Przycisk AQARA E1 WXKG16LM - nie wysyła danych

Cześć
Kupiłem 2 przyciski WXKG16LM , udało mi się je sparować z HA za pomocą Zigbee2mqtt jednak nie eksponują one żadnych danych. Router to conbeeII, zaktualizowałem oprogramowanie do najnowszego, usuwałem dodawałem ponownie, resetowałem HA i nic.
Tak jest na 2 przyciskach więc nie podejrzewam że uszkodzone są 2 przyciski.
Co może byc nie tak, jak sprawdzić dlaczego tak się dzieje.


image

Conbee II czy Zigbee2Mqtt?

Czy soft conbee to 0x26720700?
Co masz na myśli pisząc

nie wiem jaki to numer softu. Zaktualizowałem poprzez interfejs deConz
taki mam soft
image

Używam do połączeń urządzeń zigbee dodatku zigbee2mqtt jest tam karta “eksponuje” . Normalnie we wszystkich innych urządzeniach są tam informacje o stanie urządzenia. W tych przełącznikach mam we wszystkich encjach N/A.
Sprawdziłem też w NR czy urządzenie wysyła jakiś payload przy naciśnięciu - nie wysyła.

Edit:
@ajakubek Używam dodatku Zigbee2mqtt w HA.
Jako router w porcie USB jest używany Conbee II.

Oczywiście masz:

  1. Zigbee2mqtt: Current version: 1.25.2-1
  2. Conbee II powinien być połączony przez przedłużacz USB

A jaka wersja Zigbee2Mqtt?
Reset HA nic nie da, skoro już w Z2M nie masz danych.
Jak już to reset samego dodatku Z2M.
Spróbuj jeszcze kliknąć przekonfiguruj ten pomarańczowy przycisk równocześnie wciskając klawisze, żeby wysyłało dane, ew ponowne szukanie i też wciskanie klawiszy.

To nie jest router, to jest koordynator.

Sugeruję usunąć przycisk z z2m zresetować przycisk i spróbować ponownego parowania (oczywiście o ile masz aktualną wersję z2m).

1 polubienie

jak zwał tak zwał tego dongla :slight_smile:
Takie czynności jak usuwanie i dodawanie ponownie robiłem przed napisaniem posta. Niestety nie pomogło.

Wersje z2m mam aktualną 1.25.2-1

No nie bardzo, bo z niepoprawnego nazewnictwa płyną tylko nieporozumienia, w sieci Zigbee routerami jest bardzo wiele urządzeń, ale nie koordynator.

Spróbuj sparować natychmiast po włączeniu parowania w z2m (aby timeout parowania nie przerwał trwającego interview), alternatywnie można tymczasowo w konfiguracji z2m ustawić tryb parowania na stałe (bez timeout’u).
W trakcie parowania można co jakiś czas pobudzać przycisk, aby po jego stronie nie wystąpiło uśpienie (miałem kiedyś tego typu problem z jakimś wypustem chyba właśnie Aquara).
Włóż też świeżą baterię przed parowaniem (często te załączone przez Chińczyka to “totalny paździerz”).

1 polubienie

Może przychodzą dane, tylko są nieszablonowe dla tego urządzenia/wersji (może producent coś zmienił?). Sprawdź, czy w katalogu gdzie masz zigbee2mqtt w pliku data/database.db nie pojawiają się jakieś dane dla tego urządzenia.

1 polubienie

Masz rację. Będę używał poprawnej nomenklatury.

Dziękuje za podpowiedzi. Po kilku/kilkunastu próbach usuwania i dodawania z różnymi kombinacjami udało się poprawnie sparować przyciski. W pierwszym musiałem kombinować, naciskać podczas parowania, klikać przekonfiguruj, parować ponownie jak przycisk był dodany do z2m i w końcu załapał. Drugi poszedł już bez problemu.
Międzyczasie zaktualizowałem HA do najnowszej wersji, która wyszła ale nie sadzę że miało to wpływ na parowanie tego przycisku.
Nie wiem co pomogło. W każdym razie działają oba.