Przesiadka z AIS na HA bez nakładek

Od 3 lat korzystałem z bramki AIS DEV3 opartej o androida z uwagi na to, iż nie miałem żadnego doświadczenia ani wiedzy z zakresu stawiania Home Assistant-a od podstaw. Gdzieś z tyłu głowy miałem świadomość, iż korzystanie z rozwiązania Ai-Speaker może mieć pewne ograniczenia, ale liczyłem przede wszystkim na prostotę i możliwość korzystania z gotowych funkcji m.in. wbudowanego asystenta głosowego.

Niestety po czasie projekt zaczął upadać, a ostatnia aktualizacja HA miała miejsce blisko rok temu. Ponadto w tym tygodniu z niewiadomych przyczyn moja bramka przestała całkowicie działać, więc mimo, iż posiadam kopię całej konfiguracji AIS to nie widzę sensu, aby inwestować w nową skoro to droga donikąd…

Zastanawiam się nad zakupem hardware-u pod HA i wydaje i się, iż dla mnie najlepszym rozwiązaniem będzie Raspberry Pi 5 8GB RAM z SSD NVMe, gdyż mini PC np. Intel NUC zużywają znacznie więcej prądu. A skoro to ma działać 24/7 to w dłuższej perspektywie także jest kluczowym kryterium.

Tworzę ten wątek, aby poznać Wasze opinie na temat mojego wyboru oraz dowiedzieć się, co dokładnie zainstalować, aby mój nowy HA był jak najbardziej wszechstronny. Chciałbym również, aby sama konfiguracja była standardowa, tzn. możliwa do odtworzenia na dowolnym innym urządzeniu w przyszłości.

Z góry dziękuję. :slightly_smiling_face:

Przeczytaj te wątki host (szczególnie te długie, bo zawierają najnowsze ciekawe informacje), w kwestii zużycia energii też znajdziesz tam informacje, więc dowiesz się że prawdopodobnie jesteś w błędzie (istnieją tańsze i lepsze konstrukcje x86-64).

PS zapraszam byłych użytkowników AIS do opisania doświadczeń z migracji na HA.

Przeszedłem migrację z AIS Pro na HA. Przy okazji Conbee II zastąpiłem SMLIGHT SLZB-06M. Rozwój HA jest tak dynamiczny że ostatnia alfa AIS a bieżąca HA to przepaść. Najważniejsza wg mnie to add-on’s ale tych zmian na plus jest setki. HA jest dziś tak dojrzały że instalacja stała się stosunkowo prosta. Minusów nie widzę, no może brak mi przyjemnego głosu Jolki, Gosia z Pipera to już nie to samo. :wink:

1 polubienie

Co do zapotrzebowania mini PC na energię, to jest znacznie lepiej niż Ci się może wydawać
Obecnie używam Beelinka S12 Pro, na którym mam Proxmoxa, w nim maszynę wirtualną z Home Assistantem, kolejną maszynę wirtualną oraz trzy kontenery. Wszystko pracuje 24/7. I taki mini PC pobiera około 10W

Zresztą żeby nie być gołosłownym to gniazdko do którego mam podłączone: powyższy mini PC, router, modem od kablówki oraz switch z POE zasilający bramkę ZigBee, pokazuje pobór mocy na poziomie 25W.


Wszystkie te urządzenia pracują oczywiście 24/7.

Ja z AIS przesiadłem się już prawie 2 lata temu i myślę że był to dobry wybór. Na forum AIS zostało opisane jak powinna przebiegać migracja bramki na HA ale jednak proponuję pozbyć się bramki na rzecz mini PC. Aby trzymać się dalej prostoty obsługi i braku problemów z serwerem proponuję omijać szerokim łukiem wszystkie instalacje VM, Debian czy Ubuntu i zainstalować sobie bezpośrednio na dysku czysta wersję HA z instalacji generic. Wg mnie jest to jedyna słuszna droga do bezproblemowej obsługi HA dając swój minimalny wkład/czas w dbanie o swój smart home.
Nie twierdzę że inne instalacje są złe, ale na pewno wymagają większej wiedzy i nakładu pracy a skoro ktoś kupił AIS to z pewnością nie po to żeby sobie utrudniać życie :wink:

2 polubienia

Mówiąc szczerze nie jest to takie proste dla kogoś, kto właściwie zaczyna zabawę z HA, a przeglądanie po kolei wszystkich omawianych urządzeń według mnie mija się z celem.

PS Może warto by było stworzyć pseudo ranking modeli mini PC np. z podziałem na zakresy cenowe? :stuck_out_tongue:

Nie mam pewności co masz na myśli pisząc “add-on’s”, ale w Ai-Speaker był nim chociażby Zigbee2MQTT.

Z grubsza przeszukałem energooszczędne wersje mini PC i rzeczywiście różnica nie jest znaczna w porównaniu do potencjalnych możliwości.

Mnie natomiast zastanawia, dlaczego większość użytkowników wybiera rozwiązania oparte o Proxmoxa czy np. Dockera. :thinking: Z czego realnie można jeszcze korzystać obok HA? :wink:

Uwaga zimny powiew jak od elektrody.

Poświęć trochę czasu by skorzystać z wiedzy tych, którzy poświęcili go o wiele więcej po to, by ją tu pozostawić.

Jeśli to za dużo to sorry, ale techniczne fora w ogólności, ani to w szczególności, to nie są miejsca dla leniwych, masz wyszukiwarkę, a także tagi.
Akurat wątków pod sugerowanym tagiem jest pewnie ponad 50, ale czy naprawdę trzeba wskazywać palcem które z nich są długie i mają tytuły, które pasują do twoich poszukiwań…

Jeśli pytasz czy kupować malinę piątkę z osprzętem to moja subiektywna odpowiedź brzmi - NIE, to nie jest dobry wybór, a gdybyś raczył zajrzeć w sugerowane wątki, to byś pewnie już wiedział dlaczego, ale jeśli się upierasz - kup, tysiące ludzi na świecie używają i jakoś żyją z tym.

To nie jest prawda

jak widać “instalacja typu Docker” to jakaś niemal niszowa garstka - koło 15% instalacji (uwaga Docker jest obecny w każdej instalacji HA, tylko w instalacjach HAOS i Supervised jest ogarniany przez Supervisora, a nie przez użytkownika końcowego), chociaż są jeszcze bardziej niszowe metody, natomiast wirtualizatory takie jak proxmox stanowią mniej niż 1/3 instalacji, a popularność samego proxmoxa wynika z kilku uwarunkowań - używają go ludzie z branży IT mający prywatne serwery w domach (ci robią to świadomie i z rozmysłem), jest też duża grupa którzy utknęli na proxmoxie choć go nie potrzebują z tej prostej przyczyny, że przez wiele lat jedyne popularne tutoriale instalacji na x64 dotyczyły tylko HAOS-ova, a nie istniały praktycznie żadne dla HAOS-generic.

Jeśli się zastanawiasz z czego, to znaczy, że to nie są rozwiązania dla Ciebie (wbrew pozorom sytuację można postawić na głowie i HAOS traktować jako wirtualizatora - to co można zainstalować w formie Dodatków, których nie znasz z AIS, bo ich tam nie było, może też być osobnym serwerem).

Nie spodziewam się takiego zestawienia, bo te które mogłyby się pojawić zapewne będą nieetycznie zmanipulowane (głównie przez tzw. złomiarzy, czyli sprzedawców polizingowców).

1 polubienie

Mam na myśli dokładnie to co zgodnie z dokumentacją HA jest nazwane add-on’s Home Assistant Add-ons - Home Assistant
Oczywiście masz rację że można nazwać Zigbee2MQTT dodatkiem do AIS ale to jest wersja przygotowana specjalnie na potrzeby bramki i jej systemu. Mogłeś w podobny sposób dodać jeszcze Node-RED i na tym w zasadzie koniec. Każdy inny dodatek wymagał specjalnego przygotowania a co za tym idzie wiedzy informatycznej. Ja np. ugrzęzłem na eBUSd którego uruchomienie w HA (jak wielu innych) nie jest żadnym wyzwaniem.

1 polubienie

Z moich kontaktów z byłymi użytkownikami AIS wynika, że ci najbardziej zaawansowani poszli w HA jako wirtualka na swoich NAS, plus ewentualnie dodatkowe kontenery dla mniej typowych usług. Spora część, za namową tego forum, idzie w HAOS bez większego udziwniania. Ja nadal się miotam i skaczę z platformy na platformę. Moim zdaniem za cenę RPi 5 z peryferiami można mieć o wiele lepszy sprzęt i mam na myśli konstrukcje oparte na Intel N100 i tym podobnych świeżych technologicznie procesorach z małym TDP. Nie kupował bym nawet RPi 4, bo taki Intel J5005 zjada malinkę na śniadanie i nawet poleasingowe cienkie klienty to sprawdzone i trwałe konstrukcje i co ważne, dobrze zaprojektowane i wykonane pod klienta biznesowego. Dałem wskazówki ale podobnie jak @szopen uważam, że wiedza przekazywana wcześniej na tym forum jest dostępna dla każdego kto wykaże chęć sięgnięcia po nią. Jeśli nie brakuje Ci funkcjonalności w AIS i nie używasz komend głosowych, to HA możesz tak naprawdę postawić na dowolnej platformie. Dziś z pewnością wiem, że nie potrzebuję do szczęścia komend głosowych ale brakowało by mi bardzo funkcjonalności Frigate i parę innych kontenerów jak np ESPHome.

To nie wynikało z lenistwa, a raczej z pośpiechu, aby zastąpić czymś zepsutą bramkę, gdyż obecnie nie mam żadnej kontroli nad urządzeniami Zigbee, a także większością pozostałych. :expressionless: Chyba faktycznie przysiądę do lektury, którą mi podesłałeś :grin:

Nie powinieneś stawiać od razu krzyżyka. :x: na proxmox skoro zapytałem, do czego jeszcze używacie tego rozwiązania. :upside_down_face: Faktycznie póki co myślę przede wszystkim o HA, natomiast Twoje sugestie mogą być dla mnie jak i dla innych inspiracją. :blush:

Dla przykładu WireGuard i AdGuard mam ogarnięte na routerze Mikrotik. Jeżeli chodzi o NAS to nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania z względu bezpieczeństwa, stąd też bazuje na stacji RAID do, której dostęp mam wyłącznie po USB.

@angler dobrze kojarzę Cię z forum AIS pod nazwą Cezary.K. Mnóstwo pomocnych wpisów tam wrzucałeś. Szacun. :handshake:

Akurat to sobie już przekalkulowałem i rzeczywiście do Raspberry Pi 5 musiałbym dopłacić sporo za niezbędne dodatki tj. dysk NVMe, adapter, chłodzenie aktywne i obudowę, co sumarycznie jest nieopłacalne.

Kurcze, nie słyszałem o tym narzędziu. :hushed: Z chęcią bym z niego skorzystał tylko muszę doczytać jak to skonfigurować. :wink:

Jeśli masz jakąś maszynę w domu, typu stary laptop lub PC to instaluj HAOS. Przeniesiesz co najpilniejsze do HA z konfiguracji AIS i już będziesz maił początek nowej instancji. Tak postawiony system możesz łatwo zabezpieczyć poprzez dodatek
Home Assistant Google Drive Backup lub poprzez lokalną kopię zapisaną gdzieś. Z tej kopii możesz łatwo odtworzyć system na dowolnym, docelowym sprzęcie. Pozwoli Ci to na zyskanie czasu dla świadomego wyboru sprzętu pod własne potrzeby.

Ta instrukcja od @szopen nadal jest do zastosowania i pozwala unikać problemów z miej oczywistym sprzętem.

P.S.
Dla Frigate potrzebne będzie nieco więcej zasobów i im technologicznie świeży GPU tym mniej zasobów i prądu to będzie konsumować.

1 polubienie

@angler Ale jak przenieść konfigurację z samych backup.zip i backup_zigbee? AIS nie wplata tam własnej struktury itp.?

Nie ma opcji przywrócenia konfiguracji bramki z backup.zip do natywnego HA. Pozostaje ręczne konfigurowanie od nowa lub przenoszenie po kawałku plików YAML.
@Jolka_AI-Speaker opisywała chyba tu metody. Jak dla mnie prawie wszystko to orka od nowa. Dlatego HA mam osobno, a równolegle bramka AIS nadal dopóki działa.

Poczytaj o doświadczeniach innych, przejście z AIS Android Termux na Armbiana z Doker i HA z Supervisor to właśnie przejście, o które pytasz:

Poczytałem różne wątki i pojawiły się u mnie nowe pytania / wątpliwości, więc muszę je poruszyć, zanim przystąpię do zakupu i realizacji. :wink:

Podjąłem decyzję, iż chcę wdrożyć Frigate, co znacząco zmienia moje dotychczasowe wymagania względem sprzętu z uwagi na zapotrzebowanie na GPU. Padło zatem na FIREBAT T8 Pro / Plus N100 16GB DDR5 512GB, który na Aliexpress jest dostępny w okolicach 600 zł. Nie wiem co prawda ile realnie zużywa prądu, ale mam nadzieję, że jest w miarę energooszczędny. Co sądzicie o tym sprzęcie?

Korzystam z kamer IP, które są spięte w rejestratorze BCS-P-NVR3202-4K-E, który w zależności od pozycji kamer nagrywa w trybie detekcji lub ciągłym. Tego nie zamierzam zmieniać tzn. stałego nagrywania. Za pomocą Frigate chciałbym rozpoznawać konkretne osoby / samochody (po tablicach) i w zależności od lokalizacji na kamerze bądź zidentyfikowania obcej osoby tworzyć różne automatyzacje przy użyciu Node-RED. Przykład “[TTS] Witaj nieznajomy” :joy: Ewentualnie tworzyć krótkie, kilkusekundowe nagrania do podglądu, bo globalna rejestracja jest na NVR. Czy taki schemat działania jest do osiągnięcia?

No i na koniec najważniejsza rzecz:

Planuję na swoim hardware przede wszystkim:

  • Home Assistant + integracje (sonoff, tuya, xiaomi itd)
  • Zigbee2MQTT (Conbee II)
  • Node-RED
  • Frigate

Natomiast z tego co rozumiem z w/w wpisu to bardziej kwestia gustu czy też zaangażowania, a nie jak do tej pory myślałem, że każde z powyższych jest możliwe wyłącznie w konkretnym sposobie instalacji.

Jako że dotychczas korzystałem wyłącznie z HA od AIS to tak naprawdę każda z zacytowanych możliwości jest dla mnie zupełnie obca, stąd też Wasze sugestie są dla mnie nieocenione. Zależy mi, aby wspomniane przeze mnie elementy działały jak najbardziej niezawodnie, żeby bez problemu można było je odtworzyć w razie awarii urządzenia no i by można było z łatwością dokładać kolejne elementy np. serwer HTTP.

Mam od niedawna jako warsztatowy komputer i tu testowałem na nim Frigate z wykorzystaniem OpenVINO:

Jako desktop, z którego właśnie piszę, z systemem Linux Mint pobiera w tym momencie 12W (przy po otwieranych kilku stronach przeglądarki i kilku usługach w tle np. testowy HA). Przy próbach z Frigate pobór skakał do 25W przy 3 kamerach.

Swój egzemplarz w czerwcu kupiłem za 426zł po zbiciu ceny dzięki kodowi promocyjnemu i zebranymi monetami.


Obecnie egzemplarze z DDR5 mają pamięć RAM wlutowaną. Dysk to chiński SSD nie NVME. Nie chcę się tu rozpisywać na temat tego sprzętu. W tym momencie są podobne mini komputerki z PRC w nieco niższej cenie niż 600PLN. Intel N100 nie jest koniecznością dla Frigate. Natomiast jeśli zależy Ci na energooszczędności i płynnej detekcji obiektów to wypada się zaopatrzyć w akcelerator Google Coral TPU.
Polecam kanał na YT, kolegii który robi fajne testy. W ostatnim czasie właśnie konstrukcji na N100 - https://www.youtube.com/@tatageek
Podobnej wydajności komputery w formie SFF lub mniejszej możesz znaleźć jako używane ale zachodnich marek. Moim zdaniem na uwagę zasługuje np. Dell Optiplex 3000 TC Pentium N6005 8GB DDR4 128GB NVMe USB-C Wi-Fi 6 za 599 na Allegro od rzetelnego sprzedawcy, z rękojmią i FV (jeśli potrzeba).

Tu proponuję pohamować na razie pokusy, bo temat jest dość złożony i rozpoznawanie tablic nie jest takie proste do osiągnięcia bez pewnej specyficznej wiedzy. Kamery wymagają dobrej jakości obrazu i wcale nie chodzi o ilość pikseli. Trzeba zrozumieć jak to wszystko działa, czyli dokumentacja Frigate do przestudiowania od dechy do dechy. Potem można, po zrozumieniu, próbować rozwijać konfigurację o nowe funkcje.
Wiem, że niektórzy z powodzeniem używają tego projektu dla rozpoznawania tablic:

Mój głos w takim razie za instalacją natywnego systemu HAOS - Generic x86-64

Jeśli chcesz dokładać jakieś serwery zupełnie bez związku z automatyką domową to tylko proxmox, bo w formie kontenerów/dodatków do HA nie wszystko jest dostępne.

Kwestia odtworzenia backupu to tylko kwestia właściwej polityki backupów, backuy z instalacji HAOS (niezależnie czy ova pod wirtualizacją czy generic na bare-maetal) oraz z instalacji Supervised są między sobą wymienne i bardzo łatwe do zarządzania (więc całość instalacji HA oraz Dodatków jest do odtworzenia również na innej maszynie i w innym z tych 3 sposobów instalacji).

Jeśli natomiast sam sobie budujesz środowisko, to sam musisz dbać o backupy.

O ile nie używam Frigate, to jednak uważam, że przy takich założeniach powinieneś rozważyć sprzęt w którym się da zainstalować akcelerator TPU coral na pcie m.2
(zrzucając całą obsługę na CPU + GPU pewnie osiągniesz pożądany rezultat, bo to nowoczesny procek z inetgrą GU, ale przypuszczam że warto je odciążyć jeśli planujesz dodatkowe zastosowania, trzeba pamiętać, że N100 to jest taki współczesny celeronek).

edit
Jeśli chodzi o alpr (w wersji chmurowej w ogóle bez frigate, bo go jeszcze wtedy nie było) to go używałem testowo, ale z powodu remontu pobyłem się starych kamer i do tej pory nie odbudowałem monitoringu…
Do tego mi wystarczała w miarę przyzwoita kamera o rozdzielczości… VGA (640x480) oczywiście rozpoznawanie było możliwe w dostatecznie dobrych warunkach (do kilku metrów od kamery).

Nie wiem czy aktualnie to nadal działa Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych pojazdów .

Działa… 2500 rozpoznań/mies

O widzisz, nie byłem świadomy, że to taka jakość, gdyż sugerowałem się jedynie parametrami wydajnościowymi.

Przeanalizowałem ten model i rzeczywiście ma najwyższy współczynnik wydajność do energooszczędności. Szkoda tylko, że nie ma dodatkowego złącza M.2, aby móc wsadzić akcelerator TPU coral do środka jak sugerował @szopen. W tej sytuacji zastanawiałem się na czymś droższym, ale ta kategoria urządzeń na ogół cechuje się minimalizmem, więc raczej na próżno szukać modelu z 2x M.2. Zwłaszcza że urządzenia wydajniejsze są już dużo droższe i zarazem wzrasta ich prądożerność.

W tej sytuacji zamawiam wspomnianego OptiPlexa + Coral USB Accelerator. :wink:

Z tym nie ma pośpiechu, gdyż na ten moment kluczowe jest samo HA, a monitoring będę sobie ogarniał w wolnych chwilach. Kamery mam FullHD, więc nie powinno być problemu.

Wówczas stosuje się bazowy Frigate + Frigate ALPR?

To trudny temat, ale raczej będę się skłaniał ku HAOS z Add-ons. W końcu skoro to wszystko co teraz planuję jest osiągalne w wariancie najprostszym to bez sensu sobie komplikować życie. :crazy_face:

Dzięki za ciekawy wątek. :+1: W sumie to też jest rozwiązanie, aby najpierw wykrywać obiekty będące samochodami, a dopiero potem przechodzić do weryfikacji tablic. :slightly_smiling_face:

Nie wiem dokładnie jak są liczone te rozpoznania, natomiast jeżeli dotyczy to np. tylko udanych odczytów podczas unikalnych sytuacji (bez dublowania) to 80 dziennie w zupełności wystarczy.

Można użyć takiej sztuczki, że akcelerator zamontować zamiast karty sieciowej/WiFi - coral występuje też w wersji m.2 A+E (oprócz zwykłej B+M), nie wiem jak teraz z dostępnością, ale planując użycie go w NUCu właśnie taką wersję kupiłem, a potem brakło mi zdrowia i energii na dalsze działania (budowę monitoringu od nowa), istnieją też przejściówki z A+E na B+M (no ale kwestia użycia przejściówki zależy od budowy fizycznej płyty głównej i mechanicznej budowy komputerka.

Liczone jest każde wywołanie usługi, więc trzeba przemyśleć sposób użycia, u siebie planowałem rozpoznawanie na podjeździe do bramy (i tak ustawić kamerę by uniknąć zbędnych detekcji z ulicy, w planie była dodatkowa detekcja sensorem ruchu - na barierę IR nie ma szans - sąsiad traktorem uszkodził słupek, gdzie planowałem montaż, więc to jednak nie był rozsądny pomysł), no ale realizacja jak dotąd nie doszła do skutku (i chyba nie dojdzie).