Przeprogramowanie gniazdka Tuya i podobnych

Jeśli chcesz mieć jakieś, które działają offline to chyba najsensowniejszy wybór to osprzęt Zigbee, natomiast jeśli chodzi o WIFi to jest taka bułgarska firma (Alterco Robotics) która produkuje (oczywiście w ChRL) m.in. gniazdka (w sensie wtyczek :P) po brandem Shelly (Plug i Plug S) i one zarówno się dobrze integrują lokalnie z HA, jak i nie wymagają połączenia z ich chmurą, ale żadne gniazdka WiFi nie pracują offline, bo żaden ze stosowanych powszechnie MCU nie jest wyposażony w bateryjnie podtrzymywany RTC, więc by mogły oferować jakąkolwiek automatykę “bezchmurową” i tak potrzebują się połączyć z serwerem czasu.

1 polubienie

Chcę mieć serwer HA (bo i tak mi serwer fizyczny pracuje non stop), więc nie muszą być offline. Ale jak poczytałem o tym zigbee to ma swoje zalety, jak daleki zasięg czy nie obciążanie/zaśmiecanie mnogością połączeń routera WiFi. Minusem jest koordynator, ale jeden na dom wystarczy, więc przy kilku urządzeniach się rozkłada koszt. Wadą są też baterie, bo rozumiem, że końcówki zigbee muszą być zasilane bateryjnie? Reasumując chciałbym mieć trochę oświetlenia i kilka gniazd sterowanych przez HA, protokoły są rzeczą wtórną, ważna jest niezawodność i stabilność pracy. No i cena też może mieć znaczenie, choć widzę, że podobnie to wygląda.
Czy zigbee będzie odpowiedni?

ps. czy urządzenia zigbee wspierają mqtt? nie ukrywam, że ten protokół interesuje mnie dodatkowo jako programistę

1.Koordynator pracuje wewnątrz swojej sieci, nie obciąża twojej sieci WIFI, jedynie co trzeba zrobić aby koordynator nie pracował na tym samym kanale co twoja siec WIFI.

2 Gniazdka są zasilane z sieci, przetaczniki są zasilane z 230V wymagają pełnego zasilania choć można tez kupić bez N. Gniazdka ZigBee mogą być też routerami ( Poszerzają zasięg twojej sieć Ziggbe MESH) więc przy wyborze warto zwrócić uwagę czy dane gniazdko posiada funkcje routera.
Piloty naścienne (Przyklejasz gdzie chcesz), czujniki wilgoci/temperatury, PIR są zasilane bateryjnie (Są też z wbudowanymi accu) lub zasilane 230V.

Tak wspierają.

Kilka zdjęć z Z2M

Screenshot - 23.01.2023 , 19_49_43

Screenshot - 23.01.2023 , 19_49_28

Screenshot - 23.01.2023 , 19_49_14

To może takie małe uściślenie, sprzęt Zigbee NIE wspiera MQTT.

To serwer Zigbee2MQTT (który można zainstalować w formie Dodatku do HA, kontenera lub nawet samodzielnej instalacji wręcz na oddzielnej maszynie) wspiera MQTT, stanowiąc wraz z koordynatorem sieci Zigbee w postaci jakiegoś dongla (lub zbliżonej konstrukcji) pośrednik między komunikacją Zigbee, a MQTT.

Do załączania zasilania można użyć np. https://allegro.pl/oferta/inteligentne-gniazdo-wi-fi-mqtt-knx-http-2szt-12108618745.
Na początek zabawy z HA są odpowiednie np. do załączania lampek na choince. Oczywiście nie ma żadnych pomiarów, ale są tanie.

@alfik - przypomniałem sobie, że czasami dla zadziałania TuyaConvert wymagana jest aktualizacja do wyższej wersji oprogramowania Tuya. Nie wiem czy zadziała to z Twoimi. Poniżej informacja jak wygląda to dla Gosund EP2 z dokumentacji Tasmota:

@angler Szkoda, że dopiero teraz to wyszło, już wysłałem gniazda do @szopen
Szopen też w sumie na koniec napisał ciekawostkę, że warto usunąć gniazda z sieci tuya, wtedy przejdą w tryb parowania, szkoda że prędzej tak nie robiłem. Nieważne, było minęło.

Mam jeszcze nietykany switch Gsound, konkretnie SW3. Jak go ugryźć, żeby pod HA swoje podczepić?

Spoko, nie pękaj jeśli są nierozbieralne spróbuję je najpierw przetrzepać bez otwierania (więc w razie sukcesu zwrócę).

Jest promo na gniazda tuya, jak myślicie, jaki układ tam jest? ESP czy BK?

Informacji najlepiej poszukać na stronie Tasmota. Często są opisy jak wygląda sytuacja z nowszymi wypustami.

Ok, ale wg jakiego klucza szukać? Mam wszak tylko ofertę na AE. Pytałem, bo być może ktoś wie co tam jest.

Plugs and Sockets i przejrzeć, CTRL+F i wpisać Aubess

Problem jest następujący - większość świeżych wypustów Tuya to przeważnie nie ESP a Beken, Realtek albo i inne wynalazki.

Czesc
Mam dwa stare gniazdka, są na pewno na ESP (rozkręciłem i widzę :wink: jednak za cholerę nie idzie ich sflashować do tasmoty converterem…

Starting smart config pairing procedure
Waiting for the device to install the intermediate firmware
Put device in EZ config mode (blinking fast)
Sending SSID                  vtrust-flash
Sending wifiPassword
Sending token                 00000000
Sending secret                0101
................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
..................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
..................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
..................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
...........
Timed out while waiting for the device to (re)connect
======================================================
Attempting to diagnose the issue...
Your device's firmware is too new.
Tuya patched the PSK vulnerability that we use to establish a connection.
You might still be able to flash this device over serial.
For more information and to follow progress on solving this issue see:
https://github.com/ct-Open-Source/tuya-convert/wiki/Collaboration-document-for-PSK-Identity-02
======================================================
Do you want to try flashing another device? [y/N] n
======================================================
Cleaning up...
Closing AP
Exiting...

Czy jest ktoś kto ma sprzęt i umiejętności żeby wgrać w to gniazdko tasmotę wpinając się bezpośrednio w ESP ? Oczywiście za rozsądną kasę :slight_smile:
To jest jeżeli dobrze czytam QFN, czyli bardzo mały układ…

Tak, ale skoro to Tuya, to zazwyczaj ten QFN32 jest fizycznie zamontowany na jakimś module Tuya, a nie bezpośrednio na płycie głównej.
A praktycznie każdy moduł Tuya ma wyprowadzone istotne z punktu widzenia programowania piny/pola lutownicze w rozsądnym rozmiarze.

To zrób czytelne foty makro i wrzuć do posta.

1 polubienie

Jaki to model gniazdka?

NEO

Tu masz instrukcję jak się dostać do padów na PCB:

Niestety musisz je rozbebeszyć nieco bardziej, aby flashowanie było łatwe,
punkty testowe są po odwrotnej stronie płyty głównej

opis jest dla firmware ESPurna, ale to nie ma żadnego znaczenia - sprzęt to sprzęt i po serialu wgrasz każdy soft czy to Tasmota, czy ESPHome, czy cokolwiek innego co pracuje na ESP8266/ESP8285