Przesiadka z instalacji HA w kontenerze na inny rodzaj instalacji

Czemu żałujesz że nie na PROXMOXIE a będzie natywnie ?.
Ja miałem na PROXMOXIE, potem było lenistwo i brak chęci ( bo stracę dzień )aż zostałem “zmuszony” do przeinstalowania. Straciłem raptem około 30 minut max do 1h ze wszystkim. Po wszystkim się okazało że chodzi HA milion razy lepiej natywnie jak na PROXI.

Nie żałuję, chodziło mi o to, że moje wywody zrobiły się off-topic i miałem wyrzuty, że zaśmiecam wątek.

Wyszło jak wyszło - nie wszystko da się rozwiązać jakbyśmy oczekiwali. Dwa ktoś zawsze się dowie czegoś nowego.

Szopen przeniósł dyskusję do nowego wątku, więc jest ok. Tylko problem puchnącej pamięci pozostał.

Może jakiś addon jest źle napisany i wcina RAM. Musisz szukać - powyłączaj po kolei i obserwuj.

Addony są w osobnych kontenerach, co swoją drogą widać w Glances, natomiast zwalony komponent niestandardowy będzie w samym HA (gdy miałem problem z wyciekiem pamięci, to właśnie to było źródłem problemu, wyśledzenie akurat nie było ultra trudne, bo zauważyłem problem wkrótce po instalacji - dlatego zasoby trzeba monitorować zanim problem wystąpi, bo odnalezienie źródła post factum może być faktycznie trudne - w glances można podejrzeć też procesy, ale co z tego skoro HA jest uruchomiony w pythonie).

To mnie kolego zaciekawiłeś, jakiś czas temu obiła mi się ta informacja o uszy ale wtedy nie było konkretnej decyzji podjętej przez dev.
Ja cały czas korzystam z dockera i jestem zadowolony, próbowałem maszynę wirtualną na KVM ale za dużo zasobów zabierała moim zdaniem.

Gdzie jest ta informacja że docker jest “unsupported” i dlaczego w takim razie cały czas podają ją jako jedną z możliwości instalacji?

Wyraziłem się niezbyt precyzyjnie. M/w rok temu instalacja w dockerze została uznana za ‘unsupported’, jednak zrobił się taki szum wśród użytkowników, że autorzy HA wycofali się z tej decyzji, ale pod warunkiem, że kontener będzie stał na Debianie, a nie np. Ubuntu Server, jak to jest u mnie.

Chyba to nie jest dziwne, skoro wtedy była to prawdopodobnie jakaś 1/5 wszystkich instalacji i nadal jest to gdzieś między 1/5 a 1/6 (choć w sumie jestem ciekaw trendu, to jednak stawiam na spory wzrost ilości natywnych instalacji HAOS - w tej “filozofii” powstał Blue jakiś rok temu, a teraz Amber, a natywna instalacja na x64 jest możliwa od ponad 2 lat, tylko nazwa platformy sugerowała, że to jest dedykowane tylko pod NUCe - tak swoją drogą początkowo było).

PS @Piotr_K jeśli dobrze pamiętam, to masz jakąś archaiczną wersję HA, więc przy migracji na świeżym HAOS powinieneś sobie najpierw cofnąć wersję HA core do takiej samej zanim przywrócisz backup (bo w międzyczasie było naprawdę dużo breaking changes, dobrze by było poszukać jakiejś sensownej ścieżki update’ów - prawdopodobnie dobrze by było podnosić wersję do każdego ostatniego wydania comiesięcznego, niestety pod ręką mam tylko numery wersji z ostatnich miesięcy…)

Mam niemal najnowszą (2021.10.6). Przywracać nic nie będę, postanowiłem zaorać wszystko i zrobić od początku z głową (zaimportuje jedynie niektóre flowy z NR). Ostatnio postawiłem HA na działce i mam tam piękny porządek wynikający z nabytego doświadczenia. Pierwsza instalacja w domu była zbyt chaotyczna, więc stracę trochę czasu na konfigurowaniu wszystkiego od zera, ale przynajmniej będzie to miało ręce i nogi.

To źle pamiętałem ;D, nie wiem czy by mi się chciało robić wszystko od nowa, ale faktycznie uporządkowanie starych błędów jest trudne i czasochłonne.