Przesiadka z RPI2 - Prośba o polecenie sprzętu

Czołem,
Lektura tematu " Koniec oficjalnego wsparcia dla procesorów 32-bitowych w 2024 roku" spowodowała, że podjąłem decyzję o przesiadce na inny sprzęt. Czy możecie polecić mi sprzęt na którym postawię HA? Moje podstawowe wymagania:

  1. Energooszczędny - niski pobór mocy
  2. Pasywne chłodzenie
  3. System na dysku HDD 2,5 cala (jaka jest przewga dysku SSD nad HDD oprócz szybkości działania?)
  4. Planowany system to albo HAOS albo Debian + HA w dockerze.
  5. Wiadomo procesor 64bit (brak takowego jest powodem do przesiadki)
  6. Im więcej gniazd USB tym lepiej - optymalnie przynajmniej 3, choć 4 lepiej.
  7. Im taniej za sprzęt tym lepiej, choć priorytet to to co wyżej.

Na czym mi nie zależy:

  1. Super wydajności - obecny system mam na RPI2B 1.1 i nie wykorzystuje w pełni potencjału :slight_smile:
  2. Proxmoxy i VM odpadają, system będzie jw: albo HAOS albo Debian + HA w dockerze
  3. Nie będzie używane nodered
  4. WiFi - i tak połączenie będzie LANem.

Dla zobrazowania potrzeb mój obecny system:
RPI2b 1.1
System startuje z SD ale śmiga już na pendrive USB.
Podpięte urządzenia USB: Pendrive z systemem, bramka ZWAVE, Koordynator ZIGBEE, Bramka bezprzewodowa MySensors, karta dźwiękowa na USB
Przez kartę dźwiękową USB odtwarzane radio strumieniowe z neta. Na każdej bramce/koordynatorze kilka urządzeń wykorzystywanych w automatyzacjach.
Automatyzacje (sporo) w natywnym systemie.

Podpowiecie jakiś sprzęcik?

Proponuję MSI cubi n100 lub nuc n6005 pobór 5-6W
System Haos.
Do MSI cubi n100 można włożyć zarówno 2.5 całą jak również SSd.m2 aktualnie używam w nim ssdm2 i wszystko śmiga
MSI Cubi N ADL-039BDE 936-B0A911-039 https://amzn.eu/d/5jVrchx

Dzięki za polecajkę, jednak mam wrażenie, że to zbyt wypasiony sprzęt jak na moje potrzeby. Nie ukrywam że liczyłem na coś do max 2-3 stówek.

Przy takim budżecie mam dla Coebie taki patent:

Jeżeli gabaryt nie jest problemem to poniżej 200 zł mam na zbyciu taki HP z Intel Pentium J3710:
https://support.hp.com/pl-pl/document/c05560522

Mam takiego miałem sprzedawać ale zostawiam jako zapasowy sprzet. Wykorzystanie procesora miałem 25-30% oraz 40% ramu 4gb

Tutaj już masz zainstalowane 8GB ramu ja za swojego płaciłem 360zl nie cały rok temu

Dla porównania co mam zainstalowane





Dziękuję Panowie za propozycje, jednak żadna z nich nie spełnia moich wymagań - np. pasywnego chłodzenia.

Znalazłem coś co wydaje się spełniać wszystkie moje wymagania: Dell Dx0D - czy są jakieś przeciwwskazania co do tego sprzętu?

Naprawdę? Procek AMD z 2013r, TDP 18W i dwa rdzenie? A gdzie współczesny dysk? Jak dla mnie to elektro-śmieć.
To już jak tak nisko patrzysz, lepszy będzie DELL Wyse 3040.

1 polubienie

Panie Kolego Kochany, czy do DELL Wyse 3040 podłącze wewnętrzny HDD?

Procek AMD z 2013r - dlaczego miał by to być problem?
TDP 18W - dlaczego miał by to być problem?
Dwa rdzenie - dlaczego miał by to być problem?

Przypominam, teraz system mam na rasberry pi 2b 1.1 i jest on wystarczający na moje potrzeby. Problemem jest brak 64bit architektury.

Widziałem już tego Thinkpada ale czy pod czystego HAOSa ma on sens? Na ekranie będzie widoczny sam terminal… Chyba że mam jakieś luki :wink:

Chyba to są pytania retoryczne więc nie będę na nie odpowiadał.
Kup co tam sobie wybrałeś, będzie tanio i może ten 10 letni sprzęt jeszcze chwilę pochodzi u Ciebie. Ja nie widzę sensu powracania do tematu za chwilę z powodu starego sprzętu i wolę dołożyć parę złotych. HA daje się uruchomić na czymkolwiek. Mam go na TV Box. To nie znaczy, że sprzęt technologicznie z 2013r jest dobrym wyborem tylko dlatego, że będzie działać w tej konfiguracji.

1 polubienie

Ja Ci polece WYSE 5070 i na nim instalacja generic. Jest malutki, cichy i ma maly pobór prądu. Zupełnie bezproblemowy

1 polubienie

Nie kolego, to nie są pytania retoryczne. Ale rozumiem, sensownych argumentów przeciw brak. Rozumiem, że chciałeś podbudować swoje ego, polecając sprzęt który nie spełnia podstawowych wymagań przed nim podstwionym - obsługi dysku HDD, za to krytykując aspekty sprzętu, dla samego krytykowania, bo pytany o wskazanie dlaczego są problemem, uderzasz w protekcjonalny ton by zwyczajnie uniknąć odpowiedzi. Spoko, miłego dnia.

Jak dla mnie nie ale ja nie celuję w sprzęty do 200zł.

Jeśli będzie HAOS to tak, będzie tylko terminal i uprzedzając pytanie, nie wiem czy da się wyłączyć ekran.
Najtańsza oferta na ten tablet jest z niedziałającym dotykiem, dopłacając trochę można dostać sprawny. Instalacja Home Assistant Container dała by możliwość używania sprzętu jako dashbord. Instalacja Supervisor pod jakimś Linux desktop, też to umożliwi ale będzie jako “niewspierana” i “niezdrowa”.

Prosiłeś o polecenie sprzętu, dostałeś opinię innej osoby a w zamian za to takie wypowiedzi, trochę niegrzeczne zachowanie a takim zachowaniem tylko znechęcasz innych do wypowiedzi w Twoim temacie…

1 polubienie

@macek zasadniczo masz sporo racji, choć na swoją obronę mogę dodać, że to nie dobór sprzętu, a arogancki i protekcjonalny ton kolegi @angler był powodem, mojej nie ma co ukrywać - ostrej reakcji.

Emocje są najgorszym doradcą dlatego wszystkim proponuję w takiej sytuacji szybko odejść od komputera/komórki, ochłonąć i po kilku minutach ponownie podejść do kontynuowania ewentualnej, czasami już zbędnej dyskusji.

1 polubienie

Przepraszam jeśli tak to odczytałeś, nie miałem takich intencji. Zakładasz temat “Prośba o polecenie sprzętu”, dałem propozycje moim zdaniem minimum z minimum w obecnych realiach rozwoju HA. Podałeś swój wybór, mogłem napisać krótko - nie polecam, staroć. Przepychanie się na kolejne argumenty uznałem za eskalowanie niepotrzebnego konfliktu. Nie mam na celu udowadnianie Ci czegokolwiek. Skoro Twoje potrzeby spełnia RPI2B i one nie rosną, to tym bardziej. Wyraziłem tylko swoją opinię, każdy ma prawo wyboru. Czasem inni kierują się w nich czytając te forum.

Przeprosiny przyjęte, również przepraszam, że się uniosłem.
Moje pytania “dlaczego miał by to być problem?” - nie miał na celu przpychanek, bo ja również takimi nie jestem zainteresowany. To było szczere pytanie, które należy czytać wprost: dlaczego miał by to być problem? Nie znam się na tych sprzętach, ja nie widzę dlaczego np. TDP 18W (nawiasem pisząc musiałem sobie wygooglować co to w ogóle znaczy) miał by być problemem, co wcale nie oznacza, że problemem być nie może - ot ja go oczami kompletnego laika nie widzę, ale chętnie wysłucham argumentów czemu to zły wybór (podobnie w pozostałych punktach).
Szukam sprzętu pod swoje potrzeby, jednocześnie starając się nie płacić za kwestie dla mnie zbęde. HA używam do sterowania ogrzewaniem, pilnowaniem parametrów oczyszczaczy powietrza, kontroli temperatury jak i kontroli nawodnienia roślin doniczkowych + troche powiadomień w stylu “Dolej nawozów do akwarium”, czy alertów pogodowych - to nie są rozbudowane i zasobożerne potrzeby. W świecie “inteligentnego domu” jestem już 8 lat, a zaczynałem od domoticza. Moje potrzeby są mocno sprecyzowały przez ten czas i nie rozrosną się ponad to co mam obecnie. Kamery, monitoringi, zdalne dzwonki, kontrola ośietlenia, serwer multimediów, itp. - to w moim przypadku kopletnie odpada. Myślę za to o kliencie torrent w HA i stąd pomysł na zwykły hdd a nie ssd.
Do tego wszystkiego, nie ukrywam, że w celu jednorazowego zakupu nie chce się doktoryzować w temacie, dlatego pytam na forum - może ktoś podpowie opcję, która będzie dla mnie odpowiednia.

Na “oszczędną” instalację wystarczają 2GB (HAOS SBC RPi4 2GB), ale ostatnio “trafiła kosa na kamień” - zaczyna się robić problematyczne kompilowanie bardziej rozbudowanych projektów ESPHome (działa obejście przez limitowanie ilości procesów kompilacji jak kiedyś dla RPi3).

Podsumowanie tego systemu

System Information

version core-2024.5.2
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 6.1.73-haos-raspi
arch aarch64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1402
Downloaded Repositories 24
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 12.2
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.04.4
agent_version 1.6.0
docker_version 25.0.5
disk_total 57.8 GB
disk_used 15.8 GB
healthy true
supported true
board rpi4-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons File editor (5.8.0), Samba share (12.3.1), Advanced SSH & Web Terminal (17.2.0), AirCast (4.2.1), Glances (0.21.1), FTP (5.0.2), Spotify Connect (0.13.0), Tailscale (0.18.0), ZeroTier One (0.18.0), AIS Cloudflared (0.1.13), go2rtc (1.9.1), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), A better presence (1.2.0), Mosquitto broker (6.4.0), chrony (3.0.1), rtl_433 (0.5.1), rtl_433 MQTT Auto Discovery (0.8.1), MQTT Explorer (browser-1.0.1), Samba NAS (12.2.0-nas2), Music Assistant BETA (2.0.0b145), ESPHome (2024.4.2), Scrutiny (Full Access) (v0.8.1-2), Filebrowser (2.23.0_14), DbStats (0.5.4), Zigbee2MQTT (1.37.0-1)
Dashboards
dashboards 4
resources 9
views 14
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 2 maja 2024 17:53
current_recorder_run 7 maja 2024 00:11
estimated_db_size 707.88 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2

Jak dla mnie zasadnicza - brak odgłosów działania, to oczywiście zależy czy sprzęt pracuje np. w sypialni lub salonie (u mnie akurat tak pracują 2 instalacje na NUCach w 2 lokalizacjach, bo taka była potrzeba, więc kluczowym parametrem jest bezgłośność działania).

1 polubienie

My top pick would be a Dell Optiplex 3000 ThinClient:

https://allegro.pl/oferta/dell-optiplex-3000-thin-client-intel-pentium-n6005-8gb-pc4-32gb-emmc-wi-fi-15137283687

It has 32GB EMMC, but has another slot for an NVMe as I remember but there are other options with 128GB NVMe for a bit more.

Second would be a HP T640 Thin Client:

https://allegro.pl/oferta/hp-t640-8gb-ddr4-256gb-nvme-m-2-proxmox-ha-amd-ryzen-r1505g-14653992959

Third would be a HP T630 Thin Client, which is now really budget friendly, the only downsize is the SATA SSD:

https://allegro.pl/oferta/hp-t630-thin-client-8gb-ram-ddr4-128gb-ssd-m-2-14645784134

There is another Dell similar specs to the HP T630, but with an Intel CPU.

Hejdom.pl has some test of these as I remember.

I personally used a HP T630 and currently a HP T640. I would say 8GB is good to have. The SSD size is depending what else you want to use, like InfluxDB.

All three are fanless passive cooled and has quite low power consumption.

1 polubienie