Przeniesienie serwera HA I Supli na nowe urządzenie

Witam . Do tej pory na terminalu HP T630 miałem zainstalowany Proxmox a na nim na VM zainstalowany HA i na CT postawiony serwer Supli zainstalowanej w Dockerze . Oczywiście tu wszystko działało bardzo dobrze . Obecnie jestem na etapie przenoszenia na nowe urządzenie - OptiPlex 3000 . Na nowym urządzeniu zainstalowałem najnowszą wersję Proxmoxa, a na nim na VM Ha ze skryptu według opisu . Na szablonie CT na którym ma być Supla postawione - fedora-38 . Na starym urządzeniu zrobiłem kopię zapasową HA i zapisałem na kompie . Następnie na nowym urządzenu uruchomiłem skrypt z instalacją HA i na pierwszym ekranie zaznaczyłem przywrócenie z kopi zapasowej . Wszystko przywróciło się dobrze i HA działa . Natomiast Kopię zapasową Supli miałem zrobioną z poziomu Proxmoxa-szablonu CT . Tą kopię zgrałem na komputer a następnie przez WinSCP wgrałem do odpowiedniego folderu w Proxmox, po czym pokazała mi się w Szablonie CT i zrobiłem “przywróć” . Na szablonie CT pokazała się Supla . Normalnie po ip wchodzę w tą Suplę i działa, a wszystkie urządzenia które miałem na niej są widoczne i działają . Ale jest problem w HA . Żadne z urządzeń które miałem zintegrowane z Supli do HA nie działają przez HA . Może ktoś podpowie gdzie zaczepić ręce, bo siedzę już drugi dzień a efektu nie ma .

Nie pomogę, bo się nie znam, ale szklana kula mi podpowiada, że problem może dotyczyć wewnętrznego routingu w proxmoxie (jeśli masz w nim sieć skonfigurowaną jako routowaną, a nie jako mostek).
Druga szklana kula - może miałeś adresy IP zbindowane po ARP i teraz masz inne niż kiedyś (bo sprzęt inny, to i MAC inny).

A generalnie to co opisałeś nie jest dobrym opisem problemu - same ogólniki i zero konkretów, więc nie ma szans na pomoc nawet z ręki kogoś, kto się dobrze zna na rozwiązaniach, które używasz.

W ogóle to tą Suplę integrujesz za pośrednictwem brokera MQTT czy jakoś inaczej?
Czy przed backupem na starej instalacji miałeś wszystko w najnowszych wersjach w dniu migracji i masz teraz identyczne wersje jak na starej instalacji?

Pytałeś na forum Supli? na ich rozwiązaniach nie może znać nikt lepiej niż sami autorzy…

Aha wsparcia dla rozwiązań z hej-dom tu nie udzielamy (bo to powinien robić ich autor, który zna je od podszewki - BTW - zapraszamy z utęskeniem, bo rozwiązania z hej-bloga przysporzyły nam tysiące, jeśli już nie dziesiątki tysięcy lub więcej? osobogodzin spędzonych na pomocy ich użytkownikom na naszym forum), czemu nie pytasz u źródła?

Tak Supla zintegrowana za pomocą brokera MQTT . Tak przed backupem miałem najnowsze wersję (zawsze aktualizuję na bieżąco . Zarówno HA jak i supla przywrócone z backupów, więc teoretycznie powinny z sobą działać . Na nowym serwerze zmienił mi się jedynie lokalny adres ip HA .

A te 3 serwery odwołują się do siebie po lokalnym IP czy jakoś inaczej?
(rozwiązań są setki, ale jak znam życie, to większość ludzi konfiguruje lokalny IP zamiast adresów network-agnostic)

Gdzie są twoje konfiguracje i logi?

A w ogóle czemu sobie nie przypiszesz starych adresów IP?
Starej instalacji HA i tak już nie wolno uruchamiać równolegle do jej nowej lustrzanej kopii.

Napisz gdzie to sprawdzić to napiszę . Niestety nie jestem na tyle obcykany aby to wszystko wiedzieć, a instalowałem to parę lat temu . Jak nie masz czasu to trudno.

Co do zmiany lokalnego ip to zmieniłem go dlatego bo poprzedni miałem trudniejszy dla mnie do zapamiętania, a zmieniłem na łatwiejszy. Jeżeli tu nie ruszę, to zacznę od nowa ze starymi adresami i zobaczę czy to coś zmieni.

edit
Jednak jest winna chyba zmiana tego lokalnego adresu ip. Podłączyłem ponownie ten stary serwer i zmieniłem lokalne ip HA i już integracja z Suplą nie działa, jak ponownie wycofałem zmiany to znowu wszystko działa.

Tu nawet nie chodzi o brak czasu (chociaż nie mam go w nieskończonej ilości), masz konfigurację dla mocno zaawansowanych, a pytasz o jakieś podstawy, to jest nie do nadrobienia w jednym wątku, musisz czytać samodzielnie.

Niczego nie musisz zaczynać od nowa, wszystko co opiera się na IP ma gdzieś opcje konfiguracyjne, i można je po prostu zmienić (zaktualizować na nowy sztywny IP z domowej sieci LAN albo na inny niezależny od niej - to oczywiście o ile można, a często można).

Nie powinno się używac adresów IP tylko FQDNy, np. homeassistant.local, prosty “adres” do zapamietania, jak chcę zobaczyć smartpluga podłączonego do zmywarki wpisuję w przeglądarce http://dishwasher.local .

Normalnie HA jest na mojej domenie, a lokalny ip używam tylko jak jest jakiś problem z Cloudflare . Na szczęście udało mi się rozwiązać problem całkowicie . Już mi wszystko działa z nowym lokalnym adresem ip . A problem okazał się banalny . Nie zmieniłem w routerze przekierowania portów HA na nowy adres ip . Po zmianie i restarcie wszystko działa . Dzięki wszystkim za pomoc .

Nie chcę się czepiać, ale zupełnie nie rozumiem czemu swój lokalny ruch między 3 lokalnymi serwerami pchasz gdzieś na zewnątrz, że to ma znaczenie…

Mam podobnie i żadnych adresów IP nie muszę pamiętać i używać :slightly_smiling_face: .

:thinking: zaskakujące, wytłumaczysz po co?

Ja też nie rozumiem dlaczego ktoś kiedyś napisał jakiś poradnik jak zainstalować HA i kazał w nim przekierować te porty . Ale ja ten poradnik kiedyś przeczytałem , zrobiłem w routerze te przekierowania i przez parę lat mi to działało . A jaki to był poradnik i jakiej instalacji dotyczył to niestety już nie pamiętam .

Zamalowanie przekierowanych portów nic nie da, prawdziwe boty i tak znajdą twoją instalację… bez wiedzy o portach (bo skanują wszystkie otwarte), a z tego co widzę, to nie masz rozsądnych zabezpieczeń, więc dbaj chociaż o hasła bardzo trudne do złamania.

Zmiana portu na inny niż standardowy nic nie daje, jeśli pod twój IP zawita prawdziwy włamywacz, to sobie z tym poradzi (o ile w ogóle zauważy że port jest inny, bo to przecież bez znaczenia, nie używasz ssl, więc dane mogą być bez przeszkód podsłuchiwane).

Aha no nie wspomniałem, ale moje publiczne IP są skanowane po kilkadziesiąt razy dziennie, więc się nie spodziewam abyś był w jakimś ukrytym i cichym zakątku internetu :upside_down_face:

To co zaznaczyłeś jako rozwiązanie jest raczej strzałem w kolano.

Używanie tunelu Cloudflare z własną domeną daje właśnie swobodę połączenia z zewnątrz bez otwierania jakich kolwiek portów na routerze. Za to pozwala na filtrowanie ruchu po np. lokalizacji z danego kraju i możliwości weryfikacji dwuetapowej. Warto posiąść tę wiedzę ze zrozumieniem. Naiwne zawierzenie przeklepywaniu intetnetowych poradników tech-influanserów niesie sporo zagrożeń. Przykładem są kontenery z uprawnieniami root,a wystawiane na świat. Najczęściej robione jest to w błogiej nieświadomiści.