Koniec oficjalnego wsparcia dla procesorów 32-bitowych w 2024 roku

Niby nic nowego - obrazy HAOS dedykowane dla RPi1, RPi zero i RPi zero W miały ostatnie wydanie (HAOS 6.6) gdzieś w połowie 2021, czyli grubo ponad 2 lata temu. No ale używanie tych konstrukcji było pozbawione sensu nie tylko ze względu na 1-rdzeniowy 32-bitowy procesor, ale też zamontowaną ilość RAMu (w zależności od wersji 256MB lub 512MB) zbyt małą na rozbudowany system.

Teraz wzmianki o RPi “jeden” i zero ostatecznie zniknęły z dokumentacji systemu (no moim zdaniem powinna powstać zamiast tego lista sprzętu już niewspieranego, choć jest to “nieładne wizerunkowo”).

Wciąż są jednak wydawane obrazy 32-bitowego systemu dla niektórych specyficznych platform SBC jak Tinkerboard/Tinkerboard S (4xA17) czy Odroid XU3/XU4/MC1 (gdzie jest 8 rdzeni! 4xA7 + 4xA15), oraz RPi2 czy wręcz RPi3 i RPi4 które mogą pracować w 32-bitowym trybie.

Ale zmiany idą dalej - zaprzestano wydawania wybranych Dodatków głównie z grupy Community dla platform i386 oraz armhf.
Jeśli komuś się chce przekopać niedawne wydania półoficjalnych dodatków, to większość datowanych w okolicach przełomu 2023/2024 ma breaking changes usuwający te dwie 32-bitowe platformy (niektóre addony doczekały się już aktualizacji, więc niekoniecznie chodzi o najnowsze wydania)

O ile i386 nie ma znaczenia praktycznego (czy jest choćby jedna osoba która nadal używa sprzętu zgodnego jedynie z i386, a równocześnie nie wspierającego x86-64 ręka w górę, ja stawiam na to że w zastosowaniu takim jak HA nie ma już od dawna nikogo…), to jednak brak wsparcia dla armhf może być dla niektórych bolesny.

Dlaczego o tym napisałem akurat teraz - no cóż planowaniem ten wątek zaraz po Nowym Roku, ale zaliczyłem załamanie zdrowia i kondycji, więc miałem w planie odpuścić ten temat całkowicie…
Zagadnienie swoją drogą przeszło by chyba bez większego echa - na dziś takich użytkowników, którzy dzielą się analityką z twórcami HA jest zaledwie koło 4500, z czego 3500 może zmigrować na 64-bity (bo są to instalacje na RPi3 i RPi4), więc z ręką w nocniku zostaje zaledwie koło 1000 instalacji z ponad 300 000 = jakieś 0,3%

ALE zostałem zmotywowany dwoma wątkami o iTead/Sonoff iHost link1 link2 ten sprzęt w zależności od wykonania bazuje na RV1126 lub RV1109 odowiednio to 4-rdzeniowy i 2-rdzeniowy Cortex-A7, czyli SoC’e Rockchip’a dedykowane głównie do kamer monitoringu, niestety 32-bitowe.
Więc dla nich wsparcie może się skończyć już wkrótce (wprawdzie HAOS na tą platformę jest wydawany i tak nieoficjalnie, to jednak nie liczyłbym na pojawienie się tego typu platform wśród wydań oficjalnych).

Na drugim biegunie mamy niedawny budżetowy wypust Nabu Casa (firmy stworzonej przez głównych deweloperów HA), czyli HA Green bazujący, a jakże na SoC ze stajni Rockchip, ale tym razem RK3566, ten SoC też jest dedykowany na rynek IoT, ale jest… 64-bitowy (4x Cortex-A55).

Czyżby wzmożone noworoczne ruchy miały wykosić konkurencję opartą na bardziej budżetowych SoC’ach?

Ciekawe czy powstaną jakieś nieoficjalne repozytoria przywracające do życia wydania porzuconych Dodatków w wersjach armhf lub arm7?

Może dodam, że dysponuję Tinkerboard S, ale służył on u mnie jako odtwarzacz muzyki, zanim zaliczył emeryturę gdy wymieniłem amplituner… ale nie miałem czasu na eksperyment ze świeżą instalacją HAOS by zobaczyć czy nadal jest dostępny zestaw kluczowych Dodatków, czy już nie… więc może ktoś dysonujący instalacją na 32-bitowym sprzęcie by pokazał jak teraz się prezentuje dostępność najpopularniejszych Dodatków w Sklepie.

PS Jeśli zajrzał tu ktoś z powodu używania 32-bitowego MCU takiego jak np. ESP8266 czy ESP32, to nie ma strachu - rynek mikrokontrolerów nie jest zagrożony takimi posunięciami :grin:, 32-bitowe procesory nie są już wprawdzie nowością (ba nadal masowo są produkowane MCU 8- i 16- bitowe), a ilość pamięci liczona w kilobajtach nie jest niczym niezwykłym.

2 polubienia