznika pojawia się tam napięcie (probówka świeci). Czy zatem dobrze się domyślam, że poprzedni właściciel poszedł na skróty i użył nieodpowiednich oznaczeń? A układ który tutaj widzimy to nic innego jak klasyczny układ schodowy, taki jak na schemacie poniżej?
image

Tak, zapomniał położyć dodatkowy przewód między przełącznikami schodowymi i wykorzystał w tym celu przewód ochronny.
Nieoficjalnie: w takich przypadkach przewód zielono-żółty zakleja się taśmą izolacyjną innego koloru i odpowiednio, jednoznacznie oznacza się końce.

1 polubienie

Ta, “zapomniał” :stuck_out_tongue: Myślę, że mu się po prostu nie chciało innego koloru przewodów kupować.

Czy takie podejście jest ogólnie akceptowane? Np. czy kierownik budowy odebrałby takie coś i się pod tym podpisał, że tak “się robi”?

Jak masz czas to poszukaj kabla instalacyjnego, w którym nie ma przewodu zielono-żółtego. Prościej i szybciej jest położyć kabel 4 przewodowy.

1 polubienie

Czy co, wychodzi na to, że mój układ jest zrobiony tak?


(fajny artykuł na ten temat)

Na podstawie dwóch Twoich zdjęć puszek i rysunku powyżej raczej nikt nie odważy się powiedzieć, że masz to samo w domu :grin:, mówimy o instalacji 230V, od tego jest osoba z odpowiednimi uprawnieniami lub ryzyko po Twojej stronie.

1 polubienie

Hehe, no jasna sprawa :slight_smile: A nie wiesz, czy da się to jakoś zweryfikować bez pełnej diagnozy, czyli rozpinania całej skrzynki elektrycznej i wszystkich przełączników na tej fazie i “przedzwonienia” każdej możliwej drogi, którymi idą kable?

Na chłopski rozum: można po kolei odłączać przewody i sprawdzić czy nadal działa. Wiadomo przecież, że na przewodzie ochronnym nigdy nie może być napięcia a jego odłączenie nie powoduje przerwy w zasilaniu urządzeń. W innym poście również pytasz o instalację elektryczną, niestety podczas remontów takie sytuacje to “normalność”, nie da się wszystkiego zrobić “tak jak należy”, da się tylko za jakie pieniądze, na końcu i tak decyzja i odpowiedzialność jest po stronie inwestora.

1 polubienie

Dobry elektryk by to właśnie tak oznaczył, ale widziałem już budowlańców, którzy pousuwali taśmy izolacyjne służące do odróżnienia przewodów…