Przesiadka z RPI2 - Prośba o polecenie sprzętu

A youtube video from tata.geek about the Optiplex 3000 ThinClient.

He has more videos of the other ThinClients as I remember.

ParkyTowers has a lot of hardware info if you choose a ThinClient.

The other Dell option is the Dell Wyse 5070:

And some other tests:

1 polubienie

David Parkinson (parkytowers) to świetne źródło informacji o zabytkach, bo stara się być bezstronny, czego nie można powiedzieć o wielu blogach czy kanałach YT (które bywają sponsorowane m.in. przez firmy zajmujące się recyklingiem sprzętu), niestety nawet on nie ma za bardzo czasu i mocy przerobowych na aktualizacje swojej bazy o nowsze konstrukcje, więc takich tam po prostu brakuje.

Osobiście jestem fanem konstrukcji o nazwie handlowej “intel NUC” i to pomimo świadomości, że faktycznie te konstrukcje były wytwarzane przez inne firmy dla intela (m.in. Pegatron, dlatego Asus ostatnio otrzymał prawa do używania tej nazwy oraz świadczy wsparcie dla kilku ostatnich generacji modeli).

Natomiast każdy musi sobie dobrać sprzęt pod swoje realne potrzeby, więc rozsądek musi wygrać, a ilość zmiennych do rozpatrzenia jest i tak zawsze wyższa niż ktokolwiek byłby to w stanie obiektywnie porównać.
Dla mnie kluczowy jest kompromis między wieloma elementami, ale jednym z nich jest potencjalna żywotność i tu niestety zdecydowanie przegrywają stare i wyeksploatowane konstrukcje…

4 polubienia

I used a Dell Latitude laptop for 10 years, and just replaced last year, because I did not want to update to Windows 10 from Windows 7 and have a slow computer.

So these “worn-out” ThinClients are not bad at all. As the name suggests, they were not used for crypto mining, so usually in a really good shape. Most of the sellers in Allegro offer a warranty with them as well. Also, some of the listings do the HAOS or Proxmox/HAOS installation as well, as they are generally sold for HA usage.

I am not against the new hardware, but they usually more expensive, or comes straight from Chinese vendors, which I am not absolutely happy about. Especially considering supply chain security with those, just to mention the AndroidTV boxes with backdoors pre-installed.

Regarding RPis, I think their price is just far too high, and they tend to be more needy for hardware with the newer generations. With a prebuilt PC you at least don’t need to worry about that. Unless you need GPIO, but as we all know GPIO support has been stripped from HA for a while back.

I have never tried Rock Pi or Orange Pi, but they seem to leaped Raspberries.

If you worry about the old and worn-out ones, then NEVER EVER start to read these articles, if you do, you might going to be turned by the end:

Otherwise a bit of technical question to @Łukasz_T.

How is the boot/restart time with an RPi2? I started with an RPi3 B (everything on an SD card), and until I swapped to a HP T630, I did not know how bad it was with the RPi 3. The swap to the HP T630 was like a revelation.

PS.: I forgot to add, the Dell Optiplex 3000 ThinClient is basically Dell’s latest ThinClient model, there is nothing newer than that currently. The HP T640 is the same from HP, as far as I can remember. You can still buy brand new from both for about 2500 PLN. Obviously that doesn’t worth it.
The only reason why none of my suggestions would fit exactly @Łukasz_T 's requirements, because all of these use already M2 SSD drives. Either SATA or NVMe.

1 polubienie

Czas który mogę poświęcić na pisanie dzisiaj jest bardzo ograniczony, więc powiem dlaczego uważam, że stary sprzęt (który pracował przez tyle lat ile wsparcia daje jego producent tygodniowo od 5x8h dziennie do 7x24h i wcale nie mam na myśli koparki kryptowaluty) jest dla mnie na starcie na przegranej pozycji - każdy komputer, czy elektronika w ogólności zawiera elementy, które podlegają starzeniu - to są kondensatory elektrolityczne.


Aha generalnie nie jestem fanem najnowszych wypustów, bo są po prostu zbyt drogie.

RPi też moim zdaniem obecnie jest bez przyszłości, na co niewątpliwie ma wpływ zbyt wysoka cena w stosunku do możliwości.

Pierwotnie RPi bazowało na SoC zaprojektowanym dla budżetowych smartfonów (używanym m.in. w Samsung serii Galaxy Y/Young m.in. S6102, S5360-S5369), Broadcomm rozwijając ten SoC już konkretnie dla RPi niestety przez te kilkanaście lat nie zrobił ani kroku w stronę wspierania open-source…

Eksperymentalnie używałem HA też na innych platformach SBC (m.in. absolutnie najtańszym nowym sprzęcie jaki udało mi się kupić kiedykolwiek, bo za 75zł i był to Odroid MC1 solo, czyli okrojony do granic możliwości XU-4, te Odroidy też bazowały na SoC pochodzącym ze smartfona, ale przynajmniej czegoś z flagowców, bo konkretnie z Samsunga SGS5, tylko może warto zwrócić uwagę na fakt, że te SoC’e były wykorzystywane w SBC już po czasach swojej świetności na rynku konsumenckim).
Platformy SBC generalnie zwykle kuleją wydajnościowo w porównaniu do najprostszych pecetów i to zwykle wynika z daleko idących uproszczeń w ich konstrukcjach, bądź celowym stosowaniu przestarzałych podzespołów, które są po prostu tańsze.

1 polubienie

Ja osobiście od siebie polecam HP T610 (630) u mnie chodzi 24h już 3 rok, postawiony na tym mam OMV , HA , PLEX , CUPS , i wiele innych przydatnych mi rzeczy cena za taki terminal 100 zł :slight_smile:

1 polubienie