Przycisk chwilowy - włączanie starszej pralki, zmywarki itp

Mam starszą pralkę i zmywarkę, które chciałbym uruchamiać automatyzacją o określonej porze.
Obydwa te urządzenia mają przyciski (switche) do startu programu. Szukam czegoś, jak najmniejszego, co pozwoli się wpiąć równolegle do przycisku START i o danej porze “kliknie” START.
Czego mogę użyć? Gniazdko ON/OFF włączy tylko zasilanie AGD ale nie wystartuje programu.

Przycisk jest bistabilny czy monostabilny (“dzwonkowy”)?

A co jest na tym przycisku? Napięcie ~230V, napięcie DC?

Dzwonkowy

Raczej tylko zwiera (tak zakładam, ale 100% pewności będę miał jak rozbiorę panel)

Do masy (do minusa) czy do zasilania (do plusa)? Jakie jest napięcie na styku?
Zawsze można użyć modułu z wyjściem beznapięciowym.

Jakiś link możesz podać, żeby wiedział czego szukać?

Jak pisałem. To będę wiedział jak się dobiorę do bebechów :smiley:

Wyszukiwarka Google, fraza do wyszukania “moduł z wyjściem beznapięciowym”, “moduł Zigbe z wyjściem beznapięciowym”, “moduł Wi-Fi z wyjściem beznapięciowym”, jest tego trochę :slight_smile:.

1 polubienie

Najprościej moduł z przekaźnikiem, którego pracę ustawisz na chwilową (ESPHome i trochę prostej, jak na dzisiejsze czasy, elektroniki na bazie MCU ESP).

Nie da się szukać całkiem “w ciemno” bez znajomości schematu modyfikowanego urządzenia - poszukaj serwisówek i schematów - tak jest najłatwiej, gdy wiesz jak działa to co modyfikujesz i skąd możesz sobie np. podebrać napięcie do zasilania dokładanej elektroniki.


A teraz wróćmy do podstaw

Programu nie wystartuje, ale chyba nie sprawdziłeś zachowania sprzętu już po wystartowaniu programu “z palca”.

Parę lat temu dokładałem możliwość sterowania półautomatycznego do archaicznych pralek czy zmywarek (i to zarówno z programatorami elektronicznymi jak i mechanicznymi) i w zasadzie modyfikacja sprzętu w rodzaju pralki czy zmywarki nie jest wymagana - w najprostszym wypadku wystarcza najzwyklejszy smartplug (sterowane gniazdko), możliwość pomiaru poboru mocy/prądu jest dodatkowym bajerem umożliwiającym badanie stanu wykonania programu, ale w najprostszej wersji nawet to nie jest konieczne.

Zdecydowana większość jeśli nie wszystkie urządzenia AGD, których czas wykonania programu przekracza kilka minut mają jakoś zrealizowaną pamięć wykonywania programu (na wypadek chwilowego zaniku zasilania).
Wtedy twój algorytm działania jest taki

  • włączasz zasilanie smartpluga (lub pozostaje włączone po ostatnim praniu/zmywaniu)
  • uruchamiasz program prania czy mycia z przycisku na urządzeniu
  • natychmiast (w praktyce to czas do kilkunastu sekund od uruchomienia programu, to zależy jak zrealizowano zapamiętywanie stanu) odcinasz zasilanie za pomocą smartpluga, który musi być w wygodnym miejscu obok sterowanego urządzenia
  • tu faza automatyki - podajesz zasilanie w/g harmonogramu czy jakiejkolwiek innej automatyzacji, pranie czy zmywanie rusza samo (o ile masz sprzęt z pamięcią uruchomienia, ja nie spotkałem dotąd innych konstrukcji).
1 polubienie

I to jest git rozwiązanie. Tylko automatyzacja, która po wykryciu poboru w nieautoryzowanym okienku wyłączy Pługa i włączy w dozwolonym okienku. Dziękuję :slight_smile:
A masz może gdzieś dłubniętą taką automatyzację?

Automatyzacji nie mam (bo chyba tylko przy PV lub taryfach pozaszczytowych ma ona sens), u mnie to załatwiało brak funkcji uruchomienia o danej godzinie (więc uruchomienie było w/g harmonogramu, z możliwością opcjonalnego uruchomienia zdalnego ręcznie o dowolnej porze lub zmodyfikowania harmonogramu).
Obecnie mam sprzęt z możliwością włączenia z opóźnieniem i zrezygnowałem z tego rozwiązania, ale kilka lat pracowało skutecznie.

PS Jeśli chcesz wykrywać włączenie w zakazanych godzinach to musisz dopracować czasówkę, bo włączenie zasilania nie jest równoznaczne z uruchomieniem programu, więc sprawa się komplikuje (może można wykryć skok obciążenia po uruchomieniu programu, ale może być on na granicy błędu pomiaru lub wręcz od niego mniejszy).

Mogę odczekać na załączenie grzałki. W pralce to wystarczy. Zmywarkę muszę pomierzyć przy pracy.

To pranie będzie już stało w wodzie nieznaną ilość godzin - potencjalne straty mogą być większe niż zysk, musisz wykryć moment zanim ruszą elektrozawory (ewentualnie moment nalewania wody - ale wtedy może się zbrylić proszek).

1 polubienie

No dobra :rofl: Wepnę się jednak w panel.