Przeniesienie PROXMOX na inny komputer

Cześć,
Chciałbym zapytać Was o radę w jaki sposób przenieść instalację PROXMOX wraz z HA i innymi kontenerami (mam w kontenerze Pihole) na inny komputer. W tej chwili moja instalacja stoi na leciwym Dell Wyse a chciałbym przenieść ją na świeżo zakupiony HP. Widziałem, że temat był już poruszany na forum, ale chyba finalnie nie ma jakiejś rady/ sugestii jak to zrobić. Jeden z użytkowników podzielił się tylko informacją, że zrobił to na jakiejś dystrybucji Linux Live.
Przeszukałem również sporo sugestii w necie (od kopii VM i przeniesienia na inną), poprzez zastosowanie CloneZilli po narzędzia typowo linuxowe jak dd
Czy mógłby ktoś z doświadczonych poradzić mi jak najlepiej przenieść instalacje z jednego kompa na innego? Będę wdzięczny za sugestię.
Pozdrawiam

@maciekk zasada jest prosta i ogólna dotyczy każdego wirtualizatora: stawiasz nowego Proxmoxa, konfigurujesz itd. Jak wszystko działa, dopiero wtedy przenosisz wirtualne maszyny, można to robic kopiując obrazy (zawartość całej wirtualnej maszyny) a potem rejestrująć VM w nowym Proxmox.

Tak sie zastanawiam :thinking:: dlaczego ludzie uzywają Proxmoxa nie mając pojęcia co zrobić jak się taki komputer z takim Proxmoxem wywali? Wtedy też trzeba uruchomic nowego Proxmoxa i przenieść/uruchomić VMki od nowa. Co zrobisz jak w piatek wieczorem cały komputer z Proxmoxem się spali? Masz na to opracowany i przetestowany scenariusz? Lepiej być przygotowanym na takie coś.

@macek, dziekuję za radę. Taką opcją chciałem się posłużyć, aczkolwiek po wpisaniu hasła w google ludzie opisują bardzo różne metody klonowania/ przenoszenia. W każdym razie dziękuję za radę.

Nawiązując do Twojego dylematu, ja mam podobne… Np dlaczego ludzie kupują samochody jak nie mają pojęcia jak działa silnik spalinowy albo elektryczny, albo skrzynia biegów. Zepsuje się w nocy w drodze i nie ma scenariusza co zrobić…

Ale generalnie konkluzja jest jedna: ludzie są ciekawi, chcą się rozwijać i uczyć. Jako ludzkość generalnie nie rozumiemy jak co działa. Ale są różne miejsca, gdzie ciekawi czegoś ludzie mogą się uczyć od bardziej zaawansowanych. A jednocześnie za chwilę, oni również mogą stać się motorem i inspiratorem dla tych dzisiaj bardziej zaawansowanych. Tak działa postęp.

W każdym razie dziękuję.

1 polubienie

Nie znam się za bardzo ale wydaje mi się, że Proxmox bazuje na Debianie, a w związku z tym możesz prawdopodobnie przenieś dysk na inny komputer i OS się uruchomi. Zostanie kwestia ustawień sieciowych, bo będzie inna karta sieciowa.
Pewnie ktoś by musiał to potwierdzić lub sam wykonaj ten eksperyment. Osobiście klonowałem cały dysk w takim celu z Linux Mint i bez problemu OS działa na przeróżnych płytach.

1 polubienie

Generalnie linuxy zwykle dają sobie doskonale radę z takimi przekładkami systemowego dysku, ale zawsze przed takim eksperymentem należy przygotować aktualny backup, oczywiście na osobnym nośniku.

1 polubienie

Macie Panowie dobre sugestie. Generalnie mój temat jest taki, że chce przenieść całą instancję proxmoxa ze starego Della na nowego HP - w starym kompie mam dysk 32 GB a w nowym 128, więc nie chcę fizycznie przenosić dysku, tylko samego Proxmoxa.
Chyba zrobię tak jak sugerował macek, na nowym kompie zainstaluję Proxmox, a później przeniosą VMki.

Na samochodach nie znam sie totalnie ale jeżdzę dużo bo potrzebuję samochód non-stop i nie muszę wiedzieć jak działa.

Na podobne przypadki mam odpowiednie pakiety w ubezpieczeniu - dostaję auto zastępcze i dalej jeżdzę, jestem przygotowany na problemy :slight_smile:.

Takie “przekładki” robie się ale nie na oryginalnym dysku tylko na backupie dysku, dlaczego? Bo dane źródłowe/oryginalne muszą zostać nienaruszone, wykonując backup nie masz żadnej gwarancji, że został wykonany poprawnie dopóki nie spóbujesz z niego odtworzyć, nie należy doprowadzić do najgorszego wariantu:

  • zrobiłem backup
  • przełożyłem dysk ale sie nie powiodło
  • próbuję skorzystać z backup ale z niego nie da się odtworzyć

i pozamiatane :wink:

To jeszcze prościej: po zainstalowaniu i skonfigurowaniu nowe Proxmoxa, skopiuj całe katalogi z VM (VM muszą być wyłaczone) ze starego do nowego Proxmoxa, potem wystarczy zaimportowac/dodać konfigurację VM z tych katalogów.

2 polubienia

Tak a propos.
Zamiast przekładać dysk można go sklonować, możliwe to jest nawet bez wyciągania ich z komputerów - po sieci używając Clonezilla, ale przy różnych rozmiarach dysków powstanie problem konieczności rozszerzenia partycji na większym, więc chyba tu najrozsądniejsze jest przeniesienie backupów VM do nowej instalacji.

1 polubienie

To jest tu pewna analogia do mnie i jedna różnica. Ja chwilowo też nie znam się na Proxmox, albo znam się zdecydowanie za mało. Ale właśnie tego chcę się nauczyć. I używam Proxmox nie z potrzeby a raczej z zainteresowania i hobby. I chcę wiedzieć jak działa - przynajmniej na poziomie samowystarczalności.

No to tutaj też jest analogia. Dla mnie takim ubezpieczeniem są fora, tutoriale i filmiki na YT. Więc można powiedzieć, że też jestem przygotowany na problemy (na razie takie, których nie mam)

Jeżeli nasza rozmowa otarła się już o filozofię - to kończąc wątek, chce tylko powiedzieć, że generalnie jako ludzkość nie rozumiemy otaczającego nas świata, w tym przypadku technicznego. Wyobraź sobie, że ocalałeś po apokalipsie - czy potrafisz odtworzyć, albo zbudować schematy: procesora, telefonu komórkowego albo pralki czy lodówki? Korzystamy z tego codziennie, ale nie rozumiemy precyzyjnie jak działają… Świat jest tak skomplikowany, że niewielu rozumie jak to wszystko jest zbudowane i działa, a z pewnością nikt nie zna wszystkiego.

Ale wracając do technicznego aspektu mojej prośby i Waszego wsparcia. Spróbuję zrobić jak mi radzicie. Ale powiedzcie jak zrobić, aby nowy komp mial Proxmox i HA na tych samych adresach IP. Jeżeli na stałe przypisałem do istniejacych w tej chwili, to dla nowych instancji będę musiał podać inne. I tak wiem, widziałem, że można je później zmienić w plikach konfiguracyjnych. I tak nie jest to krytyczne dla mnie (uprzedzając irytację na laika :wink:)

1 polubienie

To w momencie, gdy przystąpisz do migracji na poważnie wyłącz obecną instalację całkowicie (i “na zawsze”), abyś nowej mógł nadać wcześniej używane IP.

1 polubienie