Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych pojazdów

Bardziej jako zajawka - rozpoznawanie tablic rejestracyjnych pojazdów.

Strona https://platerecognizer.com/ oferuje bezpłatne przetwarzanie 2500 obrazów miesięcznie, założmy w przybliżeniu ~80 obrazów na dzień, to chyba dużo (?). Do tego gotowa integracja z HA:

W atrybutach encji mamy:

  • tablicę rejestracyjną: “kbw468a”
  • procent rozpoznawalności tablicy: 0,883 (88,3%)
  • kod kraju z tablicy rejestracyjnej: “nz” (Nowa Zelandia)
  • typ samochodu: “SUV”

Na filmie z użytkowania testy są robione na zdjęciu z samochodami.

Efekt końcowy w HA: np. komunikat (głosowy) “Samochód teściowej wjechał na podjazd” :grin:

5 polubień

ale jaja, trza by przetestować

Zależy od warunków czy to dużo, czy mało (na miasto “pod blokiem” to zdecydowanie za mało, na stanowisko w garażu podziemnym powinno być OK, na typowy domek z podjazdem też już powinno starczyć niezależnie od lokalizacji), przymierzałem się do tego tematu już kiedyś, ale mnie pokonał, teraz byłoby łatwiej, to już nie mam kamery we właściwym miejscu w zdalnej lokalizacji (więc się znowu odwlecze przez covida…).

Tym razem się zebrałem w sobie w długi weekend, no i działa (choć czasu nie starczyło na jakieś realne działania - tj nie dołożyłem dodatkowych kamer, a jedynie zaparkowałem w nietypowy sposób, by jedna z kamer widziała tablice), chociaż kombi rozpoznaje jako sedan (ale może to kwestia 2 samochodów w kadrze), to tablice za każdym razem zostały rozpoznane poprawnie.
Hmm obrazki w dokumentacji też wskazują na rozpoznawanie kombi jako sedan…

Cześć,

Świetna integracja. Ale zastanawia mnie jak to będzie działać jak będę wyjeżdżał z domu a kamera mnie zobaczy jak będę się oddalał o d bramy. Czy też wtedy będzie próbować otworzyć bramę tak jak zaprogramuję ja np na otwarcie jak zobaczy mnie pod bramą ?

To musisz sobie ogarnąć sensowną automatyzację.
Zwróć uwagę na to, że platerecognizer wymaga zewnętrznego triggera (każdy sobie musi coś wymyślić sam - u mnie potencjalnie takim wyzwalaczem może być bariera IR, ale do dziś tego nie uruchomiłem “na poważnie”) ponieważ jedyny sensowny pakiet to “free”, a ten jest ograniczony do 2500 żądań miesięcznie (co daje średnio 80 dziennie a np. u mnie samo wykrywanie ruchu przez kamerę generuje sporo więcej wyzwoleń)

Można wykorzystać kamerę, która wykrywa samochody, np. Smart Outdoor Surveillance Camera | Netatmo. Wtedy zapytanie o tablice rejestracyjne jest wysyłane tylko wtedy kiedy wykryty jest samochodów. Drugi sposób to wstępne wykrywanie obiektów typu cars i dopiero później rozpoznawanie tablic.

1 polubienie

No dokładnie tak, ale plany mam nieco bardziej ambitne, tylko czasu i kasy brak na realizację (plan jest w miarę ambitny - frigate, ale czy ogarnę to do końca tego roku nie wiem, od czasów korona-wirusa dużo pomysłów wzięło w łeb, a najdłuższy lockdown przepieprzyłem na bezsensowne testy, sam wirus też mi nieźle dał w kość - szacuję, że wydajność spadła mi z 5x, a nigdy nie byłem mistrzem szybkości… :stuck_out_tongue: )

Ja rozumiem, że muszę czymś to wyzwalać. A mam do tego Unifi Doorbell PRO przed bramą.
Więc kamera widzi pojazd przed bramą, zczytuje rejestrację i otwiera bramę. Ale co w przypadku jak wyjeżdżam z domu ? No chyba, że da się to tak ustawić, że jak jest brama otwarta, bo ją otworzyłem pilotem aby wyjechać a kamera podczas otwartej bramy nie otworzy jej ponownie i to będzie sensowne. Wtedy wyjeżdżając sam ją zamknę pilotem. Hmm, to może zadziałać.

Tak, właśnie po to masz HA.