Przeprogramowanie gniazdka Tuya i podobnych

Mam gniazdko Tuya, chyba standardowe:

Oraz dwa inne, nie Tuya, ale teraz za cholerę nie mogę znaleźć gdzie je kupiłem i nie wiem jaki to producent, a nie ma na nich żadnego napisu:

Znak charakterystyczny, że dioda OFF świeci na niebiesko, a ON na fioletowo.

Wszystkie mam podpięte do aplikacji Tuya Smart.

Ostatnio zaczynam myśleć o serwerze HA i poważnym podejściu do tematu. W zasadzie serwer domowy już mam (jestem programistą) i chcę tam wrzucić HA (pod proxmoxem), ale potem chciałbym te gniazdka podłączyć do tego serwera HA. Czy jest sposób, aby nie łączyły się do chińskich serwerów tylko bezpośrednio do mojego domowego? Jak to ugryźć? Proszę o wskazówki.

pzdr
Jacek

Tak, jeśli tylko ich hardware pozwala to wgrać np. tasmotę.

Nie ma czegoś takiego jak “standardowe gniazdko Tuya”

To źle - prawdopodobieństwo, że się uda je przeprogramować bez rozbieranie znacznie zmalało (a jeśli świadomie robiłeś im aktualizacje firmware to już na pewno).

Czyli to Tuya.
Tu nie chodzi o realnego producenta gniazdek (jest ich wielu), ani o to jak zostały obrandowane (większość marek, a można je liczyć w setkach, a może i tysiącach, należy do sklepów/importerów/dystrybutorów, marki powiązanie z producentami sprzętu są naprawdę nieliczne).
Chodzi o dostawcę technologii.

  1. Po pierwsze obejrzeć czy są rozbieralne (ludzie mówią, że rozbieralne to jest każde, ale niektóre tylko jeden raz, więc musi być też takie by się dało złożyć i użytkować w bezpieczny sposób, a bywają np. konstrukcje zgrzewane naprawdę trudne w złożeniu obudowy tak by wciąż była bezpieczna w użytku).

  2. i wyposażyć się w mostek USB-UART pracujący z logiką 3,3V (w zasadzie dość dowolny - może być jakiś najtańszy (np. na CH340 czy CP2102)

  3. sprzęt możesz poszukać w bazie Blakadder’a - to jest akurat baza szablonów dla Tasmota, ale na bazie informacji stamtąd można też zbudować konfigurację w ESPHome (lub innych projektach)
    Plugs and Sockets

To świadczy chyba o tym, że to było dawno?
Ale to dobrze - stare wypusty były tylko na MCU Espressif’a

Współczesne bywają też na MCU innych producentów (jeśli otworzysz to się dowiesz co mają w środku).

Niektóre inne dają się obsłużyć przy pomocy firmware z innego projektu
https://forum.arturhome.pl/tag/openbeken

1 polubienie

Oprócz tego co opisali koledzy powyżej, to proponyję na początek spróbować bez rozbierania poprzez:

Dzięki za obszerne info, ale spróbuję za pomocą tuya-convert jak radzi @angler, jeśli się nie da to je zutylizuję, nie mam sprawności w takim grzebaniu w hardware i nie chcę tracić na to czasu.

Czy ktoś wie jak gniazdko tuya wprowadzić w tryb parowania (obejrzałem jakiś film na yt o tym i tak to trzeba niby zrobić)?

Przytrzymać przycisk aż zacznie mrugać dioda, uruchamiasz skrypt, trzeba zrobić to krótkim czasie aby gniazdko nie wróciło do trybu normalnego, jak napisał @szopen jeżeli aktualizowałeś gniazdka z tuya to już raczej nie przeprogramujesz.

1 polubienie

Jest parę niuansów w TuyaConvert.
Przeczytaj ten temat:

Kluczowe jest mieć kartę WiFi z obsługą AP i połączenie w tle ze smartfonem do niego.

1 polubienie

No i mam problem. Karta WiFi ma tryb AP:

Przepisałem poprawnie jej identyfikator do pliku config.txt, wszystko się odpaliło niby poprawnie:

Jednak w telefonie nie widzę AP z takim SSID, są nadal tylko moje dwie sieci :frowning:

Co może być przyczyną?

Gdzieś wyczytałem o komendzie killall wpa_supplicant oraz dodatkowo znalazłem błąd w logu:

Failed to restart network-manager.service: Unit network-manager.service not found.

Okazało się, że wynika z błędnej nazwy usługi managera sieci. Używam Ubuntu 22.10, od 21 usługa managera sieci się wabi: nie network-manager.service tylko NetworkManager.service
Poprawiłem skrypt i teraz już sieć się pojawia w telefonie, mogę się podłączyć telefonem, ale kolejny etap, wykrywanie smart gniazdka nie idzie.
Wprowadzam gniazdko w tryb programowania przytrzymując przycisk, dioda dosyć szybko mruga (trwa to długo, nie muszę się spieszyć), wtedy naciskam enter w terminalu, by ruszył proces wykrycia i programowania, wtedy po chwili dioda gaśnie, a w logu mam “Auto retry in 3…2…1… seconds”, potem “Resending SmartConfig Packets” i tak w kółko:

======================================================
Starting smart config pairing procedure
Waiting for the device to install the intermediate firmware
Put device in EZ config mode (blinking fast)
Sending SSID                  vtrust-flash
Sending wifiPassword          
Sending token                 00000000
Sending secret                0101
................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets

Czyli co? Dupa z programowania? Bo już je zaczopowałem nowszym firmwarem od Tuya? :frowning:

Edit:

Dodam, że wszystko robiłem z poziomu VMware, czyli wirtualki, gdzieś tam czytałem, że niby to jest też problem, choć w sumie dlaczego miałby być?

Spójrz na ten filmik https://asciinema.org/a/2aDZweVGfliwc9TjB1ncwmKvm pokazuje jak w konsoli zobaczyć ewentualne błędy, trzeba doinstalować sobie screen
Jeżeli to jakoś nie pomoże w zdiagnozowaniu błędów to obstawiam że masz już wgraną wersje tuya z załataną luką w oprogramowaniu przez co tuya-convert już nie zadziała.

Bardzo cenna informacja dla innych chcących skorzystać z TuyaConvert.

Prawdopodobnie tak.Potwierdzi to pewnie screen. Pozostaje wówczas użycie argumentu siły jeśli gniazdko jest nierozkręcalne. Najlepiej w postaci młotka, którym przez szmatkę można opukać delikatnie miejsca łączeń obudowy, tak aby klej/zgrzew puścił.

Po podpięciu się screenem dostaję info:

System info
===========
61ba060
Linux jacek-ubuntu-sandbox 5.19.0-29-generic #30-Ubuntu SMP PREEMPT_DYNAMIC Wed Jan 4 12:14:09 UTC 2023 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
OpenSSL 3.0.5 5 Jul 2022 (Library: OpenSSL 3.0.5 5 Jul 2022)
Dnsmasq version 2.86  Copyright (c) 2000-2021 Simon Kelley
Compile time options: IPv6 GNU-getopt DBus no-UBus i18n IDN2 DHCP DHCPv6 no-Lua TFTP conntrack ipset auth cryptohash DNSSEC loop-detect inotify dumpfile

This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
Dnsmasq is free software, and you are welcome to redistribute it
under the terms of the GNU General Public License, version 2 or 3.
hostapd v2.10
User space daemon for IEEE 802.11 AP management,
IEEE 802.1X/WPA/WPA2/EAP/RADIUS Authenticator
Copyright (c) 2002-2022, Jouni Malinen <j@w1.fi> and contributors
Python 3.10.7
===========
Attempting to stop wpa_supplicant
Stopping NetworkManager...
Configuring AP interface...
RTNETLINK answers: File exists
Starting DNSMASQ server...
Starting AP on wlxe894f621e20b...
wlxe894f621e20b: interface state UNINITIALIZED->ENABLED
wlxe894f621e20b: AP-ENABLED 
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 2c:d0:66:e2:62:b0


wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-CONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c
wlxe894f621e20b: AP-STA-DISCONNECTED 84:e3:42:49:ec:2c

gdzie MAC 84:e3… to MAC gniazdka Tuya, więc… nie wiem czemu nie idzie dalej.
A na końcu tego ponawiania prób, o którym wyżej pisałem jest jeszcze komunikat, wcześniej do niego nie doczekałem:

.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
.................
SmartConfig complete.
Resending SmartConfig Packets
............
Timed out while waiting for the device to (re)connect
======================================================
Attempting to diagnose the issue...
Your device does not use an ESP82xx.
This means you cannot flash custom ESP firmware even over serial.

Jakie wnioski?

ps. jest tu ktoś kto by to rozparcelował fizycznie? Oczywiście zapłacę. Chyba, że kwota przewyższa wartość tych dynksów (mam 3), wtedy je wywalę.

ps. teraz mi z apki Tuya Smart zniknęło jedno gniazdko, chyba coś tam się zadziało, był komunikat, że usunięte w związku ze zmianą konfiguracji.

Z poziomu ESXi?
Ja to robie nagrywając obraz LiveCD Ubuntu Desktop lub Kali Linux na pendrive a potem boot z tego pendrive włożonego do laptopa, nigdy niczego nie przepisywałem do pliku config.txt.

Jacek, Twoje urządzenie nie korzysta z ESP82xx.
Oznacza to, że nie można flashować niestandardowego oprogramowania układowego ESP nawet przez port szeregowy.

A kiedy kupiłeś te gniazdka ? Jeżeli są w miarę nowe to pewnie nie ma już tam ESP82xx. jak napisał @macek pewnie siedzi nowy OpenBK7231T

https://community.home-assistant.io/t/detailed-guide-on-how-to-flash-the-new-tuya-beken-chips-with-openbk7231t/437276

tuya-cloudcutter/tuya-cloudcutter

To opisane jako Tuya kupiłem w marcu 2021, mam to w historii allegro. Dwa pozostałe kupiłem po tym pierwszym, też w marcu '21, ale na aliexpressie, dlatego nie mogłem znaleźć śladu. To te:

Próbuj sam, obudowy to praktycznie jedna forma z wielu brandów:

Nie dam rady, dysponuję tylko jedną sprawną ręką :frowning:

ps. jak ktoś z tego wątku chce, to mogę mu wysłać w prezencie te gniazdka, w sumie szkoda generować śmieci, może ktoś sobie sam przerobi

Przekonany jestem/byłem, że local_tuya też nie korzysta z chińskich serwerów. Dość łatwo się konfiguruje, jedynie problem ze zdobyciem klucza jeśli się nie ma zrotowanego urządzenia android.

Ujmę to tak przyjmę chętnie - jeśli nie ESP to nawet ciekawszy temat, jeśli ESP, to mogę je odesłać zaprogramowane, ale nie wiem czy będę miał czas na kombinowanie z klejeniem.

To że są zahostowane np. w Amazonie nie znaczy, że nie są “chińskie” - władza nad nimi jest w rękach chińskiego korpo (i przy okazji rządu ChRL).

W takim razie, skoro się pozbędę tych gniazdek, to jakie warto kupić, żeby się je dało podpiąć do HA bez pośrednictwa serwerów chińskich?

ps. podaj ma priv numer paczkomatu, telefon i e-mail, wyślę na dniach.

To zależy jakie mają być WIFI, ZigBee. Z tuya daj sobie spokój jeżeli to WIFI to każde jedno będzie potrzebować chmury nawet te z pod innej nazwy. Do ZigBee trzeba mieć koordynator, ale odpada chmura, wystarczy że jest kompatybilne z Z2M, ZHA, podłączasz parujesz i zapominasz .
Tu masz gniazdka https://www.houseiq.pl/pl/c/Z-pomiarem/422 Możesz zadzwonić i się popytać, panowie wgrywają za opłatą Tasmota jeżeli jest taka możliwość. Wszystkie moje gniazdka to Zigbee inny sprzęt podłączony Sonoff z wgraną Tasmota