Przesiadka z AIS na HA bez nakładek

Mam już zakupionego Dell Optiplex 3000 Thin Client Pentium N6005 8GB PC4 128GB NVMe USB-C Wi-Fi 6 + dokupiłem i od razu zamontowałem drugą kość 8GB RAM. :stuck_out_tongue: Zainstalowałem na nim HAOS (Generic x86-64) metodą z pendrive linux live.

Na Ubuntu z pendrive-a bez problemu połączyłem się z siecią Wi-Fi skąd pobrałem obraz HAOS (czyli karta OK). Teraz na gotowym HA podpiąłem LAN, aby wygodnie z komputera konfigurować serwer i jak się okazuje mój HAOS nie może obsłużyć interfejsu Wi-Fi. W ogóle go nie widzi:

host_internet: true
interfaces:
- connected: true
  enabled: true
  interface: enp1s0
  ipv4:
    address:
    - 192.168.68.24/24
    gateway: 192.168.68.1
    method: auto
    nameservers:
    - 192.168.68.1
    ready: true
  ipv6:
    address:
    - fe80::c98f:7651:3819:b875/64
    gateway: null
    method: auto
    nameservers: []
    ready: false
  mac: HIDE
  primary: true
  type: ethernet
  vlan: null
  wifi: null
supervisor_internet: true

Co mogę zrobić w tej sytuacji? Jak na próbę podłączyłem odbiornik Wi-FI na USB to pojawiła się, wówczas opcja WiFi, ale przecież nie o to chodzi. :face_with_diagonal_mouth:

No cóż HAOS jest rozwiązaniem embedded (HAOS jest na bazie Buildroot), a porównujesz go z jedną z największych desktopowych dystrybucji linuxa, jaką jest Ubuntu (który umożliwia używanie niewolnego oprogramowania w tym sterowników).

Najwyraźniej ta karta WiFi (jaka? jakieś konkrety) nie jest obsługiwana.
Możesz zgłosić issue do systemu, ale musisz wiedzieć jaki to sprzęt, to może jej obsługa zostanie wkompilowana w przyszłych wydaniach (jeśli są dostępne otwarto-źródłowe sterowniki, względnie takie które nie są sprzeczne licencyjnie z HAOS; ewentualnie jeśli jest nieobsługiwana z jakiegoś innego powodu który jest naprawialny).

Masz logi z bootowania? = logi hosta
(dmesg bez parametrów wystarcza - interesujące są pierwsze sekundy po zabootowaniu, to i tak są “kilometry” loga)

Rozwiązanie “na już”

  1. użyć karty USB (skoro działa)
    lub
  2. wymienić kartę WiFi na jakąś obsługiwaną (większość popularnych konstrukcji dostępnych na rynku jest obsługiwana, więc jesteś pechowcem) zajrzałem w specyfikację Optiplexa 3000 (ale niestety omyłkowo innego) i Intel AX210 powinien być obsługiwany (ale trzeba brać pod uwagę że występują jego brandowane wariacje inne niż oryginalnie wydane przez intela) w przypadku Realteka RTL8821CE lub RTL8822CE nie znalazłem ich w notatkach do wydań… (chociaż innych chipsetów Realteka jest obsługiwanych od groma i trochę)
    edit
    https://www.dell.com/support/manuals/pl-pl/optiplex-3000-thin-client/optiplex3000thinclient_ss/wireless-module?guid=guid-bc0c7a8c-a037-417f-94ae-74f2f04a8765&lang=en-us
    ciekawostka - tam powinny być karty AX210 lub 9560 obie moim zdaniem obsługiwane (chyba, że Dell dla siebie wypuścił swoje wersje identyfikujące się inaczej niż ich intelowskie wydania, co w sumie mnie jakoś nie dziwi ze względu na praktyki Della z whitelistowaniem sprzętu)
  3. zajrzeć do BIOSa i sprawdzić ustawienia (nie sądzę, aby karta była na tym poziomie wyłączona programowo, ale warto sprawdzić)

Trzy grosze nie na temat

  • zalecane jest połączenie HA z siecią po kabelku, a nie przez WiFi (chociaż robiłem testy na jakiejś obsługiwanej karcie i się daje używać)
  • 4GB RAMu w HAOS wystarcza w większości instalacji generic jakie widziałem (sam mam sporo więcej i się marnuje), jeśli masz 16GB to już można myśleć nawet o proxmoxie (jeśli ma to sens).

W związku z tym nie będę dalej drążył w kwestii Wi-Fi, postawię switch i podepnę go na stałe po kablu. :upside_down_face:

Przy okazji będę mógł wykorzystać to złącze M.2 na Akcelerator Coral TPU, zamiast kombinować z wariantem USB. :wink:

Pozostaje wybór modelu:

  1. Coral M.2 Accelerator A+E key - Klasyczny M.2 A+E
  2. Coral M.2 Accelerator with Dual Edge TPU - Wydajniejszy, bez informacji A+E, ale patrząc na wymiary to wciąż jest 22x30 tylko 0 5 mm grubszy.

@szopen Myślisz, że ten dual wejdzie w A+E? :grin:

To jest AX210 i w dodatku u mnie działała, wtedy gdy robiłem testy (gdzieś w okolicach HAOS 11 lub HAOS 12).
Jeśli masz zrobiony pełny backup (i masz go w bezpiecznym miejscu, czyli NIE na maszynie z HA) możesz próbować cofania wersji systemu - może jest coś zwalone akurat w aktualnej (schodź po jednej małej wersji w dół, i na 100% nie dalej niż do 11.0).

Ale skoro jesteś w stanie pociągnąć kabel, to może walka nie ma sensu.


Jeśli chodzi o corala “dual” to on ma to jakoś niestandardowo rozwiązane - to są tak naprawdę dwa corale single dość dziwnie podłączone na pcie - chyba każdy używa 2x lane, ale oczywiście inne lane.
Więc ja stawiam (hipoteza - bo nie mam czasu na kopanie po dokumentacji, a nie pamiętam szczegółów) na problemy, a wręcz na to że nie zadziała na przejściówce na A+E bo wymaga pcie x4, czyli tylko gniazdo m.2 key M (bo tylko M ma 4 lane, A+E mają 2, B+M też tylko 2), klucze w m.2 są nieprzypadkowo skonstruowane - karty M nie da się wetknąć do gniazda B nie bez powodu.

Ale tak naprawdę powinieneś zajrzeć do specyfikacji (bo nie pamiętam czy coral używa 2 lane czy 1, jedynie utknęło mi w pamięci, że dual to dwa corale wepchnięte na jedną kartę).

Nawet na marketingowym obrazku widać że single m.2 są z kluczami A+E lub B+M a dual tylko M (no i single jest też w wersji m-pcie, a tam chyba była węższa magistrala).

edit zajrzałem do specyfikacji (bo na tym obrazku coś mi nie pasowało) i dual jest key E
więc ustal czy slot masz A czy E
(jakkolwiek nadal uważam, że to ryzykowne posunięcie)

No i nie wiem czy się opłaca kupować w PL (skoro w seeedstudio single były po 25$, a dual po 40$), nawet doliczając koszt przesyłki z drugiego końca świata.

Jak to sprawdzić?

Czyli wystarczy single do Frigate?

ps. Skąd pobrać Frigate? Zarówno w dodatkach jak i integracjach nie znajduje mi.

Najlepiej szukać w dokumentacji producenta. A jak chcesz łatwo i przyjemni, to zrobił to tata.geek.. Upewnij się tylko, że Twój egzemplarz ma takie samo gniazdo M2 key E. Informacje o tym jak rozróżnić dany typ gniazda M2 można znaleźć w internecie.

W zupełności wystarcza. Tym bardziej, że podwójny TPU wymaga obsługi sterownika, którego nie ma w standardowych aplikacjach na PC. W tym momencie będzie działać jeden układ na jednej linii PCIe.
Powstał pewien projekt sprzętowego przełącznika dla zastosowania dual TPU. Ale nie pamiętam gdzie było to opisane.
Tu garść informacji:

Nie znajduje, bo to nie jest standardowe repozytorium, ale do pełni szczęścia musisz zainstalować repo w Sklepie (zgodnie z dokumentacją)

oraz zainstalować HACS, bo i w HACS są komponenty dla frigate (m.in. Integracja oraz karta) wszystko w Dokumentacji