Przeniesienie Proxmox i HA na nowy dysk

Noszę się z zamiarem przeniesienia całej instalacji Proxmox z VMką HA na nowy, znacznie większy dysk, ponieważ dotychczasowy dysk 80GB okazał się niewystarczający na przechowywanie kopii zapasowych, plików multimedialnych oraz plików z projektem domu w 3D, wykorzystywanych w kartach Floorplan.

Bardzo prosiłbym o jasną procedurę krok-po-kroku bezstratnego przeniesienia zasobów ze starego dysku na nowy.

Czy na nowym dysku należy zainstalować Proxmox od początku, czy można go jakoś przenieść? Jak przenieść VMkę ze wszystkimi jej zasobami? Gdzie i jak ją zapisać aby móc potem przenieść na nowy dysk i uruchomić? Czy wykonanie pełnej kopii zapasowej instalacji HA wystarczy do przeniesienia całej konfiguracja HA z dysku na dysk?

Windowsowo poradziłbym sobie z takim zadaniem ale nie znam Linuxa na tyle, bym odważył się je wykonać beż Waszego wsparcia…

Witam,

Mam podobny problem.
W jaki sposób przeniesc / sklonować dysk (proxmox) ze starego do nowego komputera.
Mój stary komputer to leciwa jednostka dell wyse, nowy komputer to 4 rdzeniowy dell wyse 5070.
Wiem że pod Windowsem jest multum programów botowalnych z usb do klonowania całych dysków.
Czy jest podobny program pod dyski z linuxem?

Pozdrawiam Tomasz

Instalacje HAOS mają taką mega-opcję jak backupy, taki backup można przywrócić na świeżej instalacji HAOS w dowolnym środowisku (może być nawet inna architektura procesora).

W samym proxmoxie dysponujesz snapshotami, te za to można przywracać na świeżej instalacji proxmoxa.

Jeśli chodzi natomiast o klonowanie istniejących dysków wraz z partycjami to od wielu lat używam do tego celu clonezilla (właściwie nie bardzo zwracając uwagę na to, jaki jest klonowany OS i system plików, bo w większości typowych sytuacji można dorzeźbić coś ocjami zaawansowanymi), jednak

  1. nigdy nie klonowałem proxmoxa (bo go jak dotąd nie używam )
  2. uważam to mimo wszystko za nie najlepszy pomysł.

PS generalnie Linuxy mają jedną dużą przewagę nad Windowsami - można dysk przełożyć do innej maszyny i OS z niego wystartuje bez żadnych przypałów w 99% przypadków (o ile nie ma drastycznych różnic w architekturze, nie wiem z czego na co przenosisz, ale czuję w kościach, że w obu przypadkach chodzi o amd64, czyli dawniejszą architekturę x86 intela w wydaniu 64-bitowym), oczywiście przed takim ruchem należy się wyposażyć w backupy obu rodzajów (może znasz przysłowie: “jeśli nie było backupów, to dane nie były ważne” :stuck_out_tongue: ).