Przerzucenie gniazdka Zigbee na inny kanał (Z2M)

Czesc, udało mi sie ostatnio przejsc z defaultowego kanalu z domyslnego 11 na 25-ty, co znaczaco poprawiło mi zasieg

Niestety mam jedno gniazdko zigbee schowane w puszcze do której mam trudny dostęp aby ponownie sparowac urządzeni :frowning:

Pytanie czy jest jakas mozliwosc uruchomienia ponownego parowania urządzenia lub w konfiguracji zmiany kanału na który się łaczy?

Jezeli by tak było rozważałem powrót na 11 kanał, zmiana ustawien tego gniazdka aby słuchało na 25 i ponowna zmiana MQTT na 25

  1. Nie ma takiej możliwości (w serwerze Zigbee2MQTT).

  2. Standard Zigbee umożliwia zmianę kanałów urządzeń “w locie”, ale to rozwiązanie jest zaimplementowane chyba tylko przez Signify (dawniej Philips) w ich bramkach linii Hue.

  3. MQTT nie ma nic do rzeczy, bo używasz Zigbee2MQTT jako serwer bramki Zigbee (który wszędzie na Świecie przyjęto oznaczać skrótem Z2M, jeśli ktoś pragnie pisać krótko), a nie MQTT (by było ściślej brokera oraz protokołu MQTT też używasz, ale nie ma to absolutnie nic wspólnego z Zigbee), to ważne by używać prawidłowego i zrozumiałego nazewnictwa, więc zmieniam tytuł wątku.

Dzieki za odpowiedź i poprawki
(Sorry wciaż nie jestem super biegły w to Zigbee…)

Napisałem MQTT bo myslalem ze ma to znaczenie, bo gdziesz czytalem ze ZHA potrafi się automatycznie adoptować do nowego kanału

ZHA jest wieloznacznym skrótem, tak m.in. się nazywa wbudowana w HA integracja (na bazie zigpy, alternatywna dla Z2M), czy ta Integracja będąca też serwerem bramki Zigbee już potrafi zmieniać kanał w locie nie wiem (bo nie używam jej od kilku lat) i nie mogę tego zweryfikować z braku czasu i innych zasobów… więc jeśli piszesz

to podaj konkretne źródło

ALE

Skrót ZHA to też określenie podzbioru funkcji standardu Zigbee, w tym sensie ZHA potrafi zmieniać kanały, tak samo jak ZLL też potrafi zmieniać kanały, nie wiem czy ogólna specyfikacja Zigbee 3.0 to też jakoś precyzuje (bo ostatnio wgłębiałem się w dokumentację standardu jeszcze zanim w ogóle Zigbee3 się pojawiło), ale jest zgodna w dół z ZHA i ZLL, więc pewnie powinna.

Tylko możliwość przełączenia kanału aktywnej sieci zależy od implementacji tej funkcji w danym serwerze bramki Zigbee, więc być może kiedyś taka funkcja się pojawi w Z2M (podobnie jak inne funkcje, które nie występują w każdym serwerze - przykładem niech będzie parowanie QR które już jest dostępne w integracjach ZHA i Z2M, a nie jest w deConz)

Póki co musisz ogarnąć ponowne parowanie.

Jeśli ten sprzęt wspiera Touchlink, to możesz iść tam z koordynatorem (w większości wypadków to niewykonalne, ale niektórzy mają koordynatory Ethernet lub WiFi) i zbliżając go na mniej niż 20cm spróbować parowania Touchlink.

I believe that would be if the radio has coexisting thread and zigbee and would adjust things automatically, but I am not sure that is really going to happen. As I remember the multi-protolcol firmware has been abandoned. Due to many issues.

As @szopen stated:

Hue has a capability to do this, but not any other system, and likely would have issues with anything which is a sleepy device.

Dzieki bardzo za wyczerpujaca odpowiedz - troche mi to rozjasnia.
Niestey nie mam opcji tam wejsc no to jest na budynku pod dachem. Wiec chyba wróce do poczatkowego kanału Zigbee :frowning: i postaram sie poprzestawiac moje AP

Re ZHA - przysiaglbym ze gdzies widzialem takie info, ale moze cos pomieszałem. Jak sie natknę to wrzuce na forum

Spróbuj 10 razy wyłączyć bezpiecznik od tego gniazdka / przekaźnika i powinien wejść w parowanie

1 polubienie

ZHA prefers to use Zigbee channel 15 by default. You can change this using YAML configuration, but this only works if there’s no existing network. To change the channel for an existing network, radio has to be factory reset and a new network to be formed. This requires re-pairing of all the devices.

Otherwise, you might have read this:

It is quite badly worded. He meant that you do not need to re-add (delete and add) the devices again to HA, but you still need to re-pair the devices.

Ja nie twierdzę, że w integracji ZHA (zigpy) nie ma obecnie takiej opcji, wiem że kiedyś nie było, a nie mam czasu i motywacji do testów (by tworzyć kolejną sieć Zigbee w domu, mając już dwie, kiedyś miałem więcej czasu i testowałem 4 sieci naraz, ale dziś mi się już nie chce walczyć z koordynatorami CC2531 tylko by wypróbować coś, czego nie będę używał, może kiedyś wrócę do testów ZHA, ale nie widzę na taką zabawę przewidywalnego terminu).

Zauważ, że przy migracji z Z2M do ZHA też będziesz musiał parować wszystko od nowa, ale jeśli się nudzisz, to sprawdź sam.

Może się odezwie jakiś aktywny użytkownik Integracji ZHA, to się dowiemy u źródła (ja na twoim miejscu po prostu zajrzałbym do Dokumentacji, bo tam JEST informacja na ten temat, ale nie wiem czy nadal aktualna, więc twierdzę, że nie ma takiej możliwości).

Każdy mi znany serwer Zigbee (również te wbudowane w zamknięte bramki), ma możliwość pracy na dowolnym wybranym kanale z dostępnych, ale wiele z nich daje taki wybór tylko podczas formowania sieci.
Pomijając wszystko, mimo, że dostępnych jest 15 kanałów (od 11 do 25) należy używać tylko jednego z tych czterech: 11, 15, 20 lub 25 ze względu na kompatybilność (część urządzeń nie potrafi użyć żadnego z pozostałych, a nigdy nie wiesz czy w przyszłości nie będziesz chciał dodać właśnie takiego sprzętu).

2 polubienia

Ooo dzieki dobry tip - popwalcze! Dan znac czy pomoglo

Zależy jakie to gniazdko, najprościej jest jak zawsze sprawdzić jego instrukcję…

2 polubienia