Przeniesienie Proxmox (HA, TrueNas, Frigate) na nowy serwer

Cześć. Przyszła pora na zmianę sprzętu bo obecny już nie domaga. Zakupiłem serwer DELL’a EMC T620. Chce na nim postawić Proxmox i przenieść przynajmniej w całości HA. Jak się do tego najlepiej zabrać? Pełna kopia zapasowa i po czystej instalacji HA na nowym serwerze przywracanie? Czy lepiej zrobić kopię całej VM-ki z HA w Proxmox i przywrócić ją na nowym serwerze (tu mam wątpliwości czy ruszy w przypadku nowego sprzętu i innej jego konfiguracji)?

Na obecnym serwerku stoi również TrueNas Scale oraz Frigate ale to mogę skonfigurować od podstaw (TrueNas nawet muszę bo nie ma wyboru przy nowych dyskach o innych pojemnościach).

Jeśli chcesz przenosić za pomocą backupu to sugeruję chwilowo zatrzymać Dodatki przed utworzeniem pełnego backupu - to gwarantuje praktycznie 100% pewności prawidłowego utworzenia pełnego backupu by bez problemu go odtworzyć nawet na innej platformie.
To tak w kwestii HAOS (niezależnie od tego na jakiej platformie pracuje).


Natomiast jeśli chodzi o proxmoxa, to zapewne możesz skorzystać z jego funkcji tworzenia i odtwarzania backupów VM.
Tu specjalistą nie jestem, ale z pewnością jest możliwe przenoszenie w ten sposób (maszyny wirtualne są dość zestandaryzowanym tworem, więc nie powinno mieć znaczenia jaki masz fizyczny sprzęt “pod spodem”)
https://pve.proxmox.com/wiki/Backup_and_Restore

Dzięki za podpowiedź :+1:

Dla bezpieczeństwa chyba pójdę obiema drogami. Priorytetowo spróbuję ogarnąć sprawę za pośrednictwem Proxmox’a, jeśli coś się sypnie, zawsze będzie pełny backup HA.

Mam bardzo mocno “rozrośniętego” HomeAssistant’a i problem z jego odtworzeniem byłby katastrofą, chociaż i tak domyślam się że siądzie Zigbee i trzeba będzie dodawać wszystko na nowo co przy 50 urządzeniach “rozrzuconych” po całej działce będzie ogromną robotą :man_facepalming:

Zrób migracje maszyn poprzez ich backupy na nowy serwer proxmoxa i wszystko pięknie wstanie, jak tak dysk wymieniałem na większy.

Ogólnie sprawa wygląda tak, że aktualnie każda VM-ka ma 32GB pojemności dysku przydzielone. Docelowo chciałbym aby HA miał znacznie więcej miejsca - i teraz pytanie czy da się zrobić backup VM-ki i przeniesienie go na nowy serwer, zwiększając pojemność przydzielonego dysku np. z 32GB na 128GB? Jak zrobiłem to w Proxmox za pomocą “resize disk” w ustawieniach maszyny to HA nie wstało. Powrót z kopii zapasowej ożywił HA ale dalej mam 32GB.

Nie znam Proxmoxa ale takie zwiększanie dysku robię od kilku lat ale pod rozwiązaniem VMware, w dodatku online (przy działąjącej maszyni wirtualnej) i żadna maszyna maszyna linux czy Windows z tego powodu nie wywaliła się ponieważ zwiększanie dysku nie ma wpływu na maszynę - system operacyjny widzi większy dysk ale sam z siebie nie zrobi rozszerzenia ostatniej partycji na dysku o przydzielony nowy obszar dysku.

Z kopii zapasowej danych systemu HA czy kopii zapasowej maszyny wirtualnej z Proxmoxa? Bo to znacząca różnica i dwa różne przypadki.

A jak najprościej bez tajemnej wiedzy mieć więcej miejsca na dane w HA zainstalowanym na Proxmox:

  • kopia zapasowa z poziomu HA
  • power off maszyny wirtualnej z HA
  • nowa wirtualna maszyna z HA z wiekszym dyskiem
  • instalacja nowego HA
  • odtworzenie z wcześniej utworzonej kopii zapasowej HA
  • cieszysz się nowym dyskiem i być dumnym z siebie :grin:

W razie problemóm masz gotową do uruchomienia starą maszynę wirtualną z HA.
Proste i bezpieczne :slight_smile:

Skąd taki wniosek? Wymieniasz koordynator Zigbee (sticka), zmieniasz integrację do Zigbee Z2M/ZHA?

Udalo się powiększyć dysk HA. Problemem okazała się niewystarczająca ilość miejsca na dysku fizycznym. Przerzuciłem dysk VM testowo na dysk sieciowy o większym rozmiarze, rozszerzyłem pojemność i wstało bez problemu :+1: dzięki.

Co do przeniesienia HA faktycznie backup maszyny w Proxmox bez problemu wstaje i można go edytować. W ten sposób przeniosę HA na nowy serwer. Dzięki za podpowiedź :+1:

Wniosek x Zigbee stąd, że przenosząc HA z RPI na większy serwer, wszystko co było połączone na zigbee się rozłączyło. Aczkolwiek dziś jak przerzucałem dyski i odpalałem backup to wszystkie połączenia się “utrzymały”. Mam nadzieję że tak zostanie podczas przenoszenia na nowy serwer :wink:

Prawdopodobnie gdzieś popełniłeś błąd, przenosiłem HA z RPi3 na NUCa i nie było problemów z Zigbee.

Bardzo możliwe. Teraz grzebie, odtwarzam kopie i wszystko się łączy bez problemu.